Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Автор:
Доналд Тръмп
Снимка: АП/БТА


Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? 
В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата отново надясно Америка и чудовищните обществени разломи през литературната призма на Тенеси Уилямс, Пол Линч, Мерилин Робинсън, Хенри Джейс и Джон Стайнбек. 



"Силното влияние на Юга се усеща и сега в Съединените щати. Още след като губи от Севера в гражданската война, Югът се чувства потиснат и изолиран. Онези велики времена все още витаят в тяхното съзнание и от много години насам те се чувстват като че ли забравени от властта в Америка. В известен смисъл Тръмп успя да ги накара да се почувстват забелязани", коментира в "Изотопия" Гергана Димитрова,  журналист и създател на издателство „Лист“. 

Едно от последните им издания е сборник с три от емблематичните пиеси на американския автор Тенеси Уилямс - "Стъклената менажерия", 
"За същият този Юг пише Тенеси Уилямс. Той говори за онези изоставени хора, които се чувстват изключително самотни и деградират в много голяма степен в тази самота. В такава ситуация всеки човек се опитва да си намери съмишленици, да си намери кауза и много често се проваля", допълва Гергана Димитрова.

Доналд Тръмп
От своя стнрана проф. Милена Данова, американист от Софийския университет коментира, че ако примем, че това е донякъде връщане към политиката на Юга, то тук имаме доста проблеми, защото Републиканската партия никога не е била партията на Юга.
 
"Това е голям завой в американската политика, ако е помогнало на Доналд Тръпм да спечели. Продължавам да си мисля за Доналд Тръмп като за този предприемчив янки от Севера. Не трябва да забравяме, че живеем във века на социалните мрежи и шоубизнеца. Доналд Тръмп не е изключение от това. Знаем, че другият голям президент от ХХ в. от Републиканската партия е Роналд Рейгън, който идва именно от шоубизнеса".

Цялото интервю с Гергана Димитрова и проф. Милена Данева, както и прякото включване от Филаделфия на Йоанна Елми, писател и журналист - може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Боян Захариев

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Българското политическо пространство в момента има  4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..

публикувано на 20.01.25 в 10:12
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Народното недоволство може да помете всички институции

В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.  Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..

публикувано на 18.01.25 в 14:37

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40