От 2025 година влизат в сила по- голямата част от забраните за прилагане на определени системи с ИИ, оценени като високорискови.
"Това е направено така, че да не е административно тежко", припомня евродепутатът Петър Витанов, който е сред авторите на Закона за изкуствения интелект.
До април трябва да е готов и Кодексът за доставчиците на модели на ИИ с общо предназначение. Документът обхваща критични области като прозрачността, авторското право и управлението на риска.
До август държавите-членки трябва да са наясно със състава, състоянието и финансирането на националните компетентни органи за изкуствения интелект и киберсигурност. Трябва и да определят правила за наказанията и глобите. От август трябва да се прилага правилата за управление, поверителност, санкциите.
От бебешки монитори до интелигентни часовници, продукти и софтуер, които съдържат цифров компонент- те ще за обект на контрол от Законодателен акт на киберустойчивост. За него вече текат дву- и тригодишните срокове за прилагането му главно от производителите.
Задълженията за докладване за производителите обаче няма да влязат в сила до септември 2026 г. CRA ще започне да се прилага напълно на декември 2027 г.
Редовен парламент у нас трябва да реши за промените в Закона за киберсигурност. Текстовете въвеждат правилата на европейската директива, известна като НИС- 2.
В системата за мрежова сигурност се включват нови сектори като пощенски и куриерски услуги, управление на отпадъците, научни изследвания. Експерти като Николай Крушков от УНСС изтъкват, че мерките стават задължителни за предприятия с над 50 души.
"Политики за анализ на риска и сигурност, действия при инцидент и правила за непрекъснатост при стопанската дейност, правила за сигурност на доставките, за сигурност на всичко, каквото ще купуваме и е свързано с комуникационни системи – всичко, трябва да имаме писмени".
Най-трудната мярка за прилагане доцент доктор Николай Крушков вижда в задължението за докладване на киберинциденти. А глобите, залегнали в законодателството, също са безпрецедентно високи - от 100 000 лева нагоре.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Изпълнителният директор на германския отбранителен концерн "Райнметал" Армин Папергер потвърди пред българските медии, че до 3 - 4 седмици ще са готови документите с офертата към България у нас да се изгради първо съвместна фабрика за производство на 155-милиметрови артилерийски снаряди, а след това и фабрика за производство на барут...
21 са набелязаните мерки за подобряване на водоснабдяването на Плевен. Определени са точни срокове и са достъпни на страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Те включват дейности, които ще бъдат реализирани в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен период, отговорните институции и източниците на..
Пожар е избухнал в жилищен блок в столичния квартал "Стрелбище". От пожарната уточниха, че сигналът е подаден минути преди 19 часа. На място са изпратени 3 противопожарни автомобила. Установено е, че огънят е избухал в апартамент в блок 11. Няма данни за пострадали. Огънят вече е локализиран.
Локализиран е пожарът, който избухна в една от махалите на благоевградското село Селище и се разрасна към близката гора. Няма пострадали хора, но три стари и необитаеми къщи изгоряха. Огънят е пламнал около 16 часа в махала Белашовска, близо до реката на селото. Сигналът е подаден от случаен свидетел до пожарната и до кмета на Селище...
Двe деца - на 8 и 10 години са били убити, при стрелба в католическа църква в американския град Минеаполис, щата Минесота. Ранени са 17 души, 14 от които са деца, предаде Ройтерс. Властите съобщиха, че стрелецът е бил обезвреден, а след това медиите съобщиха, че той е мъртъв. Все още не са ясни мотивите му. Стрелбата е станала в..
Софийска районна прокуратура повдигна обвинение на мъжа, който катастрофира снощи в столичния квартал "Дружба" след употреба на алкохол. 26-годишният водач е седнал зад волана с 1,44 промила алкохол в кръвта. Той е изгубил контрол над автомобила и е катастрофирал. Прокуратурата го остави в ареста за 72 часа и ще поиска от съда да му бъде..
Софийският градски съд остави в ареста Валентин Асенов. В средата на юли, в София, 18-годишният мъж блъска с колата си 37-годишния Асен Димитров, който кара АТВ. Съдът прие, че обвиненият Асенов няма основание да се укрие. Но за решението да го остави "под стража" натежа фактът, че при инцидента Асенов е бил под влиянето на наркотици. Както и..
Българската школа по художествена гимнастика е призната от световни специалисти за велика . Българският стил е бърз, динамичен, техничен - имаме..
Премиерът Росен Желязков, който днес вдигна жълт картон на областния управител на Плевен, би трябвало да го вдигне на своите патрони - Бойко Борисов..
По данни на лекарите в Бургас майката на малкия Мартин е в мозъчна смърт. Вчера медицинският хеликоптер транспортира от Бургас детето, което..