Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Николай Димитров: 2024-а е много празна и проспана година

От нас зависи нашата собствена свобода и демокрация, подчерта социалният психолог

| Интервю
Доц. Николай Димитров
Снимка: Ани Петрова

Изминава една година, която ние сякаш проспахме, каза пред БНР социалният психолог доц. Николай Димитров.

"Политиците знаят какво се случва в държавата, най-малкото защото в последните няколко години им се наложи много често да се срещат с избиратели, за да ги подкокоросват да гласуват. Със сигурност са чували проблемите на отделните региони. Политиците не са вълшебници и няма как да оправят всички проблеми. Политиката е сложно нещо и със сигурност не може да оправдае очакванията на всички. Проблемът е, че проспивайки и тази година, ние от 2021 г. насам циклим и тъпчем на едно място и не можем да осигурим някаква перспектива, върху която да се съгласят нашите политици, за да може да направят стабилна политическа среда, в която да излъчат стабилно правителство", коментира той в интервю за предаването "Преди всички".

По думите му очакванията са насочени към това да се състави правителство, което обаче, според него, едва ли ще се случи или поне не чак толкова лесно. Все пак той изрази надежда това да се случи през 2025 г. Според него сигналите, идващи от НС, дават надежда, че ще могат да се формират някакви мнозинства, които да излъчат правителство. То ще бъде родено с много трудности и характеризирано с голяма несигурност, смята Николай Димитров и подчерта, че широките коалиции в български условия дърпат в различни посоки и лесно се разпадат. Той отбеляза и традиционното възприемане на политиците като хора, "с които живеем сякаш в две отделни държави". 

За социалния психолог 2024-а година е много празна и проспана от всички:

"Тази година за пореден път показа, че - започвайки я с безводие и приключвайки я с безточие - ние всяка година се изненадваме на най-нормални неща, които се случват в живота ни всяка една година. Всяка година може да бъде сушава, но тази година ни "изненада с екстремната си сушавост" в някои региони. Снегът през втората половина на декември се оказа, че отново ни изненада. През 21 век да останеш без ток е абсурдно".

Когато не можем да намерим общ враг или нищо не ни обединява, как да се появи лидер, попита риторично доц. Димитров. По думите му другият проблем е, че през годините много сме се "парили" от лидери, затова и хората са станали недоверчиви към всичко и всеки. Това се изразява и в традиционния за нас негативизъм и песимизъм, добави той. 

Това, на което ни научи 2024 г., е, че нещата може да се случват и въпреки нашите политици, изтъкна социалният психолог и подчерта:

"Преживяхме една не чак толкова сложна и не чак толкова тежка година въпреки политиците ни и независимо от това, че нямахме стабилен парламент и правителство. Включително накрая ни приеха и в Шенген, неясно защо и как. На нас ни се случи изневиделица буквално. Нещата ни се случват независимо от обстоятелствата".

Вероятно 2025-а ще бъде оптимистична по този показател - че нещата ще ни се случват въпреки всичко, прогнозира той и се надява да не я проспим и нея. Според него хората трябва да си дадат сметка, че от нас зависи нашата собствена свобода и демокрация.

За предстоящия избор на главен прокурор доц. Димитров направи коментар:

"Ние сме една държава с изтекъл мандат. Мандатите на много ключови ведомства са изтекли и те работят по инерция. /.../ Сигурен съм, че ако излезем на улицата и попитаме кой е главният прокурор и какъв е смисълът от него, мнозина няма да се сетят нито за име, нито за функция на тази длъжност. За мнозина тази длъжност няма пряко влияние върху живота им и тя не е интересна и важна. Важна е за политиците, доколкото те се страхуват от него и той се ползва като бухалка в ръцете на едните срещу другите. Важно е кой ще бъде за една част от политиците от гледна точка на това да се чувстват по-сигурни, а от друга страна - да имат възможност да заплашват своите опоненти. От гледна точка на държавността тази длъжност няма особена функционална роля". 

Цялото интервю на Веселина Миланова с доц. Николай Димитров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42