Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Патриарх Даниил: Според правилата на Църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил посети Ресиловския манастир "Покров Богородичен" - 29 декември 2024 г.
Снимка: БТА

Българският патриарх Даниил направи първия си коментар за решението на Върховния касационен съд, с което е вписана на Българска православна старостилна църква.

При днешното си посещение в Ресиловския манастир "Покров Богородичен" българският патриарх посочи пред журналисти, че според правилата на Църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви.

По думите на патриарх Даниил в Закона за вероизповеданията ясно е записано, че в България  традиционното вероизповедание е източно православие и изразител на това вероизповедание е Българската православна църква - Българската патриаршия.

Патриархът отбеляза, че е учуден от решението на съда, и припомни, че още през 2012 г. при опит за регистрация тогава съдът се е обърнал към Дирекцията по вероизповеданията, която е поискала експертно становище от Светия синод.

"Съдът е имал възможност да се запознае с това становище, в което се казва, че не може да се подходи в този случай, както с търговските дружества, защото с малка разлика в наименованието на дружеството да се регистрира ново такова дружество. В случая се получава смесване на юридически лица", коментира патриарх Даниил и допълни, че Българската православна църква по закон е неразривно свързана с Едната свята съборна Апостолска църква, тоест тя е в общение с останалите поместни православни църкви, което е условие една църква да бъде православна.

"С това решение сякаш се връщаме години назад, защото, когато се създаде разколът, Българската православна църква изстрада това да обясни пред държавата, че православна църква може да бъде тази, която е в общение с останалите православни църкви. За това беше свикан Всеправославният събор през 1998 година", допълни българският патриарх и посочи, че е в недоумение защо, как и откъде накъде е взето това решение.

Регистрацията на Българска православна старостилна църква предизвика реакция и от страна на политически сили:

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Благомир Коцев

ПП свиква простест във Варна срещу задържането на кмета

За 18 часа е насрочен протест на "Продължаваме промяната" пред общината във Варна.  В морския град пристига цялата парламентарна група на партията. Бившият съпредседател на формацията Кирил Петков ще пристигне още сутринта. Протестът е заради действията по отношение на кмета на Варна Благомир Коцев. Той беше задържан, след като късно снощи кабинетът му..

публикувано на 09.07.25 в 03:55
Сградата на Олд Бейли в Лондон

Трима признати за виновни за палеж на склад в Лондон, свързан с Украйна

Във Великобритания трима мъже бяха признати за виновни за палеж на лондонски склад, свързан с Украйна.  Смята се, че те са изпълнявали задача, получена от групата „Вагнер“, която е забранена на Острова като терористична организация.   23-годишният Джакийм Роуз, 20-годишният Угниус Асмена и 23-годишният Ний Менса бяха признати за виновни в Олд Бейли –..

публикувано на 09.07.25 в 03:24

"Уолстрийт джърнъл": Тръмп обмисля доставка на "Пейтриът" за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп обмисля да прехвърли още една система за противовъздушна отбрана "Пейтриът" в Украйна, съобщи "Уолстрийт джърнъл", като се позова на свои източници. Както отбелязва вестникът, това може да бъде първата голяма оръжейна доставка за Украйна, решението за която е взето от администрацията на настоящия президент, а не от..

публикувано на 09.07.25 в 02:48
Френският президент Еманюел Макрон в Лондон.

Реч на френския президент пред двете камари на британския парламент

Френският президент Еманюел Макрон, който се намира на държавно посещение в Обединеното кралство направи обръщение към депутатите в двета камари на британския парламент. В нея той засегна пет ключови теми: Брекзит, миграцията, Украйна и сигурността, зависимостта от САЩ и Китай и ситуацията в ивицата Газа.   Девет години след референдума за Брекзит,..

публикувано на 09.07.25 в 01:04

Гасенето на пожарите край Арбанаси продължи и през нощта

Противопожарните екипи ще продължат и през нощта да гасят пожарите край Арбанаси и местността „Гарга Баир“ до Велико Търново, а тежките машини ще правят просеки, за да се ограничи разпространението на огъня. В гасенето се включиха два военни хеликоптера. Активирана беше системата за предупреждение на населението „БГ Алърт“.   16 екипа с..

публикувано на 09.07.25 в 00:17
Снимката е илюстративна

Пожар пламна в горски масиви между Рудозем и Мадан

Пожар пламна в горски масиви между Рудозем и Мадан, близо до махала Руслан. Огънят е обхванал смесена гора. На място са огнеборци с четири противопожарни автомобила, 15 служители на Горското стопанство и доброволния отряд на Рудозем, който обслужва района с дрон. Още не е ясно точно колко е засегнатата площ. Основната задача на екипите..

публикувано на 08.07.25 в 21:38

Пожарите край Арбанаси се разрастват

Пожарите край Арбанаси се разрастват. В гасенето се включиха два военни хеликоптера и противопожарни автомобили и екипи от половин Северна България. Кметът на Велико Търново Даниел Панов активира системата "БГ Алърт" (BG-ALERT) с предупреждение за населението да избягва придвижване към Арбанаси, местността "Гарга баир" и хижа "Божур"...

публикувано на 08.07.25 в 21:28