Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкодирано 2024

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

| Репортаж
Калин Симеонов
Снимка: Добромир Видев

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели".

Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес.

"Малко съм самоук в програмирането и разработката на компютърните игри. Любопитството – започваш да търсиш в интернет…"

За успешното развитие в тази сфера трябва да минем през математиката, споделя той.

До наградите "Джон Атанасов" са го отвели:

"Интересът към ИТ, към програмирането. Още от малък в мен се появи интерес към програмирането. Играех доста компютърни игри и ми беше интересно как се правят."

Калин Симеонов практикува фитнес, лостове, кикбокс. Спортът всъщност помогнал на Калин.

"Мотивацията е дисциплината, заимствана от спорта."

Докато бил 12-и клас в Професионална гимназия по икономика в град Перник Калин, заедно с Драгомир Попов учителя им Людмил Велинов проект, който позволява чрез заснемане с 3D камери да се регистрира и пресъздава движенията на човешкото тяло в дигитална среда.

Проектът им носи първо място в категория "Съвременни системи за визуална информация" в националния кръг на Националната олимпиада по информационни технологии през 2024 г. в Бургас. Наградата и за Драгомир, и за Калин обаче била друга - придобитият опит да се работи в екип.

"Основната идея беше да покажем как може да се замени досегашното разбиране за играенето на компютърните игри. Изключваме контролерите и мобилните телефони. Основно игрите се играят с клавиатура и мишка, с постоянно заседяване. Решихме да създадем игра, която ти позволява да си прав, да се движиш, докато играеш, да си далече от екрана. Решихме, че е малко по-революционно, че не е правено."

Калин Симеонов сега е първи курс във Факултета по математика и информатика. В училище по някои предмети нещата може да се представят по по-интересен начин, смята той днес. 

"Нещата могат да се визуализират с 3D модели, холограми и т.н."

Калин Симеонов избира Софийския университет, защото смята, че образованието по програмиране у нас е достатъчно добро. Освен това:

"За нашата сфера реализацията е достатъчно добра и в България. Тук, като получаваме пари в долари, за нас е много по-изгодно, защото живеем на по-евтино място."

Оценява наградата си като голямо признание и стимул от страна на държавата.

"Държавата върви в много хубава посока в IT сферата", отчита младежът.

Но са нужни още усилия - например програмирането да бъде част от свободно избираемите дисциплини не само в специализираните математически гимназии:

"Или да се направят като избираеми дисциплини за учениците, които имат интерес, или да се вкарат поне основни неща – колкото хората да имат базови понятия от ИИ, от програмиране. Би ги подготвило за бъдещето. Все повече ще навлизат ИИ, информационни системи. И като разбират основите на тези неща, няма да се притесняват. Ще могат да използват инструментите, за да им помагат."

"Не се страхувам от ИИ. Все още сме на ранно ниво", категоричен е Калин Симеонов.

По думите му, все още ИИ не е толкова развит и без хората да го контролират, не може да направи кой знае какво.

За да се развива държавата в правилната посока, младите хора трябва да остават тук, убеден е Калин.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33