Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Свещеникът е като личен духовен лекар. Бог му дава да говори това, което е полезно на човека в конкретния момент"

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

"Няма как различна от Божията истина да доведе към спасение"

| Интервю
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител
Снимка: БТА

"Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило, защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света."

Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории за пътя към призванието да станеш служител на Бога. Книгата е достъпна онлайн, част от нея и в аудио вариант за слушане. Димитър пее в хора на столичния храм "Покров Богородичен".

За него днес е "много радостен ден, в който въодушевени посрещаме едно от неизразимите чудеса, на които православието се радва вече 2000 години".

"Вярата е неотделима от чудото. Когато човек търси Бога, по кое ще разпознае, че го намира? Ако всичко е ординерно, обяснимо с прости средства? Чудото не е от този свят. Неговите причини, неговата сила не е от този свят, затова се явява чудо. Нещо като бъг в системата. Гледаш и то няма място там, няма обяснение там, а всъщност го има", смята авторът на "Как станах свещеник".

"Ако сега в небето видим една Витлеемска звезда, ако ни води към нещо определено и някой вече е казал, че ще има такава звезда, която ще ни води към нещо определено? (…) Пророчествата, свързани с Христос, формират множество чудеса, които свидетелстват за сегашното чудо. Неизбежно е да дойде и онова, за което те свидетелстват, след като те се случват."

На човек му трябват рационални обяснения и Господ е така милостив да ни ги дава. В своето познание за света можем да познаем и Бога и без да има чудеса, отбелязва още Димитър Митев.

Всичко е толкова красиво и сложно устроено, че е неизбежно да стигнеш до извода, че този "дизайн" не е възникнал от само себе си, подчертава той.

При нас разговорите за християнството са на нивото на нещо съществуващо и обикновено. Ако кажем, че нещо е наистина чудо, то е защото не го разбираме. Когато го разбираме, то вече не е чудо, споделя Митев, който е баща на три дъщери.

"Свещеникът е човек като всички нас. Той обича онова, което обича всеки един от нас. Разликата между свещеника и нас е в служението, което той е поел и благодатта, която получава, поемайки това служение. (…) Свещеникът е ангажиран със своята енория 24 часа. Той, като един личен духовен лекар на своята енория познава всекиго поотделно. И тук идва тайнството, наречено свещенство, където се намесва Бог. Идвайки при него за разговор и започвайки този разговор с молитва, Бог му дава за познае и да говори това, което ще бъде полезно на човека в конкретния момент. По един чуден начин това се случва и по време на проповед", казва Димитър Митев в предаването "Преди всички".

В момента той работи върху втора книга от поредицата си.

"Не си поставям цел конкретни свещеници да записвам, а когото Бог даде, когото Бог прати. Имам и такива, с които никога не съм се виждал. Имам така история от Сингапур, от Уганда, с такава интересна предистория как християнството се появява там. В Уганда - да се появи православие там, където място за православие просто няма", разказа авторът.

Няма как различна от Божията истина да доведе към спасение, изтъква Митев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58