Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски".
Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по компютърно моделиране, международни олимпиади по програмиране и роботика.
За училищата трябват още учители, обяснява той във втория епизод на поредицата "Разкодирано".
Никога не съм подозирал, че ще се занимавам с роботика и ще бъда учител по информационни технологии, споделя Николов.
"Нещата станаха случайно. Преди години започнах работа в една фирма, която създаде частна занималня. Решихме да правим нещо ново в Плевен и направихме клуб по роботика. Извикахме преподаватели, които да ни обучат. Имах желание, беше ми интересно. Човек трябва да прави нещо, което му доставя удоволствие, за да има смисъл".
Теодор Николов е с икономическо образование, но решава да се квалифицира във Великотърновския университет за учител по информационни технологии.
"Видях, че нещата се получават и аз трябва да имам съответните квалификации. Видях, че има желаещи, които искат да се занимават с това нещо.
По-късно установихме, че МОН има Наредба за приобщаващо образование, с която училищата имат възможност да предложат STEM дисциплини напълно безплатно. Роботиката е такава.
След втората година в едно от училищата ми предложиха да стана и учител по информационни технологии. Доста ми е трудно да съчетавам нещата. Опитвам се да балансирам".
Успехите обаче не закъсняват. Талантите на Теодор стават неколкократно национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по компютърно моделиране, международна олимпиада по програмиране, роботика.
"Нещата се получават, но изискват много труд. Опитвам се да се държа с тях като преподавател, като приятел. Опитвам се да ги насочвам към разбирането, че това, което правят, е полезно и ако се стараят и имат желание, би довело до резултат, който след време ще бъде в техен плюс".
А плюсовете, според Теодор Николов, са децата да имат желанието да се занимават с новите технологии.
"Тези, които достигнаха до финала на световната олимпиада по лего роботика, вече са в 8-9 клас. Някои от тях успяха да влязат в гимназия с преподаване на информационни технологии и софтуер.
Децата, които са национални шампиони по STEM дисциплините, надграждат това, което сме постигнали до момента. Има деца, на които това нещо действително се отдава и им харесва. Практическта насоченост е един от начините да имат интерес към това, което се проподава в училище.
Надявам се, че в следващите години ще има промени в правилна насока в българското образование".
Организационните проблеми и делегираните бюджети в училищата създават препятствията, казва носителят на отличието "Джон Атанасов".
"Един учител е почти невъзможно да накаже или да изгони ученик, ако създава проблеми в час. Той е длъжен да създава за ученика допълнителни часове, в които да го ограмотява. Нещата не са създадени в правилна насока.
Всеки, който се занимава с образование, променя нещо и нещата не се получават. Ние имаме желание да правим неща, които ни харесват. Но за да има резултати, трябва да има изградена стабилна среда в училище".
Изграждане на СТЕМ центрове във всички училища се случва в последните две години като част от идеята на образователното министерство за повишаването на интереса към природните науки.
Това безспорно е положителна насока, казва Теодор Николов. Но освен мястото, са нужни и кадри. А това ще е следващото предизвикателство, обяснява учителят от Плевен.
"В по-малките градове проблемът е голям".
Теодор Николов няма отговор на въпроса защо има дисбаланс при образованието на децата. Проблемите са започнали много преди да започне и той да преподава.
"Няма учители по биология, физика, математика, които да си търсят работа, както и по информационни технологии".
Засега Николов няма да се отказва от преподаването. Мотивиран е от признанието, получено чрез отличието "Джон Атанасов".
"Една моя мечта, една оценка за моята дейност. Аз харесвам това, което правя".
А за да има повече интерес към науката и ученето, учителят в плевенското училище ОУ“ Васил Левски“ съветва родителите да подкрепят децата си. А младите хора – да следват желанията си.
"Родителите да стимулират детето да види дали нещо ще му хареса. Свободният избор е едно от най-добрите неща.
Светът се развива. Технологиите се развиват и ние трябва да сме в крак с тях".
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..