Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът в Южна Корея изслушва отстранения президент Юн Сук-йол

Юн Сук-йол
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Южна Корея се очаква отстраненият от поста президент Юн Сук-йол да се яви на изслушване пред съда.

Полицията в Сеул се готви да разпръсне привърженици на Юн Сук-йол, ако се опитат да блокират входа на Западния окръжен съд в града, където по данни на агенция Ройтерс в този час се очаква да започне изслушването, на което ще се яви сваленият от поста президент.

В сряда той стана първият действащ южнокорейски държавен глава, арестуван по наказателно разследване.

По думите на неговия адвокат, Юн Сук-йол ще се опита да оспори искането от вчера на разследващите за удължаване срока на ареста му с 20 дни - по обвиненията в метеж заради неуспешния му опит да въведе военно положение в Южна Корея на 3 декември.

От Ройтерс припомят и че той отказва да дава показания по темата, както и  че решението на съда се очаква днес или утре.

Междувременно - агенция "Йонхап" предаде, че Националното събрание на Южна Корея е приело преработен законопроект, упълномощаващ специален прокурор да разследва случая.

Съобщава се, че с новите текстове отпада хипотезата, че Юн Сук-йол е извършил държавна измяна като умишлено се е опитал да провокира война със Северна Корея.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест срещу приемането на еврото, проведен в София на 28.06.2025 г.

Протестиращите срещу еврото настояха за оставка на кабинета

Протести срещу въвеждане на еврото и за запазване на българския лев се проведоха в няколко български града. В София действията на протестиращите блокираха центъра на столицата, като се стигна до сблъсъци с полицията. Протестите са организирани от Граждански комитет, но участие в тях взеха представители на няколко партии - "Възраждане",..

публикувано на 29.06.25 в 01:58

Най-малко 62 души са били убити при израелски удари в Газа, според здравните власти в анклава

Най-малко 62 души са били убити при израелски удари в Газа, според здравните власти в анклава. Предишните данни бяха за 60 жертви. Ударите започнали късно снощи и продължили тази сутрин, казаха служители на болница "Аш Шифа". Тази сутрин израелският премиер Бенямин Нетаняху и министърът на отбраната Израел Кац категорично отхвърлиха..

публикувано на 28.06.25 в 22:01

В Белград се провежда протест с искане за предсрочни избори

Протестиращи се придвижиха пеша в колони към пл. "Славия" в Белград, където е сборният пункт на протеста, организиран от студенти под надслов "Ще се видим на Видовден". Общественият транспорт в сръбската столица е спрян от ранния следобед, предаде БТА. А от вчера в цяла Сърбия влаковете не се движат, поради анонимно обаждане за бомбена..

публикувано на 28.06.25 в 21:42

Протестиращите срещу еврото в София опитаха да пробият полицейския кордон край сградата на СО

Протестиращите срещу еврото в центъра на София се опитаха да пробият кордона от жандармеристи край сградата на Столичната община. Шествието започна малко след 20 часа, но беше блокирано пред сградата на Столична община, която се пази от жандармерия. Протестиращите влязоха в сблъсък с полицаите. Впоследствие някои от протестиращите заявиха,..

публикувано на 28.06.25 в 21:20

Пореден протест срещу въвеждането на еврото се проведе в Силистра

Пореден протест срещу въвеждането на еврото се проведе в Силистра с настояване да се запази българският лев като национална валута. Протестиращите настояха за провеждане на национален референдум по темата и за реално участие на гражданите във вземането на това ключово решение. Силистренци изразиха опасения, че липсата на достатъчно информация..

публикувано на 28.06.25 в 21:04

Стотина привърженици на "Възраждане" се събраха на протест в Арбанаси в защита на българския лев

Стотина привърженици на партия "Възраждане" от Великотърновска област се събраха тази вечер в центъра на архитектурния резерват Арбанаси на протест в защита на българския лев. Депутатът Ангел Янчев заяви: "Тук от десетилетия управляващата чорбаджийска политическа и икономическа клика на Велико Търново се скрила. Искахме под прозорците им..

публикувано на 28.06.25 в 20:36

Затвориха хоспис в близост до Русе, изведоха хората настанени в него

Със заповед на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" хосписът "Царица Йоанна", който се намира на десетина километра извън Русе, е закрит, а хората бяха изведени тази вечер без знанието на близките им. Заповедта за закриването на хосписа е връчена в петък вечерта на управителката, а часове по-късно, в съботния ден, полиция и представители..

публикувано на 28.06.25 в 20:21