Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкодирано 2024

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

И без ИИ отдавна може да се програмира нещо, което да е срещу хората, казва младежът, който учи софтуерно инженерство

| Репортаж
Драгомир Попов
Снимка: Добромир Видев

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри.

Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика. Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои на своята позиция, тъй като изисква много дълбоки знания и това са хората, които изграждат системите".

"Не се страхувам от изкуствения интелект. Когато знаеш в дълбочина как работят компютрите, как работи кодът, когато знаеш дори математика – това са средства, които човек може да използва, за да се адаптира към всякакъв пазар", коментира той пред БНР.

Интересът на Драгомир към компютрите е от детството му - единственият му опит тогава бил да играе игри онлайн, нямал обаче достъп до компютър.

"Не беше толкова нужно, колкото сега. За първокласник, второкласник…", отчита той. В семейство, в което нямало програмисти, в седми клас дошло времето младежът да избира.

"Когато трябваше да се ориентирам какво да уча, се говореше за програмиране, всички казваха – ако си добър по математика, това е полето за теб. Родителите, учителите ме подкрепяха. Бях човек на точните науки."

Школи за програмиране не е посещавал. Не знаел какво представлява програмирането, но решил, че ще стане програмист и заради напрежението всички в седми клас да избират какви ще стават в бъдеще. Първия си компютър получил лятото преди осми клас.

Майка му открива клуб за информационни технологии в Професионалната гимназия по икономика в Перник, воден от Людмил Велинов. Така, след постъпването си в гимназията, Драгомир започва да програмира заедно с преподавателя си и приятели. Първоначално създават сайтове.

"Идеята е най-важното нещо във всеки проект. Една силна идея е по-важна от всичко останало", вярва днес Драгомир.

Драгомир Попов и Калин Симеонов печелят първо място в категория "Съвременни системи за визуална информация" в националния кръг на Националната олимпиада по информационни технологии в Бургас, докато са в 12-и клас. Системата им с 3D камери, която регистрира и пресъздава в дигитална среда движенията на човешкото тяло, не била вдъхновена от пандемията, а от бивш член на клуба. В това Драгомир Попов, сега първокурсник в СУ, вижда ролята на средата, в която се е развивал.

Първоначално за Драгомир било като фантазия да може да посочи към екрана и все едно е цъкнал с мишка върху него. Мислел си, че това е нещо, "което само много елитни хора могат да създадат".

Когато Драгомир тази година получава грамотата "Джон Атанасов" в категорията за ученици и техните преподаватели, той все още е по-близо до училището. За него тази награда е вид мотивация, че можеш да бъдеш признат.

"Наградата за мен означава, че България оценява своите таланти." 

Изборът му да учи у нас, а не в чужбина, бил правилен, защото и у нас има подходящата среда за развитие.

"След като завърша, със сигурност ще започна да работя в същия сектор", споделя Драго.

В момента ИИ, ChatGPT са езикови модели, които няма какво да сторят никому, подчертава той.

Много сме далече от това, поне на този етап, да се страхуваме, дори от роботите на "Тесла", които се разработват, изтъква още Драгомир Попов.

"И без ИИ отдавна могат да програмират нещо, което е срещу хората."

Драгомир е на мнение, че е рано ИИ да се изучава масово в училищата.

Както при всяка голяма стъпка напред, в началото хората се страхуват, но след това светът се променя за по-добро, обобщава младежът. И съветва връстниците си да вземат образованието на сериозно

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57