Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Тодор Мазаров

Навършиха се 120 г. от рождението на блестящия тенор

Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера.

Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа си, дори не може да говори. Лекарите смятат, че положението е непоправимо, но неговата леля успява да го излекува с помощта на народната медицина.

Завършва Педагогическото училище в Казанлък, свири на цигулка. След това за кратко учителства в Карнобатско и пее в хора на Старозагорската опера. Включва се и в хора при читалище „Искра“ в Казанлък. Там го чува композиторът Петко Стайнов и му дава препоръка до Иван Вульпе, един от първите оперни дейци в България. И така младежът постъпва в Музикалната академия през 1929 г.

По време на следването си в София Мазаров пее в църковни хорове, както и в хор „Гусла“, на който е солист. До края на живота си нарича този състав с обич „моето първо гнездо“.

Три години по-късно Мазаров е приет за стажант в Софийската опера. През 1934 г. пее с Шаляпин при неговото гостуване на българска сцена. Тогава великият бас казва на колегите на младия тенор: „Между вас е една утрешна звезда.“ Ръководството на оперния театър, обаче, неглижира качествата на Тодор Мазаров, а заплатата му е мизерна. Подкрепа в тези трудни години са съпругата му Слава Шламбора, негова колежка от Музикалната академия, и вокалният му педагог Желю Минчев. Именно той настоява Мазаров да се яви на Международния певчески конкурс във Виена през 1937 г. и го подготвя за това. Когато в Операта разбират, че младият артист възнамерява да участва в това музикално състезание, един от диригентите в театъра казва на директора: „Мазаров не бива да се пуска във Виена! Ще орезили себе си и театъра, и България!“. 

Въпреки всичко Тодор Мазаров успява да отиде на конкурса и това преобръща съдбата му. Журито го класира на първо място сред 120 кандидати от цял свят. Диригентът Бруно Валтер казва тогава за него: „Ето един човек, в чиито крака утре ще лежи целият свят! Неговият глас е неоценимо съкровище – същински Карузо, само че с по-красиви, по-светли и по-жизнени височини!“

Тодор Мазаров се превръща в знаменитост. Виенската Щатсопер му предлага договор за цели 25 години и на 26 септември 1937 г. той дебютира на нейната сцена като Радамес в постановката на „Аида“ от Верди. Няколко години тенорът пее партиите си в престижния театър на български език, защото не знае немски, а това е прецедент за тази сцена.

В книгата „Тодор Мазаров“, дъщерята на певеца – Мария, цитира думите на баща си по повод ролята му на Арнолдо в операта „Вилхелм Тел“ от Росини – особено трудна партия, в която тенорът ярко блести: „В една анкета между всички тенори на века ме нарекоха „тенор на феноменалните височини“. Това накара италианските специалисти да ме поканят за постановката на „Вилхелм Тел“ на Майските музикални тържества във Флоренция. Пях под диригентството на Джино Маринуци и то четири представления в една седмица, когато Тел може да се пее веднъж на месец. Това беше повод печатът да пише статии под заглавие „Силата на българското гърло“. От Флоренция дойде покана за постановката на Миланската скала – договор, който подписах след първото действие, а когато приключи спектакълът, подписах трети договор за постановката в Рим. Партията на Арнолдо е наистина за желязно гърло и искам дебело да подчертая – за българско, расло по красивите наши планини, пило студена планинска вода.“ - думи на Тодор Мазаров, който при това научава ролята само за месец и я е пял 100 пъти.

Загърбвайки огорченията от годините в Софийската опера, изключителният тенор се завръща на нейната сцена неколкократно. През февруари 1940 г. той гостува в три спектакъла – „Аида“, „Бохеми“ и „Трубадур“. Интересът към тях е небивал, а вестник „Зора“ пише: „Вчера сутринта започна предварителната продажба на билети за гостуванията на г-н Мазаров в Народната опера. За улеснение на публиката билетите се продаваха на две каси. Въпреки това картината, която се наблюдаваше от тъмни зори до обяд пред театъра, беше невиждана друг път. Първите въодушевени почитатели са запазили ред пред касата още в 3 и половина часа след полунощ. Към девет и половина преди обяд, когато започна продажбата на билетите, опашката от хора пред оперната каса се изви пред входа за втори ринг, излезе на тротоара и по продължение на театралната сграда стигна до Министерството на правосъдието. При касата на Драмата – също опашка по тротоара и извън редиците – стотици граждани и гражданки. Откакто се помни театралният живот у нас такова нещо не е бивало. /…/ Публиката счупила и някои стъкла на касиерската будка.“ – описва ситуацията вестник „Зора“.

Бляскавата кариера на Тодор Мазаров продължава 40 години. Към края на живота си той получава професорска титла в Австрия и става първият българин в тази страна, отличен с орден за високи постижения в областта на културата.

Умира на 13 септември 1975 г. на 70-годишна възраст. В знак на почит Виенската държавна опера спуска черно знаме. В книгата, озаглавена „Тодор Мазаров“ дъщерята на певеца пише: „…И остана завинаги в прегръдките на австрийската земя едно българско сърце, преливащо от музика и обич към изкуството, към България."

В родния му град Павел Баня е основан хор, носещ името на Тодор Мазаров, който през декември 2024 г. отбеляза своята 60-годишнина.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16