Достъпът на българските производители на храни до пазара и проблемите, които срещат, за да реализират продукцията си, ще обсъждат на кръгла маса днес земеделци, преработватели и учени. Форумът ще се произведе в Университета за национално и световно стопанство.
"Основен фокус на форума е да се разбере, че всеки сам на пазара е слаб, малък и недостатъчен".
Това каза един от организаторите и бивш агроминистър Кирил Вътев и добави: "Само чрез коопериране, чрез организации на производители можем да бъдем устойчиви на пазара и да присъстваме на всеки пазар".
Спoред него темата за продоволствената сигурност у нас се неглижира, а тя трябва да бъде национален приоритет.
И всички смятаме, че можем да разчитаме на доставки отвън: "Под 5% са българските семена, които се ползват за посев. А ако спрем вноса, какво правим?".
Ключова причина за пазарните проблеми пред българската продукция е липсата на фундаментални закони - като закона за правилата на доставка по агрохранителната верига и закона за браншовите организации. Законите обаче зависят от политиците и този форум е насочен и към тях, припомня Вътев: "Нека политиците да не забравят, че и те се хранят всеки ден".
Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия в "политическа игра" и осуетяване на бързата размяна на затворници, каквато беше договорена на мирните преговори в Истанбул. Във вечерното си обърщение украинският президент твърди, че координира усилията на отговорните министерства: "За съжаление от руска страна не са предоставени пълните списъци..
Още с присъединяването към еврозоната страната ни ще има възможност да подобри кредитния си рейтинг с две степени. Това заяви министърката на финансите Теменужка Петкова в интервю за bTV. Според Петкова членството в еврозоната ще доведе до икономическа и финансова стабилност, повече инвестиции, икономически растеж и повишаване на доходите. Тя..
Словакия няма да одобри спиране на вноса на ядрено гориво от Русия, нито други санкции на Европейския съюз, които биха навредили на интересите ѝ, каза словашкият премиер Роберт Фицо, цитиран от "Ройтерс". Преди дни парламентът в Братислава прие резолюция против нови икономически и търговски ограничения по отношение на Руската федерация Фицо спря..
Президентът Румен Радев подкани управляващите да следят с повишено внимание непрекъснатото, по думите му, лобиране на Република Северна Македония в европейските столици за интеграция в Европейския съюз и да отстояват българския национален интерес. Коментарът на Радев бе във връзка с отлагането на гласуването на доклада на комисията по външни работи..
Обединеното кралство е платило на мигранти впечатляващите 53 милиона паунда, за да напуснат страната през последните четири години, разкрива вестник "Индипендънт он сънди". Съгласно схема за доброволно връщане, управлявана от правителството, мигрантите могат да получат до 3000 паунда като стимул за завръщане в родината си, като част от така наречените..
Десетки хиляди се отзоваха на призива на опозицията в Испания за протест срещу правителството на Педро Санчес. Демонстрацията в Мадрид бе свикана от опозиционната Народна партия след появата на аудиозаписи, уличаващи Лейре Диес от управляващата Социалистическа партия в клеветническа кампания срещу полицаи, разследващи за подкуп съпругата и брата на..
Президентът Румен Радев каза, че е издал указ за освобождаването на бившия вече председател на ДАНС Пламен Тончев, който оглави Комисията по досиетата, защото Тончев е подал писмено заявление за напускане на поста. Президентът е издал указ за освобождаването на председателя на ДАНС Държавният глава попита: "Защо и как се стигна до това писмено..
Тази вечер ученици организират Младежки Арт Фестивал "Цветовете на Плевен", едно събитие на Сдружение "ОбзорАрт" , подкрепено от Община Плевен...
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тома Биков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
" Основната заслуга е наша и трябва да имаме малко повече самочувствие – всички българи. Има много солидно национално усилие , което продължи в..