Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година.
Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог
На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от деца, моми и невести, пременени с най- хубавите си народни носии, пазени като скъп дар от предците им.След демонстрациите на магическите ритуали на площада в Разлог се вие дълго и пъстро хоро, символ на човешката заедност.
Как е предавана традицията в продължение на повече от 200 години и каква е символиката на „Старчевата“ разказа за БНР секретаря на читалището в Разлог Велина Кулина:
"Не само в Разлог, но и в други краища на страната тези кукерски игри имат за цел да прогонват злите сили. Какво правим ние в Разлог - тъй като тези зли сили имат навика да се появяват в нечовешките си образи през нощта, тук щом се стъмни чаушите и бабугерите излизат от различните махали и правят шествие в града.
Това продължава близо месец - от Игнажден до Нова година всяка махала го прави задължително поне веднъж. Традицията изисква, когато гоним злите сили, да не се виждат истинските ни лица. Затова хората се маскират с различни маски - сурати ги наричаме тук и по тъмни доби те гонят караконджулите...
Ритуалът "Старчевата" е демонстрация на връзката между трите свята - долния свят, в който живеят караконджулите, човешкия свят, в който те идват по тъмни доби в тези хаотични дни, и небесният свят, където на връх Нова година, на Васильов ден слиза Млада Бога - вестителят на Доброто, разказа Велина Кулина, секретар на читалището в Разлог.
Кукерите разчистват пространстовото, за да се завихри онова голямо хора, където всички хора - пременени с най-хубавите си дрехи, заедно да създадат условия на чисто и хубаво за новото начало, пред очите на всички, допълни Кулина.
Три образа са задължителни в този ритуал - водачът - Старейшината, символ на силата и на мъжествеността, младият ерген, символ на мъжкото начало и невестата, която днес има женски обрз, но в миналото това е бил мъж с маска на лицето, който е носел на гърба си едно дърво, символ на моста, по което да слезе Млада Бога.
Тоест - мъжкото и женското начало и заедно със силата се събират и правят моста между трите свята, за да може небесният свят да дойде в човешкия и да цари добротата, поясни още Велина Кулина.
Още по темата слушайте в зувковия файл.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..