Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефка Сарафова: Всички инвитро процедури да са с еднакво финансиране

Д-р Искра Кюркчиева: За да се стигне до такова решение, трябва да се проведе сериозен дебат със специалистите

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Държавата да поема една и съща сума при инвитро процедура със собствен генетичен материал и при такава с донорска яйцеклетка или сперматозоиди. Това е справедливият подход, в случай че се стигне до решение Центърът за асистирана репродукция да подпомага и донорските процедури. Мнението е на Стефка Сарафова, председател на сдружение "Зачатие". А за да се стигне до такова решение, трябва да се проведе сериозен дебат със специалистите по репродуктивна медицина, обясни от своя страна д-р Искра Кюркчиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.

Около 5200 инвитро процедури заплаща държавата годишно чрез Центъра за асистирана репродукция. Разглеждането на документи отнема около месец, а при одобрение семейството има право на до 4 опита със средства от този фонд. Към момента се подпомагат двойки, при които има стерилитет при жената или мъжа, а също така случаите на жени с онкологично заболяване. Инвитро процедурите са няколко вида, а освен тях, се поемат разходи хормонални изследвания, ехографски прегледи, стимулация с лекарства. Важно условие е жената да не е навършила 43 години при кандидатстване за финансовата подкрепа.

До 6000 лева поема фондът за една инвитро процедура. Толкова би трябвало да се заплаща и за инвитро с донорски материал, смята Стефка Сарафова.

"Останалото вече пациентът си го доплаща, което би било също огромно облекчение, защото сумата не е никак малка за един цикъл. Всички процедури, без значение от вида им, да си бъдат с еднакво финансиране".

През изминалите дни от фондация "Искам бебе" представиха данни, според които цената на донорската процедура излиза между 8000 и 10 000 лева. През 2023 година са направени около 1800 такива процедури, а общият брой на инвитро опитите, за които семействата са платили сами, надхвърлят 8000. Стефка Сарафова поставя следния въпрос:

"Опитите, които хората са самофинансирали, са повече от тези, които са финансирани от Фонда – защо? Очевидно не е поради липсата на пари. Бюджетът е стигнал, дори са останали някакви средства, т.е. трябва да се промени нещо в разходването на тези средства и правилата, по които се разходват. Включването на поемането на донорските процедури би бил добър вариант".

Дали донорските процедури да се включат в обхвата на дейностите по репродукция, подпомагани от държавата, е въпрос на решение след сериозно обсъждане, смята д-р Искра Кюркчиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.

"Едно от важните неща е да се отчете каква е успеваемостта при такива процедури. Този обществен ресурс трябва да бъде насочен правилно и само ако е доказано, че има необходимост от това и че ще очакваме отлични резултати", подчерта тя.

По данни на агенция "Медицински надзор" за периода от 2021 до 2023 година все повече семейства у нас търсят процедури с донорски яйцеклетки. В същото време броят на родените от такива процедури деца намалява, което може да е показател за промени в успеваемостта им. През 2021 година така са се родили 355 българчета, а две години по-късно – само 138.

Отчита се и тенденция донорите от чуждестранни банки да са значително повече от местните донори.

Колкото до други промени в правилата за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми, според Стефка Сарафова не е нужно увеличение на броя опити инвитро

А директорът на Центъра за асистирана репродукция д-р Кюркчиева обясни, че отказите за отпускане на финансова помощ не са чести. 

Преди дни от здравното министерство обявиха, че през тази година са похарчени около 22 и половина милиона лева за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми. За догодина сметката е неясна, тъй като 2025-а ще започне с негласуван държавен бюджет.  

Целия репортаж на Елена Бейкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Индия е нанесла въздушни удари по военни бази в Пакистан

Пакистан заяви, че е нанесъл ответни удари срещу Индия, след ракетна атака срещу три военновъздушни бази на страната, предаде "Ройтерс", като се позова на пакистанската държавна телевизия.  Според пакистанската армия цели на нападението са били ракетната база "БрахМос", военното летище в Патханкот и военновъздушната база Удхампур.  Очевидци съобщиха,..

публикувано на 10.05.25 в 04:10

Тежки присъди очакват шестимата българи, обвинени в шпионаж във Великобритания

Шестима българи във Великобритания, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, ги очакват сериозни присъди, които ще бъдат произнесени в понеделник в Централния наказателен съд, съобщи Би Би Си. Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Тихомир Иванчев, Иван Стоянов и Ваня Габерова ще бъдат осъдени за участието си в руска шпионска мрежа,..

публикувано на 10.05.25 в 04:00

Лято през май в Кипър - термометрите удрят 37 градуса

В Кипър днес ще е пикът на горещата вълна, обхванала острова от средата на седмицата, като температурите ще достигнат 36 - 37 градуса, съобщиха от метеорологичната служба. Ранното лято през май засилва водните проблеми в страната. Най-високите температури днес се очаква да бъдат измерени във вътрешността на острова и специално в района на..

публикувано на 10.05.25 в 01:20
Киър Стармър

Великобритания наложи нови санкции, насочени към руския “сенчест флот"

Британският премиер Киър Стармър обяви нови санкции, насочени към така наречения руски “сенчест флот”, преди началото на срещата на върха на Съвместните експедиционни сили в Норвегия. Британското правителството заяви, че санкционира около 100 петролни танкера, отговорни за превоза на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на..

публикувано на 09.05.25 в 22:35
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Катрин Иванова неправилно е смятана за главен изпълнител в операциите на шпионската клетка

Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от..

публикувано на 09.05.25 в 22:15
Росен Желязков

Р. Желязков: НС да гласува за пълната ни интеграция в ЕС чрез присъединяването към еврозоната

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..

публикувано на 09.05.25 в 22:05

Българските евродепутати от ЕНП: Опитът на Радев да всява омраза и разединение е недостойна интрига

"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..

публикувано на 09.05.25 в 21:36