Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако я няма любовта, животът ще минава покрай нас, без да ни засегне"

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Дарения от продажбата на стихосбирка отиват за дейността за фондация "Искам бебе"

| Репортаж

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза.

Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно любовта е движещата сила в света, Атанаска Георгиева решава да продава книгата си с поезия с благотворителна кауза и всички събрани средства да се предоставят на фондацията "Искам бебе".

Художник и автор на невероятно красивата дигитална графика на книгата е Деян Костадинов, който също прегръща идеята за продажбата ѝ с благотворителна цел и работи напълно безплатно. И тук, в тази история се появява и втората жена, сбъдваща мечтите на хиляди двойки в България да се сдобият със своя рожба – това е създателят на фондацията Радина Велчева, също от Добрич.

Любов, приятелство, семейство, обич, привързаност – думи, описващи най-красивото на този свят, думи, които са родени от любовта и такива, които я носят навсякъде около нас. С емоция Атанаска Георгиева споделя какво за нея е любовта.

"Любовта движи света. Без любовта светът ще свърши. Любовта посява живот, ражда живот, увековечава живот. Ако я няма любовта, животът ще минава покрай нас, без да ни засегне. Като я има, ще ни засегне много дълбоко. И най-важното: любовта прави хората по-добри. Влюбените, обичащите хора са благородни, щедри хора."

Така от само себе си се появява и идеята за заглавието на стихосбирката - "Не може да е късно за любов". Автор на предговора е основателят на фондация "Искам бебе" Радина Велчева, която с обич и признателност говори за своя учител по български език и литература, за човека, запалил в нея любовта към думите.

"От гимназията до ден днешен ние сме неразделни. Животът ни свързваше. И въпреки че вече не бяхме учител и ученик, много трудно ѝ проговорих на "ти". Знаете какво е, когато изпитваш такъв огромен респект към човека, който предопределя бъдещето ти. Г-жа Георгиева е човекът, който запали в мен искрата към словото. Ние сме винаги в много силна духовна връзка."

Появата на стихосбирката е дълго обмисляна идея. Атанаска Георгиева споделя, че от девет години обмисля как да подпомогне каузата на фондация "Искам бебе".

"Имам личен мотив да подкрепям фондация "Искам бебе" и най-добрата кауза – да се раждат в България повече деца. Това е първата ми стихосбирка, но четвъртата ми поред книга. Постепенно изкристализира идеята да напиша 80 стихотворения. Нямам самочувствието на много голям творец. Просто съм учител, който обича да пише и пише."

По думите на Радина Велчева "толкова силно докосва всяко нейно послание".

"Никога не е късно за любов, както казва тя в много от своите стихотворения по различен начин, но любовта в стиховете на Атанаска Георгиева има много измерения. Всеки може да открие своето."

Атанаска Георгиева посещава редица градове в страната, за да представи своята стихосбирка и през 2025 г. срещите ѝ с хората ще продължат. Според нея това отваря много повече сърца към каузата.

"Хващам автобуса или влака. Пътувам в рамките на един ден. На другия ден все едно че никъде не съм ходила. Чувствам се толкова заредена!"

За мащаба на проблема на съвременните двойки, които не могат по нормален начин да се сдобият с дете, говорят и числата, разказва Радина Велчева и допълва – това не е просто статистика, защото "това е голяма група от българи, които посвещават цялата си младост на това да имат деца".

Според проучване на фондацията отпреди няколко години става дума за над 145 000 души, като голяма част от тях се нуждаят не просто от асистирана репродукция, но и от ин витро процедура с донорска яйцеклетка. Тези хора стават все повече и все по-млади, категорична е Велчева.

"Във времето, когато създавахме "Искам бебе" – преди 20 години, средната възраст на жените, които минаваха през тази процедура, беше над 45 години, в момента вече е над 35 години. Все по-млади жени имат нужда от донорска програма, за да сбъднат мечтите си за дете."  

Първото предколедно дарение към Фондация "Искам бебе"от продажбата на стихосбирката "Не може да е късно за любов" на стойност от 5 000 лв. вече е направено. Очакванията на Атанаска Георгиева са в самото начало на 2025 г. да осъществи и второто си дарение.
   
Снимка: Мая Райнова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39