Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти за безводието: Конюнктурно, неефективно, безконтролно управление на водите

| Репортаж
Снимка: БТА

Основният проблем в кризата с безводието у нас е липсата на контрол върху изпълнителната власт. Народните представители не могат да отговорят на въпроса кой контролира министерствата и общините, които управляват водите в България. Това е едно от основните заключения, до което са достигнали участниците в експертната кръгла маса "Безводие и предизвикателства пред водоснабдяването", организирана от Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).

Над 70 представители на различни институции са присъствали на кръглата маса, посветена на безводието. Сред тях обаче не е имало такива на изпълнителната власт, която е пряко ангажирана със изпълнението на програмите и мерките за справяне с безводието.

"Отделните министерства не можаха да изпратят свои представители на кръглата маса – това са МОСВ, МРРБ и МЗ. Има написани много нормативни документи, стратегии, програми, но отчет пред обществото, пред специалиститеда са обявени резултатите от тези програми, дали се изпълняват, до каква степен се изпълняват тези разчети и ако не се изпълняват, кой е виновен", коментира проф. Димитър Аличков от УАСГ.

Неучастието на нито един представител на министерствата в експертната конференция по проблемите, свързани с безводието и водоснабдяването е сигнал за ниската заинтересованост към мнението на експертите от страна на изпълнителната власт.

"Няма приемственост. Правителствата и министрите се сменят, всичко се започва всеки път отначало – една от големите пречки този отрасъл да се развива: ВиК и водният сектор."

Снимка: БГНЕСНеглижирането на водния сектор се забелязва и в ниското заплащане на заетите в него. От Университета за архитектура, строителство и геодезия отчитат тревожни тенденции през последните 7 години. Приемът и дипломирането на студентите от хидроинженерните специалности в УАСГ са намалели повече от 5 пъти за последните години, изтъква деканът на Хидротехническия факултет доц. Петър Филков.

"Ако преди 10-12 години на година завършваха 40-50-студенти, преди 7 години средно 30, през последните две-три години са 10-12 човека. В пъти е намалял приемът и съответно, дипломиращите се – също."

Трудът на специалистите по строителство и управление на водни съоръжения и обекти като язовири, канали, напоителни системи, водопроводи, пречиствателни станции е нископлатен, а експертното мнение в процеса по управление на водите не се цени от управляващите, подчертава заместник-деканът на Хидротехническия факултет доц. д-р инж. Венци Божков.

"Конюнктурно управление на водите, не зачитат мнението на експертите. За какво трябва да работиш в сфера, в която не си ценен? Обяснимо защо част от студентите не търсят реализация в нашата област."

Трябва да се създаде върховен орган, който да контролира, планира и разрешава различните дейности във водния сектор, смята доц. Божков. Според него се правят "неща, съмнителни по своята ефективност", а винаги при наводнение или засушаване има "недоволни хора, които страдат от недалновидното отношение на управляващите сектора".

Снимка: Здравка Маслянкова

Темата с безводието влиза в общественото пространство чак когато спре водата от кранчето и едва тогава започваме да търсим причината, изтъква проф. Димитър Аличков.

"Винаги има конкретна причина за това и тя се крие в управлението на ВиК системите, започвайки от национално и стигайки до локално ниво."

Освен неефективното управление на водите, експертите регистрират още недоверие между различните заинтересовани страни. Доц. Галина Димова от Хидротехнически факултет на УАСГ отбелязва конкретни примери:

"Потребителите винаги смятат, че цената на водата е твърде висока и че ВиК операторите не полагат достатъчно усилия за отстраняване на загубите на вода. Другата гледна точка – на операторите, е че освен реални загуби на вода, има и много кражби на вода, които се извършват от потребителите и много трудно се засичат. Освен това, инвестициите в сектора са твърде големи и неминуемо водят и до увеличаване на цената на водата."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама загинали и десетки пострадали при голям горски пожар в Кипър

Двама души загинаха в автомобила си, десетки са ранени, а стотици са евакуирани заради голям горски пожар в южен Кипър. Огънят е обхванал близо 100 километра територии във винарски район, изгорели са къщи, а пламъците се разрастват на няколко фронта, съобщава Ройтерс Противопожарен самолет е включен в гасенето.

публикувано на 24.07.25 в 10:47
Пътнически самолет Ан-24 на летището в Якутск

Пътнически самолет катастрофира в Далечния изток на Русия

Пътнически самолет с около 50 души на борда е паднал в руската Амурска област, Далечния изток, предаде Интерфакс. По предварителни данни на мястото на падането на самолета Ан-24, който е пътувал по маршрут Хабаровск-Благовещенск-Тинда, е възникнал пожар, а оцелели няма, посочва ТАСС. От аварийните служби уточняват, че самолетът не е успял..

публикувано на 24.07.25 в 10:38

РЗИ оправдава тромавата процедура за ТЕЛК с фургон и Столичната община!?

Жена с онкологично заболяване се връща на работа след осем месеца болнични. След няколко седмици влиза в болница за друга операция, която не е свързана със заболяването. И на излизане се оказва, че лекарите не могат да й издадат болничен лист, защото трябва да мине през ТЕЛК.  Досещате се, че това означава да чака на опашка за подаване на..

публикувано на 24.07.25 в 10:27
Турист прави снимка на фона на църквата

Гърция: Забрана за влизане в горски райони

Гръцките власти предупреждават за опасност от пожари в цялата страна заради високите температури. В сила е забрана за влизане в горски райони. Днес и утре се очакват пикови стойности на температурите, които на места достигат до 45 градуса на сянка, предупреждават от Гражданска защита. Увеличиха броя на дежурните болници в цялата страна,..

публикувано на 24.07.25 в 10:23

Части от Кюстендил останаха без вода над денонощие

В Кюстендил повече от 30 часа без вода останаха в кв. "Герена", водоподаването беше нарушено тази нощ и в други квартали в града. Безводието се удължава и от планирани ремонти. Причина за безводието са ремонтни дейности на главен водопровод от южна индустриална зона (ЮИЗ) първи подем до южна индустриална зона (ЮИЗ) втори подем, уточняват от..

публикувано на 24.07.25 в 10:13

Студенти на протест пред НС преди гласуването на промените в Закона за висшето образование

Студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и други висши училища се събраха на протест пред Народното събрание.  Те очакват гласуването на промените в Закона за висшето образование, които депутатите приемат днес окончателно, за намаление на таксите за платено обучение с 40 на сто - от следващата академична година. Пред БНР..

публикувано на 24.07.25 в 10:05

Адв. Александър Кашъмов: Кандидатстващи за публични длъжности да излязат на светло

Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна защита срещу натиск. И те заслужават защита, включително от необосновани агресивни публикации, каквито има в жълти издания, коментира адв. Александър Кашъмов в интервю пред БНР. Той е защитник..

публикувано на 24.07.25 в 09:59