"Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам, каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.
Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка", чиято премиера беше в началото на декември, януарският спектакъл - разпродаден, а февруарският - вече почти без свободни билети.
Постановката си поставя за цел да отговори на въпроси като - даденост ли е любовта, можем ли да я познаем, разпознаваме ли я, едва когато се разминем с нея?
Пиесата е на руския драматург Николай Коляда. Той създава "Прашка" в края на 80-те години. Авторът представя пиесата за първи път на национален драматургичен конкурс, където текстът е посрещнат с остри критики. Години наред никой театър не иска да я постави. Едва след успешна постановка в САЩ, водещи руски театри също я включват в репертоара си.
Режисьорът Йордан Славейков получава през 2018 г. неговото съгласие да преведе текста и да го постави. През годините прави опити в различни театри, но едва сега успява.
В пиесата участват актьорите Йордан Върбанов, Преслав Търпанов, за когото това е първа професионална изява, и Августина-Калина Петкова, която е и автор на текста на песента. Преводът и режисурата са на Йордан Славейков, музиката на Христо Намлиев, сценография и мултимедията са създадени от Теодор Киряков.
Текстът е написан преди 35 години. Тя е една от най-интимните и болезнени творби на Коляда.
"Иска ми се зрителят да разбере в края на постановката, че не е сам, че това, в което се чувства, с което се е свързал и припознал в пиесата, било радост или скръб, че не е сам, че е разбран, че има друг някой като него.
В това е великата сила на театъра за мен, защото ние често се объркваме в любовта, не знаем как да менажираме любовта, ставаме глупави и непохватни, смятаме, че трябва да я обгрижваме непрекъснато и така я задушаваме, или пък я оставяме уж да избуи и тя не избуява, а си заминава, тогава човек се събужда и пита: Господи, какво пропуснах?, сподели още Славейков.
"Прашка" е продукция на фондация "Арт Офис", реализирана с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", програма "Създаване’24" и Министерство на културата.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..