Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Тодор Мазаров

Навършиха се 120 г. от рождението на блестящия тенор

Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера.

Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа си, дори не може да говори. Лекарите смятат, че положението е непоправимо, но неговата леля успява да го излекува с помощта на народната медицина.

Завършва Педагогическото училище в Казанлък, свири на цигулка. След това за кратко учителства в Карнобатско и пее в хора на Старозагорската опера. Включва се и в хора при читалище „Искра“ в Казанлък. Там го чува композиторът Петко Стайнов и му дава препоръка до Иван Вульпе, един от първите оперни дейци в България. И така младежът постъпва в Музикалната академия през 1929 г.

По време на следването си в София Мазаров пее в църковни хорове, както и в хор „Гусла“, на който е солист. До края на живота си нарича този състав с обич „моето първо гнездо“.

Три години по-късно Мазаров е приет за стажант в Софийската опера. През 1934 г. пее с Шаляпин при неговото гостуване на българска сцена. Тогава великият бас казва на колегите на младия тенор: „Между вас е една утрешна звезда.“ Ръководството на оперния театър, обаче, неглижира качествата на Тодор Мазаров, а заплатата му е мизерна. Подкрепа в тези трудни години са съпругата му Слава Шламбора, негова колежка от Музикалната академия, и вокалният му педагог Желю Минчев. Именно той настоява Мазаров да се яви на Международния певчески конкурс във Виена през 1937 г. и го подготвя за това. Когато в Операта разбират, че младият артист възнамерява да участва в това музикално състезание, един от диригентите в театъра казва на директора: „Мазаров не бива да се пуска във Виена! Ще орезили себе си и театъра, и България!“. 

Въпреки всичко Тодор Мазаров успява да отиде на конкурса и това преобръща съдбата му. Журито го класира на първо място сред 120 кандидати от цял свят. Диригентът Бруно Валтер казва тогава за него: „Ето един човек, в чиито крака утре ще лежи целият свят! Неговият глас е неоценимо съкровище – същински Карузо, само че с по-красиви, по-светли и по-жизнени височини!“

Тодор Мазаров се превръща в знаменитост. Виенската Щатсопер му предлага договор за цели 25 години и на 26 септември 1937 г. той дебютира на нейната сцена като Радамес в постановката на „Аида“ от Верди. Няколко години тенорът пее партиите си в престижния театър на български език, защото не знае немски, а това е прецедент за тази сцена.

В книгата „Тодор Мазаров“, дъщерята на певеца – Мария, цитира думите на баща си по повод ролята му на Арнолдо в операта „Вилхелм Тел“ от Росини – особено трудна партия, в която тенорът ярко блести: „В една анкета между всички тенори на века ме нарекоха „тенор на феноменалните височини“. Това накара италианските специалисти да ме поканят за постановката на „Вилхелм Тел“ на Майските музикални тържества във Флоренция. Пях под диригентството на Джино Маринуци и то четири представления в една седмица, когато Тел може да се пее веднъж на месец. Това беше повод печатът да пише статии под заглавие „Силата на българското гърло“. От Флоренция дойде покана за постановката на Миланската скала – договор, който подписах след първото действие, а когато приключи спектакълът, подписах трети договор за постановката в Рим. Партията на Арнолдо е наистина за желязно гърло и искам дебело да подчертая – за българско, расло по красивите наши планини, пило студена планинска вода.“ - думи на Тодор Мазаров, който при това научава ролята само за месец и я е пял 100 пъти.

Загърбвайки огорченията от годините в Софийската опера, изключителният тенор се завръща на нейната сцена неколкократно. През февруари 1940 г. той гостува в три спектакъла – „Аида“, „Бохеми“ и „Трубадур“. Интересът към тях е небивал, а вестник „Зора“ пише: „Вчера сутринта започна предварителната продажба на билети за гостуванията на г-н Мазаров в Народната опера. За улеснение на публиката билетите се продаваха на две каси. Въпреки това картината, която се наблюдаваше от тъмни зори до обяд пред театъра, беше невиждана друг път. Първите въодушевени почитатели са запазили ред пред касата още в 3 и половина часа след полунощ. Към девет и половина преди обяд, когато започна продажбата на билетите, опашката от хора пред оперната каса се изви пред входа за втори ринг, излезе на тротоара и по продължение на театралната сграда стигна до Министерството на правосъдието. При касата на Драмата – също опашка по тротоара и извън редиците – стотици граждани и гражданки. Откакто се помни театралният живот у нас такова нещо не е бивало. /…/ Публиката счупила и някои стъкла на касиерската будка.“ – описва ситуацията вестник „Зора“.

Бляскавата кариера на Тодор Мазаров продължава 40 години. Към края на живота си той получава професорска титла в Австрия и става първият българин в тази страна, отличен с орден за високи постижения в областта на културата.

Умира на 13 септември 1975 г. на 70-годишна възраст. В знак на почит Виенската държавна опера спуска черно знаме. В книгата, озаглавена „Тодор Мазаров“ дъщерята на певеца пише: „…И остана завинаги в прегръдките на австрийската земя едно българско сърце, преливащо от музика и обич към изкуството, към България."

В родния му град Павел Баня е основан хор, носещ името на Тодор Мазаров, който през декември 2024 г. отбеляза своята 60-годишнина.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биляна Георгиева

Биляна Георгиева: Бях изненадана от наградата "Икар"!

"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..

публикувано на 04.04.25 в 17:00
Надя Сотирова, Панчо Владигеров-внук и Юлиана Караатанасова

Къщата музей "Панчо Владигеров" в София отпразнува 20-годишнина

Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..

обновено на 04.04.25 в 16:36
Соня Йончева като Йоланта от операта на Чайковски

Соня Йончева блести като Йоланта на сцената на Виенската опера

На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...

публикувано на 04.04.25 в 15:38

Повече от 200 непрофесионалисти ще се съберат на музикално състезание

Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..

публикувано на 03.04.25 в 19:07
Мартина Табакова и Зорница Иларионова започнаха турнето си от Казанлък

Зорница Иларионова на турне с нова цигулка

Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019".  Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..

публикувано на 03.04.25 в 17:59
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59
Проф. Борислава Танева

Три концерта за деца на Борислава Танева ще прозвучат в Първо студио на БНР

Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с  главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..

публикувано на 02.04.25 в 06:50