Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската енергетика се е върнала 10 години назад със същите изпълнители"

Александър Николов: Ефектът от увеличението на тока ще се усети второто тримесечие на годината

"Сега обществото има доза търпимост, но тя ще се изчерпи, когато се увличат разходите"

| Интервю
Александър Николов
Снимка: Мария Филева

Цените на електроенергия са резултат от много действия и бездействия. Състоянието изцяло на системата е тежко и тежко е меко казано. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов в интервю пред БНР.

За да се обърне ситуацията, в която през 2022 г. България е бил най-големият износител на електроенергия, а сега е най-големият вносител на Балканите и в Европа, се налага "да има някакъв общ политически и обществен консенсус, в какво посока тръгва секторът в следващите 10 години".

"Да не оцветява политически сектора и да не се използва за псевдополитически цели, свързани с финансиране на избори. От това как се управлява този сектор зависи животът на всички ни. Ефектът от промяната на цената, основателно, ще се усети от обществото през февруари, март или вотрото тримесецие на годината. Преките ефекти ще са върху индустрия, инфлация и обедняване в най-голямата част от обществото", предупреди Александър Николов в предаването "Неделя 150".

Според него, за да е по-ниска цената на тока, по-ниска от нашите съседи и конкуренти, за да живеем по-добре и трябват инвестиции и и прозрачност в ЗОП:

"От септември 2022 г. 2022 г. нататък се започнаха едни глупости.  Българската енергетика се е върнала 10 години назад със същите изпълнители."

Какви са шансовете енергетиката ни да стане адекватна на времената, в които живеем, Александър Николов смята, че е възможно, но:

"Нека видим каква ще е програмата на правителството и да се влезе в детайл. Политически хоризонт от 3 години е по-добре от този за 3 месеца. Кабинет с 3 месеца подписа договор за 3 млрд. лв. И после да се мине през конкретни предложения и решения. И да се ангажират хора, които знаят какво правят и да обичат мястото, където живеем. Важно е да се вземат решения, които са в полза на държавните интереси, а не на частни."

Бившият енергиен министър коментира, че в XXI век нямаме цял месец вода и между Коледа и Нова година сме без ток:

"Ако не беше трагично щеше да е най-смешното нещо. Сега обществото има доза търпимост, но тя ще се изчерпи особено, когато се увличат разходите и се усетят ефектите през второто тримесечие на годината."

Николов смята, че българската енергетика "има страхотен потенция и невероятно географско положение - 4 сезона, течащи води, висока слънчева радиация, достатъчно качествени активи, останали от предходните поколения -  АЕЦ и Мариците, тоест потенциалът е налице и за съжаление остава нереализиран". Но на Мариците не може да се разчита в голям мащаб за производството на електроенергия, защото "са свързани с безхаберие и липса на желание като стратегическо мислене".

Причината за сегашното състояние е:

"На сектор енергетика не му беше позволено да има експертен разговор от 2022 г. насам, а беше използван за грозно политическо говорене и нападки, използвайки прокуратурата. И затова  е поредният сектор, който от лидер в региона и Европа и най-големият износител, в момента чупим рекорда по внос. Данните се виждат в системния оператор."

Николов препоръча да се прави разлика на цените какво струва производството на енергия като електроенергия  и какво струва доставката.

"Грешки есе направиха като рехабилитация на мрежите. Последната седмица е ясно, че бизнесът има протестна готовност, няма разговор за инвестиционни програми и как се справя бизнесът. Няма регулаторна рамка за инвестиции", анализира ситуацията бившият енергиен министър.

Той прогнозира, че ако има кабинет, той ще срещне "труден за решение пъзел и ще върви с лични щети, за щото трябва да се вземат непопулярни мерки".

"Първо да се обясни какво представлява системата и да се направи ревизия. Да се спре замитането на проблеми. После да се обсъдят мерки в средносрочен и дългосрочен период, свързани с повишаване на цените, но за създаване на по-висока стойност за България в дългосрочен период. Следва да се промени и връзката регулатор – изпълнителна власт", каза още Александър Николов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в българската икономика през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е на посещение във Франция

Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..

публикувано на 02.04.25 в 21:59
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Италия иска да се избегне търговска война заради митата на хранителните продукти в САЩ

Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на  САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президентът на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana (Майстор в изкуството на италианската кухня). Церемонията се състоя в палата "Киджи"..

публикувано на 02.04.25 в 21:48

Рухна част от стената на Небет тебе в Пловдив

Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се е срутила най-вероятно вследствие на дъждовете през последните дни - съобщи в профила си във "Фейсбук" кметът на Пловдив Костадин Димитров.  "Тя не попада в обхвата на проекта за реконструкция на археологическия комплекс. Направихме оглед с кмета на район “Централен” Георги Стаменов...

публикувано на 02.04.25 в 21:39

Здравните власти в Газа съобщават за нарастващ брой на жертвите

Петнадесет дни след възобновяването на войната в Газа броят на жертвите там надвиши хиляда, съобщиха местните здравни служби, цитирани от "Ройтерс".. Само днес при въздушни атаки, включително срещу клиника на ООН, са загинали най-малко 60 души. Израелските войски навлязоха в коридора между градовете Рафах и Хан Юнис с намерението да установят трайна..

публикувано на 02.04.25 в 20:56

Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се е разбил в Сибир

Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се разби днес в Иркутска област в Сибир, предаде "Ройтерс", като се позова на руски агенции. По предварителна информация причината за катастрофата е техническа неизправност, посочва ТАСС. Един от летците е загинал, съобщи руското министерство на отбраната. "На 2 април 2025 г., при изпълнение на..

публикувано на 02.04.25 в 20:43