Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти за безводието: Конюнктурно, неефективно, безконтролно управление на водите

| Репортаж
Снимка: БТА

Основният проблем в кризата с безводието у нас е липсата на контрол върху изпълнителната власт. Народните представители не могат да отговорят на въпроса кой контролира министерствата и общините, които управляват водите в България. Това е едно от основните заключения, до което са достигнали участниците в експертната кръгла маса "Безводие и предизвикателства пред водоснабдяването", организирана от Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).

Над 70 представители на различни институции са присъствали на кръглата маса, посветена на безводието. Сред тях обаче не е имало такива на изпълнителната власт, която е пряко ангажирана със изпълнението на програмите и мерките за справяне с безводието.

"Отделните министерства не можаха да изпратят свои представители на кръглата маса – това са МОСВ, МРРБ и МЗ. Има написани много нормативни документи, стратегии, програми, но отчет пред обществото, пред специалиститеда са обявени резултатите от тези програми, дали се изпълняват, до каква степен се изпълняват тези разчети и ако не се изпълняват, кой е виновен", коментира проф. Димитър Аличков от УАСГ.

Неучастието на нито един представител на министерствата в експертната конференция по проблемите, свързани с безводието и водоснабдяването е сигнал за ниската заинтересованост към мнението на експертите от страна на изпълнителната власт.

"Няма приемственост. Правителствата и министрите се сменят, всичко се започва всеки път отначало – една от големите пречки този отрасъл да се развива: ВиК и водният сектор."

Снимка: БГНЕСНеглижирането на водния сектор се забелязва и в ниското заплащане на заетите в него. От Университета за архитектура, строителство и геодезия отчитат тревожни тенденции през последните 7 години. Приемът и дипломирането на студентите от хидроинженерните специалности в УАСГ са намалели повече от 5 пъти за последните години, изтъква деканът на Хидротехническия факултет доц. Петър Филков.

"Ако преди 10-12 години на година завършваха 40-50-студенти, преди 7 години средно 30, през последните две-три години са 10-12 човека. В пъти е намалял приемът и съответно, дипломиращите се – също."

Трудът на специалистите по строителство и управление на водни съоръжения и обекти като язовири, канали, напоителни системи, водопроводи, пречиствателни станции е нископлатен, а експертното мнение в процеса по управление на водите не се цени от управляващите, подчертава заместник-деканът на Хидротехническия факултет доц. д-р инж. Венци Божков.

"Конюнктурно управление на водите, не зачитат мнението на експертите. За какво трябва да работиш в сфера, в която не си ценен? Обяснимо защо част от студентите не търсят реализация в нашата област."

Трябва да се създаде върховен орган, който да контролира, планира и разрешава различните дейности във водния сектор, смята доц. Божков. Според него се правят "неща, съмнителни по своята ефективност", а винаги при наводнение или засушаване има "недоволни хора, които страдат от недалновидното отношение на управляващите сектора".

Снимка: Здравка Маслянкова

Темата с безводието влиза в общественото пространство чак когато спре водата от кранчето и едва тогава започваме да търсим причината, изтъква проф. Димитър Аличков.

"Винаги има конкретна причина за това и тя се крие в управлението на ВиК системите, започвайки от национално и стигайки до локално ниво."

Освен неефективното управление на водите, експертите регистрират още недоверие между различните заинтересовани страни. Доц. Галина Димова от Хидротехнически факултет на УАСГ отбелязва конкретни примери:

"Потребителите винаги смятат, че цената на водата е твърде висока и че ВиК операторите не полагат достатъчно усилия за отстраняване на загубите на вода. Другата гледна точка – на операторите, е че освен реални загуби на вода, има и много кражби на вода, които се извършват от потребителите и много трудно се засичат. Освен това, инвестициите в сектора са твърде големи и неминуемо водят и до увеличаване на цената на водата."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Барселона разбиха една от най-големите престъпни групи за трафик на наркотици

Гражданската гвардия в Барселона разби една от най-големите организирани престъпни групи в трафика на наркотици. Заловени са над 2 тона кокаин, близо 50 огнестрелни оръжия и 6 милиона евро в брой. Освен заловените в Испания наркотици, още над 4 тона дрога, предназначени за Европа, са иззети от държави в Южна Америка. Разследването е..

публикувано на 24.01.25 в 19:26

Бурята "Ейоуин" връхлетя Британските острови с ураганни ветрове

Бурята "Ейоуин" връхлетя Британските острови с ураганни ветрове. Около 1 милион домакинства останаха без електричество. Сериозно беше нарушен транспорта. По крайбрежието на Република Ирландия скоростта на вятъра достигна рекордните 183 километра в час. Само там има най-малко 725 000 домакинства без ток. Електрозахранването беше прекъснато и..

публикувано на 24.01.25 в 19:18
Снимката е илюстративна

Свлачище затруднява движението по пътя Асеновград - Смолян

Свлачище затруднява движението по пътя Асеновград - Смолян. Падналите камъни са на около 5 километра след село Бачково. Няма пострадали. Непроходимо е платното в посока Смолян. Движението се регулира от полицейски екип. Образували са се колони от автомобили. Очаква се на място да пристигне тежкотоварна техника, която да разчисти пътя...

публикувано на 24.01.25 в 19:11

Борис Борисов: Опитаха да ме отвлекат заради неизпълнена сделка между наш бизнесмен и шейх

Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен посланик на България в Йемен Борис Борисов в интервю пред БНР.  Арабистът Борис Борисов: Съдбата ми е свързана с тези страни! В предаването "РадиоТочка" той разказа за работата си в мисията и..

публикувано на 24.01.25 в 18:25

Около 320 полицаи ще охраняват фестивала "Сурва" в Перник

Общо около 320 полицаи ще охраняват провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Осигурени са достатъчен брой дежурни групи, които да отработят евентуално възникнало произшествие или извършено престъпление. Всички служители от ОД на МВР, както и служители от СДВР и Главна дирекция "Жандармерия, специални..

публикувано на 24.01.25 в 18:23

Парламентарно представените формации отново се разделиха за влизането в еврозоната

Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести.  Спорът се..

публикувано на 24.01.25 в 18:21

Издирват двама души под разрушената къща в Банкя (обновена)

Двама души се издирват, след като взрив от газова инсталация разруши значителна част от къща в Банкя. Все още няма връзка с мъж и жена, за които има вероятност да са били в къщата. Инцидентът е регистриран около 11.30 часа.  Очаква се огледите да мястото да продължат и в по-късните часове на деня, както и утре. Все още не са..

обновено на 24.01.25 в 17:53