Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Калейн: Ще имам бенефис, ще се върна като треньор

Боряна Калейн и Мариана Памукова
Снимка: БТА

Сребърната олимпийска медалистка от Париж 2024 в художествената гимнастика Боряна Калейн получи “Сребърен сокол” за характер и юначество от Пресклуб “България” за прекратяването на нейната кариера.

Боряна Калейн показа талисмана си, който е късмет от коледната баница миналата година, на който пише "олимпийски медал". "Това е късметът от баницата на баба ми и ми се падна миналата година. Не беше нагласено, въпреки че бе наречен за мен този късмет. Цяла година го носих с мен навсякъде и наистина вярвам, че ми донесе късмет в Париж", каза гимнастичката при награждаването си.

"Спортът ми даде много и освен дисциплината, ме научи на търпение. Вярвам, че ако човек и търпелив и се труди честно, няма как да не постигне успех. Искам да пренеса това търпение и след спорта. В бъдещата ми кариера на треньор се надявам да попадна на добър състезател и да го изградя. Смятам, че човек се учи, докато е жив и може да научи по нещо от всеки", откровена бе Калейн.

"Липсва ми залата, през всички тези години гимнастическото общество стана моето второ семейство. Но пък съм много ентусиазирана да правя нови неща, да се развивам в определени сфери. Хубаво е, че имам работа, водя Мастър класове. Получих много предложения в последните дни, програмата ми е запълнена до месец август. Има някои неща, които още не са станали и понеже съм малко суеверна, няма да ги обява, докато не се случат. Иска ми се отново да вляза в залата, но този път от другата страна - на треньора", добави тя.

"Ходих в ремонтираната зала "Левски Триадица", когато все още не беше готова. И все пак, сравнявайки с това, което беше преди, мисля, че ще бъде удоволствие за всички да работят там", сигурна е доскорошната състезателка.

"Вкъщи родителите винаги са ме подкрепяли много. Те също много държаха на училището. Тогава ходех на уроци по английски, а в един момент те смятаха, че трябва да неглижирам малко тренирировките за сметка на ученето. Но след това видяха, че гимнастиката е приоритет за мен и това е сферата, в която искам да се развивам и го приеха. Пък и винаги съм казвала, че човек може да се учи, докато е жив, а гимнастиката е до време", завърши Боряна Калейн.

С нея бе и личната и треньорка Марияна Памукова, с която работят неизменно заедно, откакто Боряна е била на 6 години и за пръв път влиза в залата.

"Родителите на Боряна са изключително семейство, много толерантно и подкрепящо желанията на децата си. Обръщала съм се към тях за помощ в определени моменти, когато тя преминаваше през трудна възраст и винаги са се отзовали. Никога не са се намесвали в тренировъчния процес", каза Памукова за съвместната им работа.

Тя получи наградата "Златен трикольор" за работата си с Калейн и факта, че нейната състезателка три пъти е била избирана за Спортист на месеца.

"В новото ми поприще като преподавател в академията започвам да усещам удоволствието от това да работиш с големи хора, които искат да се учат. Смятам, че всеки треньор трябва да вземе дете от малко и да се опита да го развие. Именно така се вниква в професията. Искам да помогна на моите студенти да вървят напред, а те също да създадат следващите големи състезателки. Не съм спирала през тези години да работя с деца на различни възрасти. Продължава да има много талантливи деца. Каквото зависи от мен, ще се опитам да предам. По пътя си с Боряна допуснах определени грешки, но сега имам и много по-голям опит", каза треньорката.

Тя обяви, че освещаването на новата зала "Левски Триадица" ще бъде на 7 януари, като благодари на всички, които са помогнали тази реновация да се случи. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови победи на националните отбори на България на европейското първенство по шах в Батуми

Националните гарнитури на България при мъжете и при жените постигнаха победи в третия кръг на европейското отборно първенство по шахмат в Батуми. Дамите, които са актуалните европейски шампионки, надделяха с 2,5:1,5 точки над Швейцария и оглавяват класирането с максималните 6 мач-точки. Решителната победа в мача с швейцарките донесе Надя Тончева. На..

публикувано на 07.10.25 в 19:45
Винченцо Монтела

Треньорът на Турция Винченцо Монтела: Предстоят ни два много важни мача

Селекционерът на турския национален отбор по футбол Винченцо Монтела заяви днес, че пред неговите играчи предстоят "два много важни мача и те искат да си гарантират най-малко 2-ото място в група Е". Турция най-напред ще играе с България, а на 14-и октомври в Коджаели ще посрещне състава на Грузия. "Ще изиграем два ключови мача. Целта ни е да си..

публикувано на 07.10.25 в 18:35
Гергана Топалова

Гергана Топалова стартира с победа на турнир в Севиля

Гергана Топалова се класира за втория кръг на турнира по тенис на клей в Севиля (Испания) с награден фонд 30 хиляди долара. Поставената под номер 7 Топалова елиминира на старта австралийката Мелиса Еркан с 6:4, 7:6(8) след 2:48 часа игра.  Тя на два пъти пропиля пробив аванс в първия сет, който все пак спечели с ключов брейк в десетия гейм.  Във..

публикувано на 07.10.25 в 17:25
Нургюл Салимова

Победи за шахматистите ни в Батуми

Националните ни отбори и при жените, и при мъжете записаха победи във втория кръг на европейското отборно първенство по шахмат в Батуми. Женският тим, който стана първенец на предходния шампионат в Будва през 2023 година, се справи с 2,5-1,5 точки със състава на Нидерландия.  Победи за България записаха Нургюл Салимова, която се наложи с..

публикувано на 07.10.25 в 07:49
Локомотив (Пд) - Черно море

Баскетболистите на Черно море започнаха с победа новия сезон

Вицешампионът Черно море започна с успех новия сезон в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) след победа над дебютанта в елита Локомотив (Пловдив) с 86:77 (17:18, 21:21, 25:23, 23:15) като гост в последния мач от първия кръг на шампионата. "Черно-белите" изиграха силен двубой, в който успяха да се противопоставят на вицешампиона от миналия сезон,..

публикувано на 07.10.25 в 07:42
Илия Царски

Илия Царски за инцидента край Варна: Аз нямаше да допусна това състезание

Най-титулуваният ни автомобилен състезател Илия Царски е категоричен, че не бил допуснал отсечката на планинското изкачване край Варна, на която вчера един от зрителите загина, а осем бяха ранени. Притежателят на над 20 титли в кариерата си добави, че според него пилотът Нейко Нейков е реагирал добре на ситуацията, но заради липсата на..

публикувано на 06.10.25 в 19:52

ЦСКА: Няма да участваме в "сливания", "обединения" и т.н.

Ръководството на ЦСКА излезе с категорична позиция по нашумялата тема от последните дни за потенциално обединение с ЦСКА 1948. От "Армията" официално отрекоха подобна възможност не просто през следващите месеци, а когато и да е било: "Ръководството на ЦСКА категорично изразява възмущението си от твърденията в..

публикувано на 06.10.25 в 18:41