На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света". Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски.
Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало всеобщо щастие - без държави, без медии, без глад, свят изграден и управляван от 130-годишен Цар на царете, в чиято роля се превъплъщава Малин Кръстев. Животът му се поддържа от опърничавия андроид Сам – роля, поверена на сина му Борис Кръстев.
За трудните въпроси, които повдигат завесата към това измислено бъдеще, за да ни припомнят, че то се кове в настоящето, разказват от екипа, застанал зад премиерното заглавие.
"Когато оглеждахме репертоара си, стигнахме до извода, че ни липсва болезнената реалност - това, което се случва на всички нас в момента. Така погледнахме към пиесата на Кирил Фокин", каза драматургът на Пловдивския драматичен театър Александър Секулов.
Говорейки за предизвикателството да изиграе 130-годишен генерален секретар на целия свят, чиято единствена цел е да умре, Малин Кръстев изтъква, че е бил провокиран от гледната точка на Кирил Фокин въобще към понятието "диктатор".
Да спрем и да се замислим накъде отива човечеството, оглеждайки се в случващото се днес – това е посланието, заключено в пиесата на Кирил Фокин, което е накарало да посегне към нея режисьорът Деян Пройковски. Защото е важно, според него, театърът да диша с времето и актуалните теми да пулсират с верния ритъм, за да има и пътеводител за зрителите.
Деян Пройковски е убеден, че в спектакъла задължително е трябвало да попадне и още една тема от живеенето ни тук и сега:
"Опитът за тоталния контрол върху свободата на човека във виртуалния свят, в който, ако не си, все едно не съществуваш на земята".
В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Катрин Гачева, Паола Маравиля, Троян Гогов и др.
Сценографията на спектакъла е на Валентин Светозарев, а костюмите са дело на Елена Иванова.
Репортаж на Кремена Данева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..