Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България е напълно готова за влизане в еврозоната"

Румен Гълъбинов: Ще усетим благотворното въздействие на Шенген като приходи след юни

"Удължителният закон е по-доброто решение, за да отчетем макроикономическите показатели пред ЕК и ЕЦБ"

| Интервю
Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Благосъстоянието и покупателната способност в България нарастват, както и възможностите за пътуване с влизането в сухопътен Шенген. Ние ще направим голям входящ пътнико- и товаропоток след влизането в Шенген, а също така и рекорден изходящ пътникопоток. И доста хора ще преодолеят някои резерви, които са имали досега относно увереността на посоката, в която върви България - ЕС, Шенген и еврозона. 

Това твърди икономистът Румен Гълъбинов в интервю пред БНР.

"Да не забравяме, че постигаме тези макроикономически показатели благодарение на икономическата активност и въпреки политическата нестабилност. По ниво "дълг към БВП" ние сме отличници, като Италия сме, Франция е с над 6% бюджетен дефицит, държим се доста добре", каза той в предаването "Нещо повече".

Според него Законът за удължаване на бюджета очаквано ще мине през комисии и скоро ще се гласува и в пленарна зала, защото:

"Той е продължение на т. нар. удължителен закон на бюджета и удължава срока на действие на бюджета от 2024 г. и до приемането на бюджета за 2025 г. се гарантират плащанията от държавата". 

Гълъбинов каза, че в хода на обсъжданията са се появили нови неща спрямо ситуацията, "но се запазва идеята за макрорамката на бюджета, както за 2024 г., с 3% дефицит". 

Той препоръча да се следва логиката на бюджета от 2024 г. 

"Тези неща с ДДС-то би било добре да се върнат на нива от преди ковид епидемията. Минаха почти 4 години. В повечето държави в ЕС тези мерки не съществуват", убеден е Румен Гълъбинов.

Той смята, че удължаването ще е до края на март, до приемането на бюджет за 2025 г.:

"Много ни е важна основната цел - членство в еврозоната. След членството в Шенген очакваме бъдещи ползи, но те все още не са станали текущи приходи. Вероятно ще усетим благотворното въздействие на Шенген през втората половина като приходи, бизнес, спорт, спедиция, туризъм. От тази гледна точка ще има нови приходи за бюджета, които в момента не предполагаме като размера. Има приходи в проекта за 2025 г., които бяха надценени. Аз мисля, че от предложената данъчна амнистия парите ще са по-малко. Може би двойно беше надценено, прогнозирам половината да постъпи от данъчната амнистия". 

Гълъбинов каза още, че е важно да се видят в края на януари данните на НСИ за инфлацията, с която България приключва 2024 г. 

"И ще видим, че трети пореден месец, последно тримесечие, е в пълно изискване и отговаряме на Маастрихстките критерии. И заедно с другите, които изпълняваме отлично. България е напълно готова като макроикономически показатели за влизане в еврозоната", обнадежден е икономистът.

Той каза, че през втората половина на януари правителството трябва да отправи искане към ЕК и ЕЦБ за допълнителни конвергентни доклади за съответствие и да ни бъде указана конкретна дата за влизане в еврозоната.

"Струва ми се, че удължителният закон за бюджета е вероятно по-доброто решение, защото ние имаме да си отчетем макроикономическите показатели пред ЕК и ЕЦБ, и да чакаме указването на дата. Може да бъде 1 юли т. г. или 1 януари 2026 г.", смята Румен Гълъбинов.

И твърди, че указването на дата за влизане в еврозоната ще подейства мотивиращо на правителство и политици. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалище "Надежда" във В. Търново даде старт на конкурса "Детство мое вълшебно"

Библиотеката при историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново обяви началото на деветото издание на Националния ученически конкурс "Детство мое вълшебно". Конкурсът е свързан с Международния ден на детето – 1 юни, в три раздела - къс разказ, стихотворение и рисунка, поясни библиотекарят и инициатор на конкурса Бисера Дживдерова...

публикувано на 05.04.25 в 11:21
Иван Димитров с най-голямата награда в конкурса

В Плевен обявиха наградените от националния конкурс "Иван Радоев"

В Плевен обявиха носителите на награди от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". Националният конкурс за българска драматургия "Иван Радоев", чието име носи и театърът в града, се провежда за 13-и път. Това е първият конкурс за драматургия, който има национален обхват. Журито с председател драматурга и поет Стефан..

публикувано на 05.04.25 в 11:08

БАБХ със засилени проверки в магазини, пазари и заведения заради Великден

Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни -  агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..

публикувано на 05.04.25 в 10:58

Готвят по-високи глоби при нарушения на пътя в Гърция

В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..

публикувано на 05.04.25 в 10:52
Доналд Тръмп

След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?

"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..

публикувано на 05.04.25 в 10:40

Над 3300 са вече жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар

Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..

публикувано на 05.04.25 в 10:32

Започнаха спасителни археологически проучвания в района на Хераклея Синтика

 Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика.  Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..

публикувано на 05.04.25 в 10:26