Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

| Интервю
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума "Хартиени цветя"
Снимка: Уша Цонкова

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас."
Силно вдъхновени от сиатълската вълна, уверено стъпват на на съвременната сцена с текстове с ясни социални и непоколебими послания. 
В края на 2024-та година One Day Less написаха и втора глава от своята история, този път с лиричното заглавие "Хартиени цветя".
Първият сингъл от албума "100 зъба" е комбинация от тежки китарни рифове и лирики, провокиран е от съвременните демони, с които се борим - агресия, неискреност, създаване на фалшиви и подмолни образи. 
Ядрото на One Day Less са три личности - Мишер Руева - вокали, Стоян Дойчев - бас и Михаил Гълъбов - барабани. Те споделят, че много добре успяват да се усетят, макар и често да са на различни музикални вълни. И най-хубавото в този случай е, че се слушат и чуват, прибрали са егото в задния джоб в името на музиката. 
"При този албум  всичко успяхме да направим накуп. За един месец записахме песните, организирахме се и се стиковахме  благодарение на Константин Генчев, който е  наш продуцент и  много  добър приятел. Той е много добър в това да ни организира, а и дисциплината за нас е много важна."
Идеята албумът да се казва "Хартиени цветя" е на Стоян Дойчев, който Мишер и Мишо определят като "главния мотор за писане на музиката  и текстовете".
"Хартиени цветя" ни е най-любимото парче в албума. Още докато записвахме, си  казахме: "Това е най-доброто!", споделят музикантите от One Day Less.
 Мишер Руева и Михаил Гълъбов казват, че  музиката и визията трябва да се вплитат хармонично в концепцията на един албум. За тях името на Уша Цонкова е олицетворение точно на това. Невероятен фотограф, художник, визуален артист и човек, който умее много добре да усети хората срещу себе си. Така  усеща Мишер силата на изкуството на Уша Цонкова. 
"Тя е невероятен артист, но също така се оказа, че е роднина на Стоян Дойчев. Накрая реших да се престраша и да я попитам дали иска да снима визията на втория ни албум. Тя веднага се съгласи. Страхотен човек! Помоли ни да й пратим албума и каза - "Действаме! Имам една идея". Изпитваме респект към тази жена, така че не сме й давали никакви насоки, тя имаше пълната свобода. Отидохме на локацията и много бързо работихме. Освен че ни снимаше, тя беше и наш хореограф.", разказва Мишер. 
 
Завършихме интервюто с песента "Здравей", която разказва историята на двама приятели, които не са се виждали дълго време. 
"Това е една носталгична хубава песен с по-акустично звучене", допълни Мишер.


Цялото интервю с Мишер и Михаил от One Day Less чуйте в аудио файловете.





По публикацията работи: Радослава Толалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17