Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската енергетика се е върнала 10 години назад със същите изпълнители"

Александър Николов: Ефектът от увеличението на тока ще се усети второто тримесечие на годината

"Сега обществото има доза търпимост, но тя ще се изчерпи, когато се увличат разходите"

| Интервю
Александър Николов
Снимка: Мария Филева

Цените на електроенергия са резултат от много действия и бездействия. Състоянието изцяло на системата е тежко и тежко е меко казано. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов в интервю пред БНР.

За да се обърне ситуацията, в която през 2022 г. България е бил най-големият износител на електроенергия, а сега е най-големият вносител на Балканите и в Европа, се налага "да има някакъв общ политически и обществен консенсус, в какво посока тръгва секторът в следващите 10 години".

"Да не оцветява политически сектора и да не се използва за псевдополитически цели, свързани с финансиране на избори. От това как се управлява този сектор зависи животът на всички ни. Ефектът от промяната на цената, основателно, ще се усети от обществото през февруари, март или вотрото тримесецие на годината. Преките ефекти ще са върху индустрия, инфлация и обедняване в най-голямата част от обществото", предупреди Александър Николов в предаването "Неделя 150".

Според него, за да е по-ниска цената на тока, по-ниска от нашите съседи и конкуренти, за да живеем по-добре и трябват инвестиции и и прозрачност в ЗОП:

"От септември 2022 г. 2022 г. нататък се започнаха едни глупости.  Българската енергетика се е върнала 10 години назад със същите изпълнители."

Какви са шансовете енергетиката ни да стане адекватна на времената, в които живеем, Александър Николов смята, че е възможно, но:

"Нека видим каква ще е програмата на правителството и да се влезе в детайл. Политически хоризонт от 3 години е по-добре от този за 3 месеца. Кабинет с 3 месеца подписа договор за 3 млрд. лв. И после да се мине през конкретни предложения и решения. И да се ангажират хора, които знаят какво правят и да обичат мястото, където живеем. Важно е да се вземат решения, които са в полза на държавните интереси, а не на частни."

Бившият енергиен министър коментира, че в XXI век нямаме цял месец вода и между Коледа и Нова година сме без ток:

"Ако не беше трагично щеше да е най-смешното нещо. Сега обществото има доза търпимост, но тя ще се изчерпи особено, когато се увличат разходите и се усетят ефектите през второто тримесечие на годината."

Николов смята, че българската енергетика "има страхотен потенция и невероятно географско положение - 4 сезона, течащи води, висока слънчева радиация, достатъчно качествени активи, останали от предходните поколения -  АЕЦ и Мариците, тоест потенциалът е налице и за съжаление остава нереализиран". Но на Мариците не може да се разчита в голям мащаб за производството на електроенергия, защото "са свързани с безхаберие и липса на желание като стратегическо мислене".

Причината за сегашното състояние е:

"На сектор енергетика не му беше позволено да има експертен разговор от 2022 г. насам, а беше използван за грозно политическо говорене и нападки, използвайки прокуратурата. И затова  е поредният сектор, който от лидер в региона и Европа и най-големият износител, в момента чупим рекорда по внос. Данните се виждат в системния оператор."

Николов препоръча да се прави разлика на цените какво струва производството на енергия като електроенергия  и какво струва доставката.

"Грешки есе направиха като рехабилитация на мрежите. Последната седмица е ясно, че бизнесът има протестна готовност, няма разговор за инвестиционни програми и как се справя бизнесът. Няма регулаторна рамка за инвестиции", анализира ситуацията бившият енергиен министър.

Той прогнозира, че ако има кабинет, той ще срещне "труден за решение пъзел и ще върви с лични щети, за щото трябва да се вземат непопулярни мерки".

"Първо да се обясни какво представлява системата и да се направи ревизия. Да се спре замитането на проблеми. После да се обсъдят мерки в средносрочен и дългосрочен период, свързани с повишаване на цените, но за създаване на по-висока стойност за България в дългосрочен период. Следва да се промени и връзката регулатор – изпълнителна власт", каза още Александър Николов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сенатът на САЩ одобри "мегазакона" на Тръмп за разходите и данъците

Сенатът на САЩ прие днес бюджетния "мегазаконопроект" на президента Доналд Тръмп след дни на преговори и продължителна сесия за нанасяне на промени, предадоха световните агенции.  Той бе приет с 51 на 50 гласа в окончателното гласуване , като решаващият глас бе на вицепрезидента Джей Ди Ванс.  Документът включва огромен пакет от мерки, който..

публикувано на 01.07.25 в 20:27
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на Франция Еманюел Макрон в Кремъл - 7 февруари 2022

Путин е разговарял по телефона с Макрон за пръв път от повече от три години

Президентът на Русия Владимир Путин е разговарял по телефона с френския си колега Еманюел Макрон, съобщиха от пресслужбата на Кремъл. Това е първият телефонен разговор между двамата от повече от три години, отбелязват руски медии. Владимир Путин е заявил, че конфликтът в Украйна е пряк резултат от политиката на западните държави. Според Путин..

публикувано на 01.07.25 в 20:14

Напрежение между Азербайджан и Русия заради задържани журналисти

Властите в Азербайджан арестуваха двама журналисти от местното подразделение на руска държавна информационна агенция, което нагнетява напрежението с Москва след арестите в Русия на етнически азербайджанци, заподозрени в сериозни престъпления. Министерството на вътрешните работи на Азербайджан е започнало разследване срещу местния клон на..

публикувано на 01.07.25 в 19:50

Ръководителят на самопровъзгласилата се ЛНР обяви, че цялата ѝ територия е под руски контрол

Ръководителят на самопровъзгласилата се и впоследствие анексирана от Русия Луганска народна република обяви, че цялата ѝ територия е вече под руски контрол. Леонид Пасечник говори късно снощи пред руската държавна телевизия. Твърденията му не са потвърдени нито от Киев, нито от руското военно ведомство. Луганска област е една от петте..

публикувано на 01.07.25 в 19:28
Илюстративно изображение

Спират водата в Ловеч от 10 до 16 ч. утре за отстраняване на авария

Заради отстраняване на авария на магистралния водопровод "Черни Осъм" утре (2 юли) ще бъде спряно водоподаването за Ловеч от 10:00 до 16:00 ч., а за квартал "Гозница" - от 7:00 ч. до отстраняване на аварията. В същото време министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов заяви днес в село Черни Осъм, че предстои възлагането на..

публикувано на 01.07.25 в 19:11

МС ще предостави бутилирана вода за питейни нужди на бедстващи свищовски села

На утрешното си заседание правителството ще предостави от Държавния резерв бутилирана вода за питейни нужди, по искане на кмета на община Свищов. Водата се отпуска заради последиците от обявеното на 26 юни бедствено положение на територията на селата Хаджидимитрово и Горна Студена. Стари водопроводи, аварии и намален дебит на водата,..

публикувано на 01.07.25 в 19:09
Снимката е илюстративна.

Властите в Ловеч прекратиха издирването на леопарда

Властите в Ловеч прекратиха издирването на избягалия леопард,  за който беше получен сигнал в неделя вечерта, че е забелязан между ловешките села Казачево и Сливек. И днес в района около мястото, за което се твърдеше, че хищника е бил видян не са открити следи от него и акцията на полицията и горските служители е преустановена. Това съобщи..

публикувано на 01.07.25 в 18:47