Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Стойнева представи дебютната си книга - "Нещо за подарък"

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

3
София Стойнева
Снимка: Лили Стойнева

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек, разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева, учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази.

Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот.

"Същевременно е и спонтанна появата на книгата, защото не мога да кажа, че ми е било мечта някой ден да напиша книга. Всичко започна с разказът "Орех", той провокира емоции, които аз не подозирах, че един мой близък човек притежава, но финалът на разказа го разстрои и аз реших, че наистина е много силен и трябва да напиша още разкази и да издам книга.

Така се появиха още 26 разказа, като "Орех" е в началото на книгата, сподели още за БНР Стойнева.

Учениците на Стойнева като Кристияна Грозданова от 11 клас, профил БЕЛ, като Борислава Савова, бивша ученичка на г-жа Стойнева, споделиха за "Нощен Хоризонт", че за нея професията е мисия, затова е необходим само един учебен час, за да го разбереш.

Кристияна прочита книгата, като така разбира, че тя е и добър човек, и вдъхнововящат учител. За Борислава учителката е рисуваща пейзажи с думи като Елин Пелин - с лекота.

За Кати Костадинова, вече студентка в СУ, преподавателката София Стойнев първо ги е учила да бъдат хора, за учениците си тя е като един Алеко Константинов - комир и пример.

И затова нейни бивши и настоящи ученици са на премиерата на книгата - защото тя е техният съветник по всички житейски проблеми и дилеми и то през нейните разкази в сборника - "Нещо за подарък".

Ето какво пишат за книгата:

Писателят Георги Бърдаров:

"Трудно ми е да отделя писането на София от това каква е тя в моите представи. А вероятно не е и необходимо, защото разказите ѝ са отражения на самата нея. Фино изплетените думи, душата във всяка история, емпатията, силните образи, неочакваните финали говорят за човек, който освен таланта да пише притежава очите и душата да вижда истински стойностното в света около нас. И това ще усети всеки читател на тази книга. Когато я затвори след последния разказ, в него ще остане усещането за залязващо слънце, безкрайно море и онова неуовимото, което ни кара да се усмихваме и изпитваме благодарност, че сме живи."

Писателката Теодора Димова:

"Стегнат изказ, ясен наратив, самобитен език – това никак не е малко за една дебютна книга. София Стойнева прави силна заявка за навлизането си в литературната територия. Можем само да ѝ пожелаем твърд характер, упорство и кураж."

Ива Спиридонова, редактор на книгата:

"Нещо за подарък" ни напомня, че ценностите в живота на човека са вечни – любовта, семейството, любимите, приятелите, подаръците от съдбата, сбъднатите мечти, радостта, състраданието, човечността… С усмивка разказва София Стойнева за онзи български свят, който трябва да запазим, с добро се вмъква в тайните кътчета на душата ни, за да ни напомни, че преди всичко сме хора с корени, които не бива да забравяме.

Книгата е истински подарък за читателя, сборник с разкази, който ще остави ярка следа в традициите на родната ни литература.“

В събота, 14 декември, предстои среща с автограф с авторката - на Международния панаир на книгата в НДК.


София Стойнева е родена през 1972 година в Перник. Семейна е, с две деца и двама внуци. Завършва "Българска филология" в Софийския университет "Свети Климент Охридски" и е учител по професия. От 2000 година преподава Български език и литература в ГПЧЕ "Симеон Радев" в Перник, като прилага различни иновативни практики с цел да формира у учениците си любов към словото и организира нетрадиционни срещи с популярни български писатели. Пише литературна критика за националните седмичници в-к "Гимназист" и в-к "Кандидат-гимназист", има над сто публикации на есета и интерпретативни съчинения. През 2010 година печели първо място за есе на тема "Неграмотността в XXI век е…" в конкурс, организиран от КТ "Подкрепа". През 2017 г. взима участие в Националния конкурс за учители творци и е сред осемдесетте, чиито творби намират място в сборника "В завоя на залеза". През 2023 г. получава най-престижната награда, която се присъжда на учители – "Неофит Рилски".

Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09