Това мнение изрази пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни системи и преподавател. Според него трябва да се отглежда коалиционна култура и дори сега да не успеят, партиите трябва да се научат на такава.
"Създава се впечатлението, че по-скоро би имало някакво разбирателство. За първи път от няколко години коалиционните преговори се водят в нормални условия и по някакви правила, което е основа за създаване на коалиционна култура. Цяла Европа се управлява по този начин."
Въпросът е дали ПП-ДБ биха се чувствали уютно да останат в опозиция с "Възраждане", Пеевски и МЕЧ, отбеляза той.
"Ако се върнем към разпадането на кабинета, несполучливо кръстен "сглобка", основният проблем беше, че министрите бяха ежедневна жертва на парламента. Ако нямаме достатъчно силни министри, достатъчно силен премиер, който да има доверието поне на основната партия, която крепи мнозинството, ще свършим по същия начин – жертва на най-малката партия в коалицията", коментира Стефанов в предаването "Преди всички".
Ако няма ясно мнозинство, като най-големия риск Даниел Стефанов открои това "в един променен Изборен кодекс да има от всичко по нещо".
"В момента сме пак в режим на кърпене на кодекс."
Внесените за разглеждане предложения за промени в Изборния кодекс от различни партии според него са "опит да се започне нещо, което може да се забави или забърза – ако има избори – по-бързо ще бъдат приети поправките".Българският избирателен процес е затлачен от малки технически проблеми, които се превръщат в политически, припомни тезата си експертът.
Абсурдно е 90-та година да правим избори по много по-лек начин, отколкото сега и както 1990-а, така и 2025-а по един и същи начин да се рекрутира и обучава СИК, заяви Стефанов.
Моделът на изборната администрация от напълно партиен може да стане смесен – да се вкарат обучени държавни служители, посочи той.
Във връзка с идеята да се въведат преброителни центрове Даниел Стефанов изтъкна, че това е "една от мерките, за които смятаме, че могат да компенсират всичко това, което не сме направили през годините".
Броят на хората, които трябва да бъдат подбрани и обучени за тези центрове, е много по-малък от членовете на СИК, обясни експертът. По думите му там общественото внимание ще бъде много по-съсредоточено.
"Големият плюс, който може да се извади от тези преброителни центрове, е ако партиите решат, че ще жертват информацията за гласоподавателите на секционно ниво, ще преминем към смесване на различни секции в един преброителен център и резултатите ще бъдат обявени на по-високо ниво – няма да има обявени секционни резултати, което ще затрудни много "отчитането" на купени и контролирани гласове."
Като червена линия Стефанов обозначи това "дали този, който купува или набавя гласовете, може да подсигури, че те са пуснати така в секцията".
По думите му преброителните центрове изискват "много по-фини настройки" от настоящите предложения за промени в ИК.
Един преброителен център изисква доста стриктни процедури, преброяване на няколко нива, посочи Даниел Стефанов и уточни, че в НБУ планират скоро да направят симулация, за да се види колко време би отнело подобно преброяване.
Според експерта на масата за обсъждане има и "партийни предложения, които се опитват да прикрият тесния партиен интерес" – например това да се сменя съставът на ЦИК за всеки избор, защото ПП например нямат представители в комисията.
"Възраждане" казват, че трябва да премахнем числата в бюлетините. Вече отиваме в ситуация, в която партиите ще избират кои избиратели да гласуват. Това са абсурдни предложения! Въобще не трябва да се обсъждат."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
С какви спомени свързват Радиото няколко съвременни български писатели? Георги Господинов помни "България – дела и документи", към 7.15, и "това сутрешно детско предаване – Ранобудно петле". Първото му радио било "дървен радиоапарат, лампов", от времената, " когато радиото беше мебел ". "Градовете на тази радиоскала" светели. " Целият свят..
Палестинската групировка "Хамас" освободи четири израелски заложнички. Сред тях е момиче с българско потекло, държано като заложник от 7 чоктомври 2023 година. Става въпрос за 20-годишната Даниела Гилбоа, уточни в социалните мрежи председателят на организацията на евреите "Шалом" Александър Оскар. И четирите освободени заложнички - Карина..
Две катастрофи на магистрала "Струма" при 150 км затрудняват движението в двете посоки. В района на пътнотранспортните произшестия има гъста мъгла. По информация на Агенция "Пътна инфраструктура" трафикът се пренасочва по обходни маршрути: от пътен възел "Ново Делчево"" - по път I-1 София-Кулата - до пътен възел "Кресна" и обратно.
Открито е тяло на загинал човек под отломките на срутената къща при взрив в Банкя. От служителите на "Пожарна безопасност и защита на населението" е открито е силно обгоряло тяло – предполага се, че е на жена на 58 години. Това съобщи на брифинг на мястото директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Според информацията на МВР тя е..
Пернишкият квартал "Мошино" и част от квартал "Изток" са без парно и топла вода. Топлоподаването е спряно заради авария в късния следобед вчера. За няколко часа, докато се локализира мястото на теча, без парно и топла вода е бил целият Перник. Към 20:30 часа снощи е започнало поетапното възстановяване на топлоподаването към града..
Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг...
Първите спомени на хоровия диригент Ваня Монева за Радиото датират от началото на 80-те. "Бях един сезон помощник-диригент. Това ми остана голяма мечта – да работя с женски народен хор . Това се случи след 10 години…", споделя Монева, която сега е член на Обществения съвет на БНР. Тя е била и продуцент на Оркестъра за народна музика. "..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно..