Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

| Репортаж
Кристина Константинова и Мария Дончева
Снимка: Ива Антонова

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания. Необикновената книжарница работи и за други обществено полезни каузи, сред които е доброволчеството.

Нахлува особено настроение, когато прекрачиш прага на старинна сграда във възрожденски стил, сгушена в отбивка в идеалния център на Враца. Там на тавана те посрещат десетки книги, летящи като птици.

"Самата идея за птица е символ и внушение за поета" - този афоризъм обяснява лирично-книжната емоция, която това специално място провокира у посетителя.

Мария Дончева и Кристина Константинова

"Идеята за тавана от книги дойде спонтанно. Решихме да вмъкнем по-интересен акцент, което да ни отличава от всяка друга книжарница в България и да ни вдъхновява", разказва Кристина Константинова, мениджър "Проекти" към сдружение "Книгини". 

Това е първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза, подчертава тя.

Кафе-книжарницата с кауза е поредната инициатива на сдружение "Книгини", познато у нас и по света с проекта за първото българско село на книгата, а именно врачанското село Челопек.

Мария Дончева

Мария Дончева, основател и основен двигател на дейностите на сдружението, обрисува мисията на кафе-книжарницата:

"Тъй като настоящата кауза ни е прохождаща, първоначално решихме да се фокусираме върху деца и младежи, които са от нашата област – бебе Божидар от Бяла Слатина и младеж, който страда от онкологично заболяване – Роберто Христов. Целта ни е с бързи темпове да можем да покрием и деца и младежи на територията на страната. Имаме обособени дарителски кутии. Когато хора ни посещават, си купуват книги от тях, топли напитки, средства от тях се насочват към съответните дарителски кампании. Държим всичко да бъде публично и прозрачно. Всеки месец на официалния сайт на сдружението ще бъдат обявени лицата и стойността, насочена към всяко от тях."

Мария Дончева и Кристина Константинова

Кристина Константинова ни развежда из старинната врачанска къща, превърнала се в уютен дом на книжарницата с кауза:

"Книжарницата се състои от няколко помещения. Имаме чисто нови книги – работим с 15 от най-големите издателства в България, предлага над 20 000 заглавия като наличност, за всеки вкус. Идват хора, които имат интерес и изпитват любов към книгата, удоволствие от това да четат книги и да подаряват книги. Идват много млади родители, които купуват книги за бебенцата си, четат им от ранна детска възраст; идват хора, които са се занимавали с книги, които работят в библиотеки и читалища, учители. Имаме цяло помещение, което е само с антикварни книги, датиращи – някои от тях, от 16-17 век, които обаче сме решили да не продаваме, ще ги запазим за нашия музей от книги. Хората могат да се докоснат до изкуството векове назад."

Книжарницата разполага с три помещения, в които всеки може да изпие любимата си напитка и да открие ново четиво. Едното от тях е именно това с тавана от книги. То е не просто приемна, а сякаш е самото сърце на книжарницата, което тупти с енергията на доброволците, помагащи на сдружението.

Младежи са помогнали с доброволен труд за изграждането на инсталацията от книги на тавана, за сортирането и подреждането на новите и на книгите с антикварна стойност, подчертава Мария Дончева.

Повече по темата в звуковия файл.

Снимки: Ива Антонова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05