Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прощално изявление в края на мандата на държавния глава

Байдън: Заформящата се олигархия заплашва американската демокрация

Редица предупреждения за бъдещето на САЩ и демокрацията в страната отправи в прощалното си изявление в края на президентския мандат Джо Байдън.

В обръщението си към гражданите на САЩ той заяви, че "заформящата се олигархия" заплашва американската демокрация.

"Днес в Америка се оформя олигархия, притежаваща изключително богатство, власт и влияние, която буквално заплашва цялата ни демокрация, нашите основни права и свободи и справедливия шанс за равен старт", каза Байдън.

Ен Би Си коментира, че явно думите на Байдън са насочени към милиардера Илон Мъск, който е близък съратник на новоизбрания президент Доналд Тръмп, както и към изпълнителния директор на компанията майка на Фейсбук - "Мета", Марк Зукърбърг.

Байдън заяви, че е загрижен за потенциалния възход на "технологично-индустриалния комплекс" и че това може да създаде реални опасности и за страната. 

Президентът отправи критики и към социалните медии, че пренебрегват проверката на фактите, явно визирайки отказа на Фейсбук от фактчекърите. 

"Истината се задушава от лъжи, изречени за власт и печалба", заяви Джо Байдън.

В речта си той предупреди и за потенциалните опасности от изкуствения интелект, като уточни, че без превантивни мерки той може да породи, "нови заплахи за нашите права, начина по който живеем, неприкосновеността на личния ни живот, начина, по който работим и как защитаваме нашата нация". 

По време на речта си Байдън не пропусна да атакува и наследника си на поста Доналд Тръмп с аргумента, че Конституцията трябва да бъде изменена, за да "изясни, че никой президент" не е "имунизиран срещу престъпленията, които той или тя извършва, докато е на поста". 

Байдън каза също, че желае успех на бъдещата администрация на Тръмп.

Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер коментира пред репортери, че тази реч е последна не само за мандата му, но и за продължилата повече от 50 години негова политическа кариера.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Орбан

Орбан: Митническото споразумение със САЩ е икономически автогол за ЕС

Митническото споразумение, сключено между Съединените щати и Европейския съюз, "е ужасно икономическо споразумение и икономически автогол" за блока, заяви днес премиерът на Унгария Виктор Орбан в интервю за общественото радио, предаде унгарската новинарска агенция МТИ, цитирана от БТА. "Всичко, което можеше да бъде объркано от професионална гледна..

публикувано на 01.08.25 в 14:08
Основателят и главен изпълнителен директор на AXON Рик Смит, министърът на вътрешните работи Даниел Митов и премиерът Росен Желязков (от ляво надясно) на откриването -  1 август 2025 г.

Откриване на AXON Lab – иновационен център за обучение и внедряване на съвременни технологии за МВР

В Академията на Министерството на вътрешните работи  официално беше открит  първият в България иновационен център, насочен към обучение и внедряване на съвременни технологии в сферата на вътрешната сигурност.  Министър-председателят Росен Желязков, вътрешният министър Даниел Митов, както и основателят и главен изпълнителен директор на AXON - Рик..

публикувано на 01.08.25 в 14:07

Положителна проба за наркотици на единия от румънските шофьори от катастрофата в Прохода на Републиката

Румънският шофьор, който не е успял да избегне удара при верижната катастрофа от тази сутрин в северната страна в Прохода на Републиката, е с положителна проба за наркотици. Дал е кръв за изследване. Пробите за алкохол и наркотици на другия румънски водач, който е предизвикал катастрофата, и на българския шофьор са отрицателни, съобщиха от..

публикувано на 01.08.25 в 13:56

Общественици се противопоставят на законови промени за културното наследство

Общественици, ангажирани в опазването на културното наследство, се противопоставиха на законови промени, предложени от председателя на ресорната парламентарна комисия Тошко Йорданов. С тях се дават права на общините за спешна намеса при движимо културно наследство. Според експертите, обединени в Българския национален комитет на Международния..

публикувано на 01.08.25 в 13:53
В централата на КТ

Синдикатите алармират за нарастващото социално напрежение сред горските служители

Увеличение на заплатите с 30% и изравняване на статута на горските служители, които работят на терен, с пожарникарите и полицаите. За това настоява Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката предупредиха за социално напрежение сред работещите в държавните горски и ловни стопанства и настояват за спешна среща с премиера Росен Желязков,..

публикувано на 01.08.25 в 13:37

Възстановено е движението в Прохода на Републиката след катастрофата край с. Мишеморков хан

Трима възрастни и две деца остават за лечение във великотърновската болница. Те пострадаха при катастрофата от тази сутрин в северната част на Прохода на Републиката. Общо пострадалите са десетима, сред тях са и петима румънци. Катастрофиралите автомобили бяха репатрирани и към 13:00 часа движението беше напълно възстановено...

публикувано на 01.08.25 в 13:06

Президентът и патриархът дадоха началото на инициативата "По пътя на вярата"

Президентът Румен Радев и патриарх Даниил дадоха началото на инициативата "По пътя на вярата" и на поклонническия маршрут "Рилският Чудотворец".  Първият маршрут, който ще бъде изминат в рамките на инициативата "По пътя на вярата", е вече утвърденият поклоннически път "Рилският Чудотворец". В продължение на няколко дни стотици вярващи..

публикувано на 01.08.25 в 12:38