Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ключовата дума е медийна грамотност - как въвеждаме медиите в живота на децата, отбеляза председателят на СЕМ

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

Според нея хората не си дават сметка за последиците

| Интервю
Д-р Симона Велева
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

"За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран, защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация".

Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева.

Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са част от нашия живот и този на децата, отбеляза тя, но предупреди, че прекомерната употреба на устройства не е полезна за най-малките деца и техния мозък. 

По думите ѝ ключовата дума е медийна грамотност - как въвеждаме медиите в живота на децата

"Този процес трябва да започне, когато децата вече са съзнателни, могат да ходят, да говорят - може би 2, в някои случаи дори 3 години. В нашите препоръки сме задали 2 години. Поетапно предоставяне на досег до екран, като не надвишава до 5 години 1 час на ден, т.е. малки порции от време, разпределени през деня по начин, по който детето ще осмисли видяното и то ще му бъде полезно". 

СЕМ не е разработил някакви рестрикции, а насоки за това как родителите да въведат медиите в живота на децата, подчерта Симона Велева в интервю за предаването "Преди всички". И обясни, че на по-късен етап това предопределя начина, по който децата ще ползват въобще информация и как ще достъпват до нея. Тя предупреди, че ако едно малко дете гледа видеа по цял ден, след това много трудно ще се концентрира в училище

Медиите и медийното съдържание се променят, както и начинът, по който то се потребява, коментира още председателят на СЕМ. И напомни, че в началото на годината Съветът е провел широко социологическо проучване. В него бяха изследвани редица въпроси за това как родителите и най-малките деца започват да потребяват телефонни. Изследването показа, че децата от 0 до 2 години прекарват средно по 2,36 часа на ден пред екран, а децата от 3 до 5 години - по 3 часа на ден пред екран, посочи Велева и коментира:

"Докато за тийнейджърите - от 13 до 18 години, които са 3 часа и половина пред екран, може да се дадат сравнително малко насоки, то за най-малките е много важно родителите и полагащите грижи за деца да са внимателни".

Телефонът е най-лесното устройство, с което човек може да свърши нещо, призна Симона Велева и обясни: "Ние не ограничаваме никого, по скоро даваме полезни насоки как да се намери балансът. Никой родител или човек, който полага грижа за дете, не желае да предприеме някакви действия в негова вреда. По скоро хората не си дават сметка за последиците. Въпросът е каква е мярата. До 2 години трябва да се избягва изцяло, а след това поетапно да се предлага". 

Цялото интервю на Илия Вълков със Симона Велева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велизар Шаламанов

Велизар Шаламанов: Крайно време е ЕС да осъди като тероризъм руските атаки като в Суми

Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..

публикувано на 14.04.25 в 17:28

платена публикация
5 причини защо не трябва да подценяваме грижата за кожата през лятото

Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..

публикувано на 14.04.25 в 15:56
Ariu Iva

Никола Попкостадинов: С рекорд по зимен сън отваряме парка за мечки в Белица

С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..

публикувано на 14.04.25 в 10:13

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25