Тази равносметка направи в интервю за БНР Петър Славов - адвокат, бивш депутат и бивш заместник-председател на Младежкото СДС, 28 години след масовите граждански протести на 10 януари 1997 г.
Като един от големите проблеми през годините след това той открои това, че се е получило размиване между ляво и дясно, както и че се е появил моделът да се очаква нов спасител.
В предаването "Преди всички" Славов определи като "скандална" процедурата, която продължава, "за т.нар. единствен кандидат за главен прокурор", но на фона на това отчита, че "като че ли виждаме вече започнала предизборна кампания" в ходовете на партиите, предприети по повод избора на главен прокурор.
"Част от политическите партии си играят партийния и предизборен театър, с ясното съзнание, че това няма как да влезе в сила до 16-и януари и въпросното лице ще бъде избрано."
Големият въпрос е може ли ВСС още същия ден да донесе на държавния глава повторното си предложение "и да му каже – подпиши", добави Петър Славов.
Славов обясни още, че това се дължи на текст в Закона за съдебната власт, който се е появил "мистериозно" преди години и превръща президента "в нещо като гумен печат".
По думите му това е "порочна алинея", която казва, че ако повторно бъде предложен същият кандидат, не се развива друга процедура и той трябва да бъде назначен, докато замисълът на конституционната процедура е друг.
Така се затваря възможността за други кандидатури и номинации, а единственият кандидат, за когото президентът е реагирал с отказ, бива "инсталиран", коментира Петър Славов.
Няма изричен срок, който указва кога президентът да постанови указа. Ако е сезирал Конституционния съд, той има всички основания да изчака, подчерта той. Според него действията на президента по избора на Борислав Сарафов биха дали "допълнителен прозорец от време".
Славов прогнозира "големи граждански протести, които е напълно възможно да приличат на тези от 10 януари", ако Сарафов бъде избран за главен прокурор на 16 януари, защото "ако нямаме правова държава, нямаме държава".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..
В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..
"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..
Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..
Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..
Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината. Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..
Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...