Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост!
Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info.
"Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни показва. Причините за това са нежеланието на който и да било министър през целия спектър минахме, вицепремиер по околната среда и така нататък, да върне станцията от парка на НИМХ в "Младост", да я върне обратно на Орлов мост, за да разберем какво дишаме. Тази станция си е от Орлов мост, но я махнаха заради строителството на метрото", коментира той.
Според Димитров заради отопление на твърдо гориво, автомобилния трафик и мъглата през последните дни въздухът в София е замърсен, въпреки че много жители на столицата не са се завърнали от празничните си пътувания и градът е празен:
"Когато погледнете картата на сайта, тя е в цветове далече от зеленото. Единствената хубава новина е, че климатичните промени доведоха до това, че вятърът над София духа и температурните инверсии са по-малко, но това не означава, че ние сме се променили. Който и да дойде на власт - и в Общината, и в Министерски съвет, никой не взема сериозни мерки".
11 000 души годишно умират в България в следствие на замърсяването на въздуха с фини прахови частици, подчерта той.
Интервюто на Стефан Кунчев със Стефан Димитров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
"Мисля, че постигнахме отличен резултат в пленарната зала само преди няколко минути – 531 евродепутати гласуваха "за“ България да се присъедини към еврозоната, проправяйки последните стъпки към това, което казваме от дълго време, че "еврото е стабилност“, знаете, еврото означава сигурност и стабилност". Това коментира пред БНР председателката на..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..