Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Избирателите невинаги се движат според лидерите"

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Боян Захариев: Геополитическите червени линии и тези по оста на културните войни може да се окажат по-силни

| Интервю
Боян Захариев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Българското политическо пространство в момента има 4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система.

Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч".

В много демокрации по света анализаторите отбелязват, че към разделението ляво – дясно се е добавило ново измерение – на културните войни: либералните срещу консервативните ценности, а дори добавянето само на това измерение усложнява неимоверно политическото пространство, подчерта той. По думите му, у нас към тези две се наслагват и други:

"Допуснахме, че едното е вероятно геополитическото – БРИКС срещу Запада, ЕС и НАТО, Русия срещу Европа, и четвърто, което добавя още по-големи разделения – доколко е важна борбата с корупцията във властта. Явно тези разбирания допълнително разделят самите избиратели."

Захариев очерта "необходимостта да се правят коалиции с все по-размити граници неясни контури", която се забелязва както на национално, така и на европейско ниво.

Геополитическите червени линии и тези по оста на културните войни може да се окажат по-силни, допуска той.

"Избирателите невинаги се движат според лидерите или реагират веднага на техни вражди и противопоставяния. Те си имат по-устойчиви убеждения, които ги карат да са свързани с определена политическа формация, които са важни за тях. Ако лидерът понякога се опитва да ги насочи в друга посока, това не води автоматично до някакво наказание", коментира Боян Захариев в предаването "Преди всички".

Снимка: Ани Петрова

Обичайно избирателите се питат само за коя партия биха или са гласували, а всъщност те имат мнение за всички формации в парламента и за такива извън него. Затова този път в представителна извадка избирателите са били анкетирани за отношението им към всички парламентарни партии и към "Величие", която не попадна в парламента, обясни Боян Захариев замисъла на проучването, което провеждат за пръв път. 

Според него резултатите показват логични неща, но до момента не е имало толкова емпирични доказателства.

"Нашето изследване е в съзвучие с интуицията на голяма част от обществеността. Тези неща се говорят. Ние просто имаме солидно емпирично доказателство за това."

При ГЕРБ-СДС като водеща формация има твърд електорат – избиратели, които много я харесват, но следващите, които те харесват, са много ниско в тяхната скала, обясни Боян Захариев и съобщи детайли от данните:

Най-близко до избирателите на ГЕРБ са двете ДПС-та, почти на еднакво разстояние след това е партия "Величие", следвана от "клъстер от партии", но ПП-ДБ, БСП и "Възраждане" са доста отдалечени.

За избирателите на ПП-ДБ пък ГЕРБ е максимално отдалечената партия. Дори "Възраждане" е една идея по-близо, но въпреки това е на неприемливо голямо разстояние.

"Към момента ГЕРБ-СДС, съдейки по голямото разстояние до най-близките до тях формации, трудно биха изгубили нови избиратели, но не се вижда и откъде може да дойдат други избиратели", отбеляза Захариев.

ИТН в по-малка степен, но "Величие" и МЕЧ имат профил на новосъздадени без утвърден електорат. Двете ДПС-та в известен смисъл също могат да се включат в тази категория, допълни той. 

Според него при БСП, въпреки че е стара партия, се наблюдава странен феномен – добила е вида на тези новосъздадени формации, при които относително лесно избирателите харесват набор от други. Това от една страна означава относително лесно приемане на коалиции, но и относително лесно прехвърляне нанякъде при разочарование – "и да се загубят още избиратели".

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в  България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59