Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поне 5 са жертвите на мащабните пожари в района на Лос Анджелис

Снимка: БТА

Пет вече са жертвите на бушуващите огромни пожари в района на американския мегаполис Лос Анджелис. Едно от огнищата – това в Пасифик Палисейдс вече е най-разрушителното в историята на града. Властите наредиха евакуацията на над 100 000 души.

Огромните пожари, вилнеещи в района на Лос Анджелис, вече са 6. Най-големият от тях, в района на Пасифик Палисейдс – се разпростира на площ от близо 16 хиляди акра между Малибу и Санта Моника. До момента огнената стихия е унищожилa над 1100 сгради. Засега няма информация намиращият се в района комплекс на музея "Гети", в който гостува Панагюрското златно съкровище, да е пострадал от пламъците.

Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм предположи, че броят на жертвите на огъня може да се увеличи:

"Петима са загиналите, но е вероятно да има повече. Просто пълно и тотално унищожение. Бил съм на много подобни пожари. Това не са числа, а просто чувство - усещане за загуба, за място, за принадлежност".

На този етап за огнеборците е невъзможно да ограничат разпространението на пламъците на по-големите огнища, заради силните ветрове, които правят разрастването им изключително бързо. Единственият пожар под контрол е този в Удли, в северозападната част на града, който е и най-малък по площ.

Вторият по големина пожар - този в района на Итън в североизточните покрайнини на Лос Анджелис вече гори на площ от над 10 000 акра и застрашава над 13 000 сгради в градовете Алтадена и Пасадена. Последното засега огнище, което избухна следобеда в сряда, бушува в района на Холивуд Хилс, където се намират няколко популярни атракции, сред които знакът Холивуд и обсерваторията Грифит.

Белият дом съобщи, че президентът Джо Байдън е отменил последното за мандата си задгранично посещение - в Италия, за да окаже съдействие за справяне с бедствието.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ТЕЦ

Окончателно: ТЕЦ "Бобов дол" трябва да плати глоби за 270 000 лв. заради замърсения въздух в региона

Административният съд в Кюстендил потвърди глоби от 270 000 лева общо по две наказателни постановления, наложени от РИОСВ за ТЕЦ "Бобов дол". Решението на съда, потвърдил решение на Дупнишкия районен съд по двете дела, е окончателно.  От РИОСВ направили две внезапни проверки за замърсяванията на въздуха в района на ТЕЦ-а по сигнал за силна..

публикувано на 07.10.25 в 14:59

ЕП одобри законодателство за механизъм за суспендиране на визовия режим с десетки държави

Европейският парламент подкрепи законодателство, което улеснява отнемането на правото на безвизово пътуване до ЕС от страни, които представляват риск за сигурността или нарушават правата на човека. Евродепутатите одобриха реформа на механизма на ЕС за суспендиране на визите, засягаща 61 държави, чиито граждани в момента могат да пътуват до..

публикувано на 07.10.25 в 14:56

Значителни валежи в Силистренско, но без порои

В Силистренска област до обяд са отчетени между 12 и 15 литра валежи на квадратен метър. Данните са от автоматичните станции, които отчитат количествата в реално време. Според прогнозите сумарните валежи до утре сутрин могат да достигнат около 60–65 литра на квадратен метър, което съответства на червения предупредителен код за обилни дъждове,..

публикувано на 07.10.25 в 14:53

Христо Орманджиев: Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя

Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това мнение изказа пред БНР доц. д-р Христо Орманджиев, преподавател по Конституционно право във Великотърновския университет. "Различните становища (за..

публикувано на 07.10.25 в 14:16

Хората от Царево се опасяват от по-тежки поражения след новите валежи

Общинският съветник от Царево Димитър Йовнов заяви пред БНР, че хората в града се опасяват от по-тежки поражения след новите валежи, които продължават и в момента. "Бизнесът е на колене и чака общо взето държавата да си свърши работата, защото това ни се случва за втори път. Това са най-големите икономически дейци в града.  Всичко е по..

публикувано на 07.10.25 в 14:01
Цвета Николаева

Едва 15% от боклука в "Красно село" е бил извозен в понеделник, твърди районният кмет

Кметът на столичния район "Красно село" Цвета Николаева заяви, че ситуацията със сметоизвозването е кризисна. По време на комисията по Екология в Столичния общински съвет, тя съобщи, че през вчерашния ден едва 15% от боклука в района е извозен. Имало е проблем в района на болница "Пирогов".  Николаева поиска спешна дезинфекция, особено в района на..

публикувано на 07.10.25 в 13:51

Неволята... Жител на "Красно село" сам събира боклука около преливащите контейнери

Доброволци се организират, за да помагат със сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село". Кофите за боклук в тези райони преливат, след като изтече договорът на фирмата, събираща боклука там.  Новите оферти са на двойно по-висока цена, която е неприемлива за ръководството на Столичната община, което въведе кризисно сметосъбиране в "Люлин" и..

публикувано на 07.10.25 в 13:50