В условията на остър недостиг на детски лекари у нас държавата ще финансира обучението на 16 специализанти по педиатрия през тази година. Това става ясно от заповед на здравния министър, публикувана през седмицата.
Основната заплата на такъв специализант започва от 1100 лева и стига до 2700 лева в зависимост от лечебното заведение, в което ще се обучава в продължение на четири години.
Другите специализации, свързани с детското здравеопазване, за които ще се плаща от държавния бюджет, са две места за детски хирурзи в Русе и Стара Загора, и 12 места за неонатолози, като при тях основната заплата също започва от 1100 лева в болница в Пловдив.
За медицински сестри и фелдшери с педиатричен профил са предвидени 3 места, в областната болница в Стара Загора. При тях заплащането е в размер на 1900 лева. Общо 329 са местата за желаещите да специализират лекари. Най-много са предложенията за обща медицина – 68, а сред специалностите с най-малко места е психиатрията. Най-добре платената специализация е по спешна медицина в спешния център в Стара Загора – заплатата е 3267 лева, предлагат се и допълнителни обучения. Някои лечебни заведения предлагат ваучери за храна, транспортни разходи, част от наем за квартира. Местата за специализация на медицински сестри, акушерки и фелдшери са едва 23.
85 години след подписването на Крайовския договор, Силистра си спомня за едно от най-важните събития в новата българска история – връщането на Южна Добруджа в пределите на България. Договорът остава неотменим и до днес и е символ на дипломатически успех и национално единение. Венци и цветя ще бъдат поднесени днес в 10:00 часа при паметната..
Фолклорни изпълнители и състави от няколко континента участват в 24-ия Национален фолклорен фестивал за двугласно пеене и народна песен с международно участиe в Неделино. Над 2500 са българските изпълнители, които се представят в конкурсната програма. Националният фолклорен фестивал в Неделино се утвърди като значимо събитие в културния календар на..
Близо 44 хиляди евро е минималната брутна годишна заплата, която ще трябва да имат кандидатите да вземат европейска "синя карта" в Кипър, съобщиха от правителството при откриването на приема на заявления за нея. Кипър ще издава "синя карта" за висококвалифицирани граждани на трети страни, извън ЕС, в пет сектора, определи правителството...
Повече от 425 души достигна броят на арестуваните в Лондон по време на протест срещу наложената забрана от британското правителството на групата "Палестинско действие", белязан от сблъсъци с полицията. Хиляди се събраха на площада пред парламента в центъра на бритаската столица, за да изразят несъгласието си със забраната на групата, като някои..
Пощенският трафик към Съединените щати е намалял с над 80 процента след въвеждането на последните мита от американския президент Доналд Тръмп. 88 оператора по света са напълно или частично спрели услугите си към САЩ, съобщи Световният пощенски съюз, цитиран от Франс прес. Световният пощенски съюз, който е агенция на ООН за пощенско..
Във Великобритания най-малко 150 души са арестувани на демонстрация срещу забраната, наложена от правителството, на групата „Палестинско действие“. Стигна се до сблъсъци. Стотици хора се събраха на площада пред Парламента в центъра на Лондон, някои развяваха палестински знамена и скандираха "свободна Палестина". Други държаха плакати с..
Три са предложенията за почетен гражданин на Добрич за 2025 г. Комисията за избор на почетни граждани одобри две от тях. Окончателно решението за наградата ще бъде оповестено на тържественото заседание на Общинския съвет на празника на Добрич – 25 септември. Първото предложение е за председателя на Фондация "Милостиво сърце"..
Нямам никакво намерение да подавам оставка, защото няма никакво основание. Това заяви пред БНР Атанас Зафиров, вицепремиер и председател на БСП, след..
Съединението не е просто обединение на територии, а на кръв, съдби и усилия. Това отбеляза пред БНР Николай Милчев, бивш учител и поет. Той сподели,..
От 7 септември започват да глобяват пешеходци, които говорят по мобилен телефон на пешеходна пътека . За подобно нарушение ще плащаме по 100 лева..