Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории за пътя към призванието да станеш служител на Бога. Книгата е достъпна онлайн, част от нея и в аудио вариант за слушане. Димитър пее в хора на столичния храм "Покров Богородичен".
За него днес е "много радостен ден, в който въодушевени посрещаме едно от неизразимите чудеса, на които православието се радва вече 2000 години".
"Вярата е неотделима от чудото. Когато човек търси Бога, по кое ще разпознае, че го намира? Ако всичко е ординерно, обяснимо с прости средства? Чудото не е от този свят. Неговите причини, неговата сила не е от този свят, затова се явява чудо. Нещо като бъг в системата. Гледаш и то няма място там, няма обяснение там, а всъщност го има", смята авторът на "Как станах свещеник".
"Ако сега в небето видим една Витлеемска звезда, ако ни води към нещо определено и някой вече е казал, че ще има такава звезда, която ще ни води към нещо определено? (…) Пророчествата, свързани с Христос, формират множество чудеса, които свидетелстват за сегашното чудо. Неизбежно е да дойде и онова, за което те свидетелстват, след като те се случват."
На човек му трябват рационални обяснения и Господ е така милостив да ни ги дава. В своето познание за света можем да познаем и Бога и без да има чудеса, отбелязва още Димитър Митев.
Всичко е толкова красиво и сложно устроено, че е неизбежно да стигнеш до извода, че този "дизайн" не е възникнал от само себе си, подчертава той.
При нас разговорите за християнството са на нивото на нещо съществуващо и обикновено. Ако кажем, че нещо е наистина чудо, то е защото не го разбираме. Когато го разбираме, то вече не е чудо, споделя Митев, който е баща на три дъщери.
"Свещеникът е човек като всички нас. Той обича онова, което обича всеки един от нас. Разликата между свещеника и нас е в служението, което той е поел и благодатта, която получава, поемайки това служение. (…) Свещеникът е ангажиран със своята енория 24 часа. Той, като един личен духовен лекар на своята енория познава всекиго поотделно. И тук идва тайнството, наречено свещенство, където се намесва Бог. Идвайки при него за разговор и започвайки този разговор с молитва, Бог му дава за познае и да говори това, което ще бъде полезно на човека в конкретния момент. По един чуден начин това се случва и по време на проповед", казва Димитър Митев в предаването "Преди всички".
В момента той работи върху втора книга от поредицата си.
"Не си поставям цел конкретни свещеници да записвам, а когото Бог даде, когото Бог прати. Имам и такива, с които никога не съм се виждал. Имам така история от Сингапур, от Уганда, с такава интересна предистория как християнството се появява там. В Уганда - да се появи православие там, където място за православие просто няма", разказа авторът.
Няма как различна от Божията истина да доведе към спасение, изтъква Митев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..