Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 100 са жертвите на труса в Тибет

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мощно земетресение с магнитуд 7,1 разлюля китайския автономен район Тибет. До момента властите съобщават за най-малко 95 загинали и над 130 ранени.

Земетресението е регистрирано тази сутрин в един от свещените градове в китайския автономен район Тибет - Шигаце. Трусът е бил с дълбочина 10 километра, съобщи американският Геоложки институт. Шигаце се намира в северното подножие на Хималаите. Окръг Тингри, близо до епицентъра на земетресението, е популярна база за алпинисти, които се готвят да изкачат връх Еверест.

Обиколките за разглеждане на забележителности в района са отменени. Електричеството и водата са прекъснати. Много села в непалската гранична зона са слабо населени и отдалечени и до тях може да се стигне само пеша.

Китайският президент Си Цзинпин заяви, че трябва да се предприемат всеобхватни усилия за издирване и спасяване на оцелелите, за да се сведат до минимум жертвите, правилно да се презаселят засегнатите хора и да се осигури безопасна и топла зима. Към мястото са изпратени повече от 1500 пожарникари и спасители.

Температурите в района са отрицателни, очаква се да достигнат до -18 градуса. Съобщава се за десетки вторични трусове, някои с магнитуд до 4,4.

Земетресението е разлюляло сгради и е нанесло щети и в съседните държави Непал, Бутан и Индия.

По информация на посолството на България в Пекин няма постъпили сигнали за пострадали български граждани при земетресението.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Богдана Панайотова

Кметът Терзиев назначи Богдана Панайотова за главен архитект на София

Столичният кмет назначи за нов главен архитект на София Богдана Панайотова. Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София Тя беше избрана, след като спечели конкурс за заемане на поста.  В съобщението от общината се посочва, че кметът възлага на главния архитект да приоритизира няколко ключови за..

публикувано на 16.04.25 в 17:10

Директори на детски градини в София срещу предложението да работят цяло лято

Директорите на над 120 детски градини в София възразяват срещу предложението градините и яслите в столицата да работят през целия летен сезон и предложиха да се запази досегашният вариант с дежурни градини през юли и август.  Директорите участваха в работна среща в Общината с участието на общински съветници от комисията по образование в..

публикувано на 16.04.25 в 16:54
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Вътрешният министър даде разяснения по случая с контрабандата в Пловдив

В изказване от парламентарната трибуна министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че много от упреците, отправени от народните представители, се отнасят за случаи при негови предшественици. Министър Митов даде информация по случая от ноември миналата година в Пловдив с акцията за разбиване на контрабанден канал за цигари от служители на ГДБОП,..

публикувано на 16.04.25 в 16:48
Александър Корнезов

МС одобри Александър Корнезов за кандидат на България за съдия в Съда на ЕС

Министерският съвет одобри Александър Корнезов за кандидат на Република България за съдия в Съда на Европейския съюз (СЕС). Решението беше взето на заседанието днес по предложение на двама министри - министъра на външните работи Георг Георгиев и министъра на правосъдието Георги Георгиев. По силата на чл. 253, ал. 2 от Договора за функциониране на..

публикувано на 16.04.25 в 16:36

Правителството одобри и изпрати на ЕК предложенията за промени в НПВУ

Правителството одобри и изпрати на Европейската комисия искането за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Промените целят и адаптиране на Плана към променената икономическа и политическа среда, включително последствията от войната в Украйна, енергийната криза, инфлацията и драстичното увеличение на разходите в..

публикувано на 16.04.25 в 16:23

Има план за фабрика за барут в България с участието на "Райнметал"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че е изготвен план в България да се изгради модерна фабрика за барут от най-големия концерн за военна индустрия в Европа “Райнметал”.  Стойността на проекта е 420 милиона евро, посочи Борисов, който вчера се срещна в Германия с изпълнителен директор на “Райнметал”. "Договорът е готов, най-бързо става за 2 години,..

публикувано на 16.04.25 в 16:19

Най-бавният влак Кюстендил-Гюешево качи скоростта на 40 км/ч

Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..

публикувано на 16.04.25 в 15:56