Великобритания върви към популизъм, защото рекорден брой бедни и недостатъчно образовани хора остават вкъщи по време на избори, показва проучване Института за изследване на обществените политики, цитиран от "Таймс".
Разликата в избирателната активност между завършилите висше образование, които са по-склонни да гласуват, и тези, които не са учили в университет, се е удвоила с 11 процентни пункта от 2019 година насам, според анализ на Института за изследване на обществените политики, който е левичарски мозъчен тръст.
Институтът твърди, че "единственото спасение от засилващата се обреченост на моделите на гласуване, изкривената политика и популистката политика е демократичната реформа".
Предложенията за реформа включват даване на право на глас на милиони чужденци в Обединеното кралство и промяна на деня на изборите през уикенда, а не както е досега в делничен ден. Лейбъристите между другото планират да въведат широкообхватни реформи в начина на провеждане на изборите, включително разширяване на правото на глас за 16 и 17-годишни, в законопроект още тази година.
Само един на всеки двама пълнолетни гласува на общите избори през 2024 година, което е най-ниският дял от населението след въвеждане на всеобщото избирателно право.
Разликата в избирателната активност между най-богатите и най-бедните е била незначителна през 60-те години на миналия век, но оттогава е нараснала седем пъти. Разликата в избирателната активност между наематели и собственици на жилища също се е увеличила спрямо 2017 година.
Установено е също, че най-малко 16 000 души в цяла Великобритания са били отстранени от избирателните секции и не са могли да гласуват лично на общите избори миналия юли поради новите правила, въведени от консервативното правителство, изискващи гласоподавателите да показват документи за самоличност.
Правителството е спазило всички изисквания при номиниране на конституционния съдия Десислава Атанасова за български представител във Венецианската комисия, категоричен беше Росен Желязков: "Разбира се, опитът на госпожа Атанасова, дългогодишният ѝ опит беше основен. Това е решение на правителството, не на коалицията".
Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков. Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит:..
Конституционният съд не е давал предложение или становище във връзка с взетото на подпис решение от Министерския съвет - Десислава Атанасова да бъде определена за представител на България във Венецианската комисия. Това каза нейният колега - конституционният съдия Янаки Стоилов. Той припомни, че в последните години се е наложила такава практика,..
След като партията "Реформирай Обединеното Кралство" изпревари управляващите лейбъристи в социологическите проучвания, лидерът на "реформаторите" Найджъл Фарадж днес дава интервюта, обяснявайки, че споразумението за Брекзит с ЕС може да подобрено, макар че се затрудни да каже как точно. Последната анкета на YouGov предизвика политически шок..
Участниците в Съвета за съвместно управление направиха изявление, на което обясниха за какво са разговаряли. В Съвета участваха премиерът Росен Желязков и двама от вицепремиерите - Атанас Зафиров от "БСП-Обединена левица" и Гроздан Караджов от ИТН. Финансите на страната и Бюджет 2025 - основни теми на Съвета на управляващите По думите на..
С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока..
Бюджетната комисия в парламента отхвърли предложението в дневния ѝ ред да се обсъди освобождаването на Димитър Главчев като председател на Сметната палата. Искането за включването на точката бе на ПП-ДБ, а опасението им е, че ако бившият служебен премиер е в несъвместимост за връщане на поста и предложи свои заместници, голяма част от ръководството на..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..