На 1-ви януари 2025 г., след падането на границите "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина". Защо?
Отварянето на седмия граничен пункт по българо-гръцката граница е историческо събитие не само района, а и за страната ни. Векове наред Рудозем – Ксанти е бил основен път от Родопите за Беломорието - беломорски проход, който свързва долината на Чепинска река (десен приток на река Арда) с долината на река Сушица (на гръцки Компсатос), вливаща се в езерото Буругьол.

За родопчани пунктът е болезнена тема. С едновремешния път са свързани човешки истории и съдби как граничната бразда е разделила стотици родини. Някои се помнят и разказват, други са вече позабравени. Първото село до границата от българска страна е Чепинци, а от гръцка страна - Димарио.
"Името, което е носело Чепинци, било "озвучената долина", тъй като стадата от Беломорието лятото са се прибирали към планината, пролетта обратно. Чангър дере, 1944 г., след като се затваря границата, става "тиха долина" – стадата вече не минават. Другият аспект е чисто човешки и социален – има много свързани семейства и роднини, които са били женени преди 44-а година от едната и от другата страна на границата, тъй като тогава е била свободна", разказва кметът на Чепинци Риза Брахимбашев.

В Чепинци живеят около 2000 души. Тук няма масова миграция. Има млади семейства, запазени са детската градина и училището, има и аптеки. Дори малцината, които работят в София и Пловдив, през почивните дни се връщат. Единици са тези, които са трайно установени във вътрешността на страната, а в чужбина няма.
От път без изход, сега Чепинци се превръща в една от портите към Беломорието, отчита кметът. Местните се надяват с възстановяване на вековната традиция планината да има пряк достъп до Беломорието. Родопчани вярват, че ще се вдигне стандартът им на живот и ще има повече работа за младите.

"Дано да се пусне! Мислим, че за добро ще бъде. Да се развие тук районът."
"Селото ще живне. Ще отворят хотели, бензиностанция да направят."
"На 2-ри януари отивам до Гърция."
"Сега ходя през Златоград за Гърция, сега за няма и един час се отива. Ако се отвори пътят, чудесно!"
"Радваме се, обаче по-добре си е в България, по-хубаво си е в България, по-красиво си е. Всичко си имаме в България. За какво ми е Гърция? Раздвижване ще има, но не ми се ходи. Какво да правя там?"
"Икономически, докато не бъдат изработени и другите лотове от гръцка страна, кой знае какъв голям трафик не се очаква, но за Смолянска област ходенето до Беломорието става много по-облекчено, много по-бързо", изтъква кметът на Чепинци Риза Брахимбашев.
Някои от хората обаче се опасяват, че падането на границата ще отнеме спокойствието в района.
Кметът на Чепинци Риза Брахимбашев е категоричен, че "облагите ще бъдат много повече". Той признава, че има по какво да се работи, за да развие туризма в региона.
Снимки: Радостина Чернокова
Гражданската гвардия и каталунската полиция арестуваха мъж и жена в Навара за предполагаемата продажба на 14-годишната им дъщеря за 5000 евро, 5 бутилки уиски и храна на друго семейство в Лейда. Двете фамилии са арестувани заедно с 20-годишният младеж, за когото е трябвало да бъде омъжено момичето. Детето, което принадлежи към ромска..
Обслужването на цветните контейнери в 16-те района на София ще бъде възстановено от утре по график, съобщиха от "Екобулпак". Оттам посочват, че в рамките на няколко дни ще се положат усилия да бъдат наваксани и пропуснатите обслужвания. Отново настояваме за среща с ръководството на Столична община в лицето на Васил Терзиев, тъй като считаме че само..
Русия е атакувала "отново" електрически подстанции, захранващи Хмелницката и Ривненската атомна електроцентрала в западна Украйна. Това е станало по време на вчерашната масирана въздушна атака, съобщи късно снощи украинският външен министър Андрий Сибига. По думите му, нападенията, които "застрашават ядрената безопасност в Европа", "не са случайни,..
Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево - единствената в Сърбия, заяви президентът на страната Александър Вучич. Доставките на суров петрол за рафинерията бяха прекъснати миналия месец заради санкциите на САЩ срещу руската компания "Газпром Нефт", която притежава почти 45 процента, а заедно с "Газпром" - 56% от сръбския..
Русия не възнамерява да нарушава задълженията си, свързани със забраната на ядрените изпитания, увери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той отрече президентът да е давал указания за подготовка на такива изпитания и уточни, че Владимир Путин е искал да се провери тяхната целесъобразност в настоящия момент. "Това трябва да бъде много..
Белият дом отрече твърденията на Будапеща, че изключението от санкциите срещу руските енергийни доставки за Унгария - включително срещу доставките по тръбопровода "Турски поток" през България - е неограничено във времето. Доналд Тръмп е изключил Унгария от американските санкции срещу руския петрол Задочният спор започна малко след посещението на..
Благотворителното бягане "Дулово тича за сираците" събра близо 7000 лева в подкрепа на деца без родители от общината. Над сто участници от всички възрасти се включиха в 5-километровия маратон, който премина по улиците на града. Целта не беше спортен резултат, а подкрепа, внимание и топлина за над 30 деца в нужда. Кметът на общината Невхис..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния..