Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актът за киберустойчивостта ще започне да се прилага напълно през 2027 г.

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват изисквания за киберсигурност, предвижда нов еврорегламент

| Репортаж
Снимка: Архив

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания.

Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация. Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет.

Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват изискванията за киберсигурност на продукта си. Това включва сигурни настройки по подразбиране, политики за разкриване на уязвимости и редовни софтуерни актуализации.

Те също така ще бъдат задължени да докладват за сериозни инциденти в киберсигурността на органите на ЕС, а в определени случаи и на засегнатите потребители. Ще се изисква подробна документация относно мерките за сигурност на продукта, оценки на риска и планове за реакция при инциденти.

Дойде краят на времето, в което всеки, който реши да вкара електроника в каквото и да е устройство: умна прахосмукачка, нахален дигитален фритюрник, болнични системи - щом устройството е умно, свързано към друго устройство, към мрежата – директно или индиректно, трябва да отговаря на изискванията за киберсигурност, обяснява пред БНР киберекспертът Ясен Танев.

"Идеята е, че устройствата, които използваме, трябва да бъдат не само умни и красиви, но и киберсигурни."

По думите му, има изискване всяко устройство трябва да се "самоопредели" – дали е с малък, среден или висок риск, но след проверки може да бъде преместено в друга категория.

"Защото всеки ще иска да бъде в малкия списък за контрол."

На брюкселски език законодателният акт за киберустойчивостта ще гарантира правила при пускането на пазара на продукти или софтуер с цифров компонент, рамка от изисквания за киберсигурност, уреждащи планирането, проектирането, разработването и поддръжката на такива продукти, със задължения, които трябва да бъдат изпълнени на всеки етап от веригата за създаване на стойност, задължение за полагане на грижа за целия жизнен цикъл на такива продукти.

При влизането в сила на регламента софтуерът и продуктите, свързани с интернет, ще носят маркировката "СЕ", за да указват, че отговарят на новите стандарти. Органите на ЕС ще имат увеличени правомощия за наблюдение и налагане на спазването на регламента, което потенциално може да доведе до изтегляне на продукти и глоби.

На езика на киберексперта Ясен Танев новите правила звучат така - ако устройствата не са проверени, няма как да бъдат на пазара в ЕС.

Производителите на устройството трябва да се грижат, ако се открият слабости и пропуски, те да бъдат изчистени, подчертава той.

"И то в целия живот на устройството, което не означава – купуваш и те забравям."

В "Амазон" например не се притесняват от определението "детски играчки с изкуствен интелект". У нас предимно вносителите (онлайн магазините) ги рекламират като програмируеми, интерактивни или образователни. Засега никой вносител, производител или търговец на дребно у нас не пожела да сподели притесненията си дали би носил отговорност за продуктите си с цифров компонент. Представител на онлайн магазин ни обясни, че от подобни играчки няма опасност за децата. Роботите например се програмирали, и то с гласови команди. Други играчки се управлявали през приложения на телефона. В упътването на самата играчка било посочено от къде да се изтегли приложението, а търговците уверяват, че няма как да бъдат хакнати, защото става въпрос за детско приложение, самите играчки не са свързани с интернет, а приложението се използва офлайн. Но отговорността за свалянето е, разбира се, на родителя, а отговорността за сигурността - на производителя. Самите сайтове към момента не указват в общите си условия, че носят отговорност за актуализация на софтуера, или че отговарят за нанесени щети при сваляне на приложението за играчката. Изброяват само отговорностите си като администратори на лични данни.

Според Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" новото законодателство ще промени нещата повече за производителите и по-малко за дистрибуторите и търговците.

Изискванията са трудни, например за ъпгрейт, за обновяване на софтуера, когато се налага. За нас като потребителска организация най-големите съмнения остават в това дали ще може вносът да се контролира. Защото в момента е много лесно да си поръчаш каквото и да е през чуждестранен търговец и то да дойде като колет, коментира Николов пред БНР, давайки пример с китайските платформи.

Европа прави тези изисквания, а те трябва да станат световни, посочва още той и припомня, че изискванията се отнасят дори и за свързване на устройството с друго устройство.

"В момента стоките, които носят "CE" маркировка, няма да бъдат същите след влизане в сила на регламента, защото "CE" маркировката ще бъде разширена като обхват. Ще включва и цифровото съдържание, дори само да се свързва с някое друго устройство. Това вече го включва в изискванията - този софтуер ще трябва да бъде обезопасен по съответния начин. В момента е трудно да дадем точна дефиниция каква трябва да бъде тази безопасност. Вероятно ще се изграждат конкретни изисквания за конкретни видове продукти."

Трябва да имаме киберполигони, на които да тестваме устройствата, категоричен е Ясен Танев. Имаме дефицит в тази посока – още нямаме лаборатория, а за тези, които проверяват, такива лаборатории са необходими, отбелязва той.

"В следващата година и половина трябва да се направят лаборатории или да се тестват в европейски лаборатории."

Но дори и да няма такива киберполигони, дистрибуторите на софтуер за IT сигурност не виждат проблем. Новата регулация няма да усложни софтуерните специалисти, изтъква Александър Жеков, управител на фирма за IT продукти.

"Нямам притеснения по линия на производителите и по наша линия, че бихме заобиколили по някакъв начин."

Регламентът на ЕС за киберустойчивост влиза поетапно от декември, но различните задължения за производителите, например докладване на киберуязвимост, няма да влязат в сила до септември 2026 г. Актът за киберустойчивостта ще започне да се прилага напълно през декември 2027 г.

До тази дата софтуерът, всички процедури и органи, които установяват несъответствието, волю-неволю ще трябва да се развият. Има още 3 години, докато влезе в сила. Това е тригодишен период, в който бизнесът трябва да се съобрази, обобщава Богомил Николов. Той очаква пикът на разговора по тази тема да бъде именно след 3 години.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24