Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно любовта е движещата сила в света, Атанаска Георгиева решава да продава книгата си с поезия с благотворителна кауза и всички събрани средства да се предоставят на фондацията "Искам бебе".
Художник и автор на невероятно красивата дигитална графика на книгата е Деян Костадинов, който също прегръща идеята за продажбата ѝ с благотворителна цел и работи напълно безплатно. И тук, в тази история се появява и втората жена, сбъдваща мечтите на хиляди двойки в България да се сдобият със своя рожба – това е създателят на фондацията Радина Велчева, също от Добрич.
Любов, приятелство, семейство, обич, привързаност – думи, описващи най-красивото на този свят, думи, които са родени от любовта и такива, които я носят навсякъде около нас. С емоция Атанаска Георгиева споделя какво за нея е любовта.
"Любовта движи света. Без любовта светът ще свърши. Любовта посява живот, ражда живот, увековечава живот. Ако я няма любовта, животът ще минава покрай нас, без да ни засегне. Като я има, ще ни засегне много дълбоко. И най-важното: любовта прави хората по-добри. Влюбените, обичащите хора са благородни, щедри хора."
Така от само себе си се появява и идеята за заглавието на стихосбирката - "Не може да е късно за любов". Автор на предговора е основателят на фондация "Искам бебе" Радина Велчева, която с обич и признателност говори за своя учител по български език и литература, за човека, запалил в нея любовта към думите.
"От гимназията до ден днешен ние сме неразделни. Животът ни свързваше. И въпреки че вече не бяхме учител и ученик, много трудно ѝ проговорих на "ти". Знаете какво е, когато изпитваш такъв огромен респект към човека, който предопределя бъдещето ти. Г-жа Георгиева е човекът, който запали в мен искрата към словото. Ние сме винаги в много силна духовна връзка."
Появата на стихосбирката е дълго обмисляна идея. Атанаска Георгиева споделя, че от девет години обмисля как да подпомогне каузата на фондация "Искам бебе".
"Имам личен мотив да подкрепям фондация "Искам бебе" и най-добрата кауза – да се раждат в България повече деца. Това е първата ми стихосбирка, но четвъртата ми поред книга. Постепенно изкристализира идеята да напиша 80 стихотворения. Нямам самочувствието на много голям творец. Просто съм учител, който обича да пише и пише."
По думите на Радина Велчева "толкова силно докосва всяко нейно послание".
"Никога не е късно за любов, както казва тя в много от своите стихотворения по различен начин, но любовта в стиховете на Атанаска Георгиева има много измерения. Всеки може да открие своето."
Атанаска Георгиева посещава редица градове в страната, за да представи своята стихосбирка и през 2025 г. срещите ѝ с хората ще продължат. Според нея това отваря много повече сърца към каузата.
"Хващам автобуса или влака. Пътувам в рамките на един ден. На другия ден все едно че никъде не съм ходила. Чувствам се толкова заредена!"
За мащаба на проблема на съвременните двойки, които не могат по нормален начин да се сдобият с дете, говорят и числата, разказва Радина Велчева и допълва – това не е просто статистика, защото "това е голяма група от българи, които посвещават цялата си младост на това да имат деца".
Според проучване на фондацията отпреди няколко години става дума за над 145 000 души, като голяма част от тях се нуждаят не просто от асистирана репродукция, но и от ин витро процедура с донорска яйцеклетка. Тези хора стават все повече и все по-млади, категорична е Велчева.
"Във времето, когато създавахме "Искам бебе" – преди 20 години, средната възраст на жените, които минаваха през тази процедура, беше над 45 години, в момента вече е над 35 години. Все по-млади жени имат нужда от донорска програма, за да сбъднат мечтите си за дете."
Първото предколедно дарение към Фондация "Искам бебе"от продажбата на стихосбирката "Не може да е късно за любов" на стойност от 5 000 лв. вече е направено. Очакванията на Атанаска Георгиева са в самото начало на 2025 г. да осъществи и второто си дарение.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.