Това обясни пред БНР Капка Тодорова, кореспондент на Националното радио в Берлин.
Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер започва консултации с представители на политическите партии, след като германският канцлер Олаф Шолц поиска от него да разпусне Долната камара на парламента и да насрочи предсрочни избори.
"Най-вероятно Фридрих Мерц ще е следващият политик, който ще е натоварен да търси коалиционни партньори. Ситуацията е доста патова. Прилича малко на тази в България. Гласовете се разпръскват между доста партии".
Християндемократите са в добра кондиция, посочи още тя.
От години социалдемократите преживяват срив и процентите им намаляват, обясни още Тодорова.
"Това се вижда и на местно ниво. Социалдемократическата партия е в дълбока криза. Към това се прибавя трудното управление на Олаф Шолц, както и сериозната икономическа криза, в която е Германия. Шолц управляваше във враждебна политическа и икономическа обстановка, което не е добра предпоставка и за популярността му. Шансовоте му, според прогнозите, не са големи".
Зелената партия носи много негативи от мерките, които се взимат за преминаване към зелена икономика, отбеляза Тодорова.
"Но техният лидер Роберт Хабек е доста харесван".
Като една популистка партия, "Алтернатива за Германия" печели от всички несгоди.
"Обещават лесни решения. Те са втора или трета партия според социологическите проучвания. Но около тях има т.нар. "санитарен кордон". Никоя партия няма да направи коалиция с тях".
Тя припомни за скандала, разиграл се пред очите на обществеността преди седмици и довел до разпад на управляващата коалиция.
"След многобройни срещи на лидерите на Тройната коалиция, която управляваше до онзи ден – социалдемократи, либерали и зелени не можаха да се разберат за бюджета, но и по други теми. След поредна дълга нощ на спорове греманският канцлер Олаф Шолц уволни министъра на финансите и лидер на една от трите партии, като го обвини, че нарочно саботира преговорите.
След това се обвиняваха един друг кой е виновен за разпадането на коалицията. Като официална причина се посочи, че управляващата коалиция е искала да наруши дълговата спирачка и да вземе нови заеми, за да се справи с икономическата криза, на което остро се е противопставил финансовият министър".
Вчера партиите в Германия представиха икономическите си програми.
Целият коментар на Капка Тодорова може да чуете в звуковия файл.
Интересът към СПА и медикъл СПА хотелите по Черноморието се разпределя по равно между чуждестранните и българските туристи, докато във вътрешността на страната интересът е доминиран от българските посетители. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в рамките на четвъртата Националната конференция за здравен туризъм, която се..
Няколко училища в Атина бяха затворени заради потвърден случай на вирусен менингит на 18-годишен ученик. По препоръка на лекарите - общинските власти в Атина затвориха пет училища и децата ще се обучават дистанционно. Засега мярката е за два дни, докато се установи дали има още заразени ученици след потвърдения случай на вирусен менингит...
5000 военнослужещи от силите за бързо разполагане от ЕС вече са оперативни и ще могат да действат в случай на кризи, съобщи след Съвет "Външни работи" и "Отбрана" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Предложението бе направено преди около 3 години от нейния предшественик Борел. В новите санкции на ЕС са..
В Германия започна процес срещу трима мъже, обвинени в шпионаж и подготовка на саботажни действия в полза на Русия. Делото се гледа от Висшия областен съд в Мюнхен, а обвиненията са повдигнати от Федералната прокуратура. Главният обвиняем е 39-годишният Дитер С., германец с руски произход. Той е арестуван през април 2024 г. в баварското..
Районният съд в Кюстендил постанови "лишаване от свобода" за 3 години и 6 месеца на 35-годишен мъж, като го призна за виновен в кражба при условията на опасен рецидив. Посоченото наказание ще се изтърпява при първоначален "строг“ режим. Това е 51-ва кражба в "актива" на рецидивиста, казаха от Окръжния съд. Делото се гледа по реда на..
Въпросът с фериботните линии през Дунав остава нерешен, въпреки всички срещи с румънската страна, съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов в ресорната парламентарна комисия. Предвидена е среща на еврокомисаря по транспорта Апостолос Дзидзикостас на 4 юни в Люксембург с представители на България, Румъния и Гърция за преминаването през Дунав,..
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Сирия може да се окаже на броени седмици от нова гражданска война с "епични размери", като призова за подкрепа на преходното ръководство, предаде АФП. "Нашата оценка е, че, честно казано, преходната власт, предвид предизвикателствата, пред които е изправена, е може би на седмици - месеци..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..