Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Призив в Европарламента за санкции над грузински официални лица

Раса Юкниевичиене
Снимка: Европейски парламент

Евродепутатката от Европейската народна партия Раса Юкниевичиене съобщи, че президентът на Грузия Саломе Зурабишвили е напът към Страсбург и скоро ще се обърне към членовете на Европейския парламент. По повод събитията в страната тя подчерта:

"Грузия се превърна в учебникарски пример за това как руското влияние може да превърне една демократична система в авторитарен режим без нито един изстрел. Грузия обаче е страна кандидат за ЕС и затова европейските институции не могат да бъдат оставени настрана. Парламентарните избори бяха откраднати и не виждаме друг начин да помогнем на Грузия, освен с провеждането на нови. Саломе Зурабишвили е единственият легитимно избран президент, докато не се проведат нови избори".

Юкниевичиене призова страните членки да наложат санкции на отговорните за фалшифицирането на изборите и насилието над протестиращите. Според някои данни, арестуваните са над 450, от които 300 малтретирани.

За санкции настоя и Тобиас Кремер от Прогресивния алианс на социалистите и демократите:

"Нека им покажем, че при времена, от които грузинците се нуждаят от помощ, Европа може да действа. Нека наложим истински санкции на тези, които потискат народа си".

Вчера министрите на външните работи на ЕС решиха да замразят безвизовия режим за притежателите на дипломатически и служебни паспорти. Унгария и Словакия обаче наложиха вето върху санкции срещу управляващите в Грузия.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И Община Дупница приема плащането на данъците в евро

Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница, ще гласуват съветниците.  В докладната, внесена от кмета Първан Дангов е посочено, че с влизане в сила на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ),..

публикувано на 22.02.25 в 17:05
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Нова протестна акция на гръцките студенти заради ЖП катастрофа

Гръцките студенти провеждат нова протестна акция с искане на наказване на виновните за железопътната катастрофа преди две години, отнела живота на 57 души. По същия повод се подготвя и обща стачка следващия петък. С плакати "Няма да забравим и няма да простим" студентите провеждат днес и утре протестни демонстрации в памет на 57 жертви..

публикувано на 22.02.25 в 16:53
Боен самолет Tornado на британските кралски ВВС (RAF), въоръжен с две Storm Shadows (крилати ракети с въздушно изстрелване), архив, военна база Akrotiri, Кипър.

НАТО гради тръбопровод за керосин за бойни самолети през Германия към Полша и Чехия

НАТО планира изграждането на тръбопровод през Германия към Полша и Чехия, за да осигури доставки на керосин за бойни самолети. Той трябва да бъде готов в голямата си част до 2035 година. Германия ще участва в проекта със сума от над 3,5 милиарда евро, съобщи министърът на отбраната, Борис Писториус, пред списание "Шпигел"...

публикувано на 22.02.25 в 16:28

Катастрофирал автобус затруднява движението между Велико Търново и Килифарево

Катастрофирал пътнически автобус с турска регистрация затруднява движението между Велико Търново и Килифарево към Прохода на Републиката. Няма пострадали при инцидента. Автобусът се е ударил в мантинелата, чака се репатрираща техника, съобщиха за БНР от полицията във Велико Търново. Движението се регулира и се извършва двупосочно в..

публикувано на 22.02.25 в 16:14

МС, ЕК и политически сили осъдиха поругаването на представителството на евроинституциите у нас

От правителството осъдиха поругаването на сградата на европейските институции . Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" В позиция, публикувана във Фейсбук се посочва, че: "Нападенията срещу институции, независимо дали национални или европейски, са..

публикувано на 22.02.25 в 16:04

Хиляди румънци подкрепиха в Букурещ кандидатурата за президент на Калин Джорджеску

Хиляди хора се събраха в румънската столица Букурещ в рамките на кампанията за събиране на подписи в подкрепа на кандидатурата на крайнодесния Калин Джорджеску за президент на страната, съобщи Аджерпрес. Джорджеску, който е определян като проруски настроен популист, получи най-много гласове на изборите през декември, но вота беше отменен от..

публикувано на 22.02.25 в 16:02

10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане"

Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото, където протестиращите заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и опитаха да подпалят вратата.  Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали..

публикувано на 22.02.25 в 15:57