Въпросът за заплатата за издръжка остава едно от най-неотложните предизвикателства в сферата на труда, затова е необходимо и правителствата да бъдат насърчавани и постепенно да преминават от минималната работна заплата (МРЗ) към заплатата за издръжка с оглед измерване на нейната адекватност.
Това каза пред БНР Виолета Иванова, заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания.
"Колкото стойността на МРЗ се доближава до заплатата за издръжка, а тенденцията е такава и се препоръчва от Международната организация на труда (МОТ) минималната работна заплата да следва заплатата за издръжка, тогава можем да кажем, че имаме един достоен труд, достойно заплащане и можем да кажем, че ще се ограничи равнището на бедността и неравнопоставеността в заплащането на труда", обясни тя.
Към настоящия момент минималната работна заплата представлява 49,7% от заплатата за издръжка, очакванията са през 2027 г. тя да бъде около 80%.
Иванова подчерта, че КНСБ призовава правителството да поеме ангажимент за да се сформира междуведомствена комисия, която да започне работа по методологията, следвайки принципите на МОТ, за изчисляване на национална заплата за издръжка:
"В тази комисия трябва да участват и социалните партньори, и експерти от академичната общност, и НСИ".
Интервюто на Георги Марков с Виолета Иванова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..
В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..
Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила. За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..
Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес. Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..
Община Левски отбелязва тържествено, с богата програма, 80 години от обявяването на селището за град и 188 години от рождението на патрона на града Васил Левски. В церемонията от 21.00 часа се очаква да се включи Президентът на България Румен Радев. Празничната вечер започва в 20.00 ч., когато на сцената пред Общината и ще оживеят "Картини от..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..