Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Убиецът на трите момиченца в английския град Саутпорт се призна за виновен

Скица на съдебния художник - Аксел Рудакубана (в центъра) в първия ден от процеса в кралския съд на Ливърпул, където той се призна за виновен в убийството на 3 момичета и раняването на други 10 - 20 януари 2025 г.
Снимка: АП/БТА

Във Великобритания Аксел Рудакубана се призна за виновен в убийството на три млади момичета и опит за убийство на 10 други в английския град Саутпорт.

Инцидентът предизвика големи социални безредици в цялата страна през лятото, след като в интернет бе разпространена фалшива информация, че Рудакубана е търсещ убежище мигрант, пристигнал с малка лодка през Ламанша.

Случаят в Саутпорт е най-голямото целенасочено нападение срещу деца във Великобритания след клането в Дънблейн през 1996 година.

Рудакубана, който беше на 17 години по време на нападенията с нож в миналото лято, също се призна за виновен за притежание на инструкции за провеждане на терористичен акт от "Ал Кайда" и производство на токсина рицин.

Той се яви на подсъдимата скамейка в съда в Ливърпул в деня, в който трябваше да започне процесът срещу него, тъй като до момента пледираше невинен.

Носейки синя маска за лице в стил Covid, Рудакубана отказа да стане или да произнесе името си, а единствено каза много тихо "виновен" по всяко обвинение.

Това развитие означава, че няма да има процес, който се очакваше да продължи четири седмици, а Рудакубана директно ще бъде осъден.

Произнасянето на присъдата е насрочено за четвъртък. Очакванията са за доживотна присъда.

Навършилият наскоро 18 години Алекс Рудакубана е роден в Кардиф в семейство, пристигнало от Руанда.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още няма окончателни резултати от вота за общински съветници в Сандански

Все още няма окончателни резултати от проведените вчера нови избори за общински съветници в Сандански. Според Общинската избирателна комисия основната причина за забавянето е двойно намаления състав на техническия екип на "Информационно обслужване" за въвеждане на данните. Пунктът е бил обслужван само от двама специалисти. При 98 процента..

публикувано на 24.02.25 в 09:12

Кръгла маса за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас в НС

Кръгла маса за проблемите в образователната система при учениците между 5-и и 7-и клас ще се проведе в Народното събрание.  Ще участват представители на Министерството на образованието и науката, Регионалния инспекторат по образованието София-град, Синдикатът на учителите към КНСБ, директори, управители на частни школи, представители на..

публикувано на 24.02.25 в 09:08
Руският заместник-външен министър Сергей Рябков, който отговаря за контрола върху ядреното въоръжение.

Русия се обяви за "дългосрочна мирна сделка за Украйна", не за бързо примирие с подкрепата на САЩ

Русия иска дългосрочна мирна сделка за Украйна, която има предвид корените на конфликта, както ги вижда Москва, а не бързо подкрепено от САЩ примирие, последвано от скорошно възобновяване на боевете. Това заяви пред РИА Новости руският зам. външен министър Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс. В интервюто, публикувано днес, когато се навършват..

публикувано на 24.02.25 в 09:04

Христо Римпопов: Не се вижда фигура, която да е алтернатива на лидера Зеленски

Украинците живеят тук и сега, защото може да няма утре. Това разказа Доротея Николова, Радио Варна, която посети Украйна в разгара на войната. "Свикваш, защото ако не го направиш, не можеш да продължиш да живееш".  Николова остава впечатлена от начина, по който хората в Украйна се организират и продължават да работят. Посещавала е..

публикувано на 24.02.25 в 08:45

Икономическият и социален съвет с предложения за промени в пенсионната система

Икономическият и социален съвет на България ще представи анализ на действащата пенсионна система и предложения за усъвършенстването ѝ. Документът беше приет през декември миналата година с консенсус от членовете на Съвета - работодателски, синдикални и граждански организации. Анализът на Икономическия и социален съвет беше разработен по..

публикувано на 24.02.25 в 08:28

Евростат представя данни за инфлацията в ЕС

Очаква се Евростат да представи данни за инфлацията в страните членки на Европейския съюз. Те са ключови за България, защото ценовата стабилност е последният от критериите от Договора от Маастрихт, който не изпълняваме за въвеждане на еврото. Според предварителните данни на НСИ за януари хармонизираният индекс на потребителските цени – т.е. по..

публикувано на 24.02.25 в 08:18
Фридрих Мерц

Смяна на властта в Германия, Мерц обеща "независимост от САЩ"

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели вчерашните предсрочни парламентарни избори и ще има нужда само от един коалиционен партньор за съставяне на правителство. Това вероятно ще бъдат социалдемократите на отиващия си канцлер Олаф Шолц.  След преброяване на всички бюлетини, в Бундестага влизат..

публикувано на 24.02.25 в 08:04