Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отваря се вратата за други процедури, сходни на тази, предупреди експертът

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

Частно лице настоява за изваждането от природния парк на държавна територия, която се ползва като частна

| Интервю
арх. Слава Савова
Снимка: Ирина Недева

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка.

В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това предизвика протест на граждани на Сливен преди Коледа.

"Проблемът с изваждането на тези 12 дка от територията на природния парк е свързан с отварянето на вратата към повече сходни процедури на тази", обясни в интервю за БНР арх. Слава Савова, докторант към БАН, родом от Сливен, която е сред активистите, организиращи съпротива срещу изваждането на въпросната територия от парка.

"Фокусираме се върху опазването на целостта на парка на първо място."

Паралелно с това са допуснати селищни образувания в две други местности, които също са защитени, допълни тя. 

"Ако бъде извадена територията край Алпийския дом, без проблем ще бъде извадена територията и на селищните образувания, в която  обаче вече става въпрос за 800 декара. Тоест, имаме навързване на събития, които се случват паралелно, макар че общественото обсъждане беше фокусирано върху този малък парцел на границата на парка. Нашето опасение е за прецедента, който се създава с това."

Когато Общинският съвет е гласувал за тези селищни образувания, не е спазена процедурата. Мултидисциплинарен екип е трябвало да изследва какво би било отражението върху защитените територии в рамките на НАТУРА, което не се е случило и има нарушение на законодателството, категорична е Савова.

Искането за изваждането на парцела край Алпийския дом идва от частна компания, която се позовава на становища на различни институции. В едно от становищата обаче има сериозни и лесно доказуеми разминавания, възрази арх. Савова.

"Има само едно независимо експертно становище – от Лесотехническия университет, в което се казва, че няма никакви природни съобщества, които би трябвало да бъдат опазени - няма дървесни видове, няма редки растителни видове, няма водни течения. В действителност едноминутна справка в кадастъра показва, че през имота преминава река. Всички институции действат координирано, но не в полза на обществения интерес. Показва, че гражданското застъпване за нашите права на природа не е по-силно от едно координирано действие, провокирано от частно лице", отбеляза арх. Савова. За нея стои въпросът чий интерес защитават институциите.

Снимка: БТА

Имотът е собственост на частно лице, но не и земята, която е държавна. Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна, уточни архитектът.

"Реално частното лице настоява за изваждането на държавна територия, което е разковничето на този противоречив казус. И в момента тази държавна земя се ползва като частна, което е изключително проблематично. Тя е оградена, в нея има малко язовирче, парк, който е залесен, много красив."

В сградата на Алпийския дом, построена като туристическа база, са вложени сериозни ресурси, а в създаването ѝ са участвали местни артисти и занаятчии, направили стенописи, дърворезби и пр. Мебелите за обзавеждането са специално създадени. След това вратите за граждани се затварят, още по време на социализма, разказа арх. Слава Савова в предаването "Преди всички". По думите ѝ, при приватизацията сградата е преминала към туристическото дружество, а впоследствие "за една доста скромна цена е придобита от частно лице".

Има сериозен инвеститорски интерес за развиване на леглова база на Карандила и в местност Даулите, подчерта още арх. Савова.

"Всякаква строителна инициатива е пагубна за природата в парка, за редките видове, които намират убежище там. И второ, не е въпросът само да бъде изградена тази база, а поддръжката също нанася определени екологични щети."

Арх. Савова отчита, че процедурата за изваждане на въпросната територия от природния парк се придвижва по празниците, защото тогава най-малко хора могат да се мобилизират и организират за протест.

"Още веднъж това го виждаме потвърдено със случая със "Сините камъни".

Замислят се нови протестни акции, съобщи тя.

Преди да се изминат всички законови пътища, няма място за медиация с инвеститори, защото ако има неправомерно взети решения, те трябва да бъдат обявени за нищожни, обобщи експертът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41