Философията на проектобюджета за 2025 г. най-общо е да се раздадат едни пари, които вече са обещани. И тук не може да търсим вината на министъра на финансите. Обещани са по подобие на тази реформа за сливане на Агенция "Митници" с НАП през преходни и заключителни разпоредби.
Това коментира в интервю пред БНР бившият финансов министър в кабинета на Симеон Сакскобургготски Милен Велчев.
"Под сурдинка са обещани едни големи пари и сега министърът на финансите се чувства длъжен да изпълни тези обещания. Същевременно да не наруши критерия за 3% дефицит", каза Велчев в предаването "12+3".
Според него проблемът е, че тази задача няма решение.
"Не може да се похарчат 20 млрд. лв. повече и дефицитът да остане същият, няма как да стане", предупреди финансистът.
"Нищо не пречеше на министъра на финансите и правителството да изразят отношение към тези неразумни обещания, като предложат бюджет без тези обещани разходи или да предложат два варианта. Единият с разходите, но и с увеличаване на ДДС на 25% и други основни данъци, което също е неразумно. Но трябва депутатите да осъзнаят и публично да си дадат сметка за неразумните им решения досега", препоръча Велчев.
Според него пенсиите не трябва да се увеличават с 8 – 9% и по Швейцарското правило, а да растат с темпа на инфлацията 3%. Когато нещата влязат в релсите, тогава пак да се прилага Швейцарското правило, смята бившият финансов министър.
За мярката за облагане на свръхпечалбата на банките каза, че това отново ще го платим всички ние като общество, защото банките ще вдигнат таксите.
И препоръча:
"На първо място да се каже стоп на увеличенията на заплати с произволни проценти в бюджетния сектор. Тези увеличения с преходни и заключителни разпоредби по същия начин да бъдат отложени до момента, когато публичните финанси се върнат в здравословно състояние. На второ място намаляване на темповете на ръст на пенсиите, при положение че инфлацията е около 3%, да се залага 9% ръст на пенисите е самоубийствено, и то на фона на извънредното нарастване на пенсиите по време на пандемията".
Милен Велчев смята, че предложенията му са трудни решения, които едно управляващо мнозинство трябва да обсъди и приеме, ако няма други варианти:
"Има и други лостове за намаляване на бюджетните разходи и всички трябва да бъдат използвани. На ресторантьори и зърнопроизводители да се върне старото ДДС и тези временни привилегии трябва да се възстановят, пандемията отмина и те да отминат".
А за евентуални протести, които обещават отделни браншове при връщане на ДДС, финансистът каза:
"Когато едно или няколко правителства покажат слабост и се съобразяват с всички искания - частни, тясно отраслови, то няма как да устоят на поредната вълна от искания. И така ще бъде и занапред, ако не се покаже малко воля".
Милен Велчев предвижда логичния завършек на България да е като този на Аржентина след падането на валутния борд.
И призна, че е скептичен към предложението за сливането на Агенция Митници с НАП, защото новата структура няма да е ефектива.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Председателят на парламентарната Комисия по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС определи навлизането на руски дронове в полското въздушно пространство като абсолютно ненужна и непровокирана ескалация на напрежението от страна на Руската федерация. "НАТО е готова и всички нейни членки сме готови да защитим територията на Алианса и показахме, че..
Премиерът Росен Желязков заяви, че системите в страната са подготвени за въвеждане на еврото, налице са всички предпоставки процесът да премине плавно, ако не бъде "политически истеризиран". По думите му за целта е важно да има стабилност и правителството прави всичко възможно да осигури нормално функциониране на държавата. " Разбира се,..
С демонстративен тенис турнир в Борисовата градина Радо София ще отпразнува Рождения си ден – 18 години. В празничния турнир ще играят любими имена от музикалната и артистична сцена на България, съобщи водещият на предаване и музикален редактор в Радио София Мартен Роберто в "Преди всички". И празничните и спортни емоции ще бъдат..
По-широк кръг от органи, включително една пета от народните представители да могат да инициират освобождаването на главния прокурор. Това предвиждат промени в Закона за съдебната власт, които депутати от ПП-ДБ внасят в Народното събрание. Към момента само министърът на правосъдието и трима от членовете на ВСС от прокурорската колегия могат да..
Френска парламентарна комисия, която разследва ефектите от ТикТок върху психиката, препоръчва забрана на социалните мрежи за деца и младежи под 15 години и въвеждане на "дигитален вечерен час" за младежи между 15 и 18 години, по време на който между 22.00 и 8.00 ч. социалните мрежи да са недостъпни, предаде АФП. Комисията препоръчва дори..
Задействането на чл. 4 от Договора за НАТО не означава въвличане във война, каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев. Той е в Благоевград на информационна среща, част от Националната информационна кампания за въвеждане на еврото в България, предаде БТА. Съветът за сигурност на ООН ще заседава по искане на Полша..
"Русия се готви за война с НАТО", заяви украинският министър на отбраната в интервю за "Таймс". Денис Шмигал каза, че Великобритания и Европа трябва да инвестират милиарди, за да подготвят алианса за защита срещу Путин след каквото и да е мирно споразумение. Великобритания и Европа трябва да засилят отбраната си и да се превъоръжат по-бързо от..
Свидетели сме на една груба злоупотреба с правосъдие , престъпление срещу правосъдието, тъй като на четирима младежи им се вменява действие, което те..
Това е отделен кадър, никой не знае кога е започнал конфликтът . Аз видях един откъс, в който между неясни фигури има някакъв диалог, който може да е..
Съпругата на старши комисар Николай Кожухаров сподели пред БНР актуални данни за състоянието му: " Възстановява се, в Интензивно отделение е"...