Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

| Интервю
Георги Милтиядов
Снимка: Ани Петрова

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза, която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца".

Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и изненадата си от поканата, която главният диригент на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски е отправил към него - да бъде диригент на тазгодишния спектакъл "Българската коледа", който ще бъде под съпровода на Радиооркестъра.

"Това е изключителна отговорност и доста време разсъждавах, преди да я поема, но реших, че не е случайна тази покана, защото успях да се докосна до музикантите на БНР. Много хубави неща свършихме, те са изключително талантливи. С право много хора ги определят като един от най-добрите симфонични оркестри на България".

Маестро Милтиядов посочи, че той е направил симфоничните аранжименти на всички музикални произведения, които ще бъдат изпълнени на сцената на "Българската Коледа".

На 25-и декември ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Инициативата, която се провежда за 22-ра поредна година, е под патронажа на президента Румен Радев. Концертът започва в 20.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" и ще бъде излъчен пряко по Българското национално радио.

Изявени български музикални изпълнители ще подкрепят с участието си в концерта благотворителната кампания в помощ на децата в беда. В рамките на спектакъла ще бъдат изпълнени обичани български песни под съпровода на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Георги Милтиядов. На сцената на Народния театър "Иван Вазов" ще излязат още Еделина Кънева и Кристина Кокорска, Веселин Маринов, Никола Тодоров, Лазар Кисьов и Кристина Иванова, Дичо, Теди Кацарова, Роберта Балет, Квартет "Destiny", Руслан Мъйнов, Детски хор на БНР с диригент Венеция Караманова, Гергана Карапанова и балетно студио "Съгласие", Квартет "Белканто", Детска вокална група "Бон-Бон", Национално училище за танцово изкуство, "ЛаТиДа", Трио "Фида", Елия Тодорова, "Петте сезона", Балетът на Ефемия Фарт от Първа английска гимназия, "Tenori d'Amore", Коцето-Калки, Мартина Табакова, Теодор Георгиев и група "Медикус".

Водещи на тазгодишния коледен благотворителен спектакъл ще бъдат Петя Дикова и Руслан Мъйнов.

Зрителите на празничния концерт могат да подкрепят каузата на децата в беда с изпращане на благотворителен SMS на номер 1117.

Интервюто на Георги Марков с Георги Милтиядов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00