Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За еволюцията на грипа от древността до днес:

Проф. Радостина Александрова: Между 290 хиляди и 650 хиляди души в света годишно умират от усложненията на грипа

По данни на СЗО между 5 и 15 на сто от населението боледува от грип всяка година

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Мая Данчева

Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване.

"Много неща се промениха след Covid 19, и може би както той преобърна нашия живот, така може би и в света на микроорганизмите са настъпили промени и трусове, във всеки случай доста вируси излязоха от традиционния си модел на поведение, заради това, че ги нямаше, а след това се върнаха с "гръм и трясък", каза за "Нощен Хоризонт" проф. Радостина Александрова, вирусолог от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките.

"Доста деца изобщо не бяха ги срещали тези вируси, което направи нещата доста мащабни, но сега се връщаме в нормалното русло на събитията. 

Грипният вирус е нас от векове, като се смята, че първата грипна пандемия е от 1580 година, но други учени смятат, че тя е била още по-отдавна - 1173 година...Едното име на грипа е инфлуенца, идва от италианската дума "влияние", като се е смятало в древността, че Луната играе роля за болестите и епидемиите.


Думата грип идва от френския глагол "грипе", което означава "сграбчвам", тоест - това е вирусът, който буквално ни сграбчва - за няколко часа от здрави, ние вече сме във хватката на този вирус - силно неразположение, болки в ставите, болки в мускулите, висока температура, болки в гърлото, в очните ябълки, главоболие, едно доста драматично преживяване, което за щастие в повечето случаи за 5 до 7 дни преминава, без усложнения.

Годишно по данни на СЗО между 5 и 15 на сто от населението боледува от грип, от 3 до 5 милиона души го прекарват по-тежко, а между 290 хиляди и 650 хиляди души могат да загубят живота си следствие на усложненията на грипа, посочи още за БНР проф. Александрова.

"Това не е безобидно неразположение и би могло да протече доста драматично.

Проф. Радостина Александрова разказа още, че вирусите никога не изчезват напълно, има сезонност, като любопитното е, че в хода на многогодишната си съвместна еволюция различните видове вируси някак си са успели да се "споразумеят" помежду си, така че дори, когато са в един и същи сезон максимално активни, те не предизвикват пик по едно и също време. Това си има своето биологично обяснение, като ученият сподели как последователно се проявяват вирусите като сезонност.

По думите й колкото повече се отдалечаваме от Екватора, толкова по-добре става изразена сезонността на вирусите, защото в извън умерения пояс грипният вирус си се разпространява постоянно, през цялата година, допълни проф. Александрова.

Ученият сподели още за двете пандемии - от 2002 г. с SARS-CoV - 1 и позната ни на Covid -19, започнаха през най-студените месеци в Китай - ноември и декември, 2002 и 2019, когато е било изключително сухо и много студено, с ниска влажност. 

При висока влажност, тези вируси, които се разпространяват чрез малки влажни капчици, те ще са достатъчно тежки, колкото и да са миниатюрни, те ще се задържат много кратко във въздуха и ще паднат близо до нас, на метър-метър и половина. 

Когато влажността е много ниска, тези капчици изсъхват и те олекват и се получават едни аерозоли, които се задържат много повече във въздуха и ще се разпространят на много по-дълги разстояния. Затова е добре да имаме добра влажност в помещенията - 30-50 на сто, като начин да се предпазим от разпространението на вирусите, допълни още проф. Александрова. 


Още по темата в интервюто на Мая Данчева с проф. Радостина Александрова.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

42-годишен мъж загина при катастрофа на столичния бул. "Цариградско шосе"

42-годишен мъж е загинал при тежка катастрофа в София. Инцидентът е станал на бул. "Цариградско шосе" минути сред 14:00 часа. Ударили са се два автомобила. Водачката на втората кола, участвала в катастрофата, е откарана в болница.

публикувано на 20.01.25 в 14:49

Плевенската болница "Д-р Георги Странски" е лекувала повече пациенти през 2024 г.

Държавната Университетска болница "Д-р Георги Странски“ в Плевен отчита значителен ръст в броя на лекуваните пациенти през изминалата 2024 година. В здравното заведение е осигурена денонощна медицинска помощ по 40 специалности. Данните показват, че през изминалата година са приети 43 258 нуждаещи се, което е увеличение с почти..

публикувано на 20.01.25 в 14:47

Любомир Дацов: България закъсня с внасянето в Брюксел на "бюджетен план"

Предполагам, че изготвянето на новия бюджет ще е съобразено с друг процес в Министерство на финансите и това е Стратегическия бюджетен план, който се изпраща в Брюксел. А България вече е закъсняла с 3 месеца, каза Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите, в интервю пред БНР. "Този план обяснява защо не трябваше да се гласува..

публикувано на 20.01.25 в 14:46

ВМА представи апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi

Военномедицинската академия представи апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi и беше отслужен водосвет. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Всички усилия на българската държава през последните години са насочени към иновации и модернизация на военните ни способности. Модернизацията на..

публикувано на 20.01.25 в 14:31

В област Монтана броят на отсъстващите по болест ученици между 5-14 г. е 558 на 10 000

Нараства броят отсъстващите по болест ученици в област Монтана. За последната седмица най-висока е заболеваемостта във възрастовата група 5-14 години. Бързо се увеличава броят на болните от грип в Монтанско Грипът поваля най-често децата в предучилищна възраст и началните класове. За изминалата седмица най-висока е заболеваемостта във..

публикувано на 20.01.25 в 14:30

"Оксфам": За година милиардерите в света са забогатели с $2 трилиона

Богатството на милиардерите в света е нараснало с 2 трилиона щатски долара през 2024 година – с три пъти по-бързи темпове, отколкото през 2023 година, или 5,7 милиарда дневно, според доклад на "Оксфам" - британска неправителствена благотворителна организация. Данните съвпадат с встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, който се очаква да..

публикувано на 20.01.25 в 14:22

Великотърновска област е в предепидемична обстановка за грип и ОРЗ

Великотърновска област е в предепидемична обстановка за грип и остри респираторни заболявания. Най-засегнати са децата до 4-годишна възраст, отчетоха здравните власти. В област В. Търново за седмица двойно е нараснал броят на заболелите от грип и ОРЗ Регионалната здравна инспекция разпореди ежедневен филтър в детските градини, ясли и..

публикувано на 20.01.25 в 14:15