Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слава Янакиева: Повечето сведения на историците говорят против това, което пише в житието на Невски

Слава Янакиева
Снимка: Ирина Недева

"Фактите ясно показват, че името на храм "Свети Александър Невски" е въпрос на конюнктура на времето. Самото предложение на Петко Каравелов на Учредителното събрание е да се построи храм, който да показва ясно чувството за благодарност към руския император. Макар да има други предложения, като например от Васил Берон, храмът да не бъде в Търново, както е предлагал Каравелов, а на връх Шипка, тогава Свети Никола, решението не се приема. Второто обикновено Народно събрание решава храмът да бъде в София, като основната инициатива по построяването е на Александър Батенберг".

Това каза за БНР Слава Янакиева - културолог, преподавател в департамент "Театър" на Нов български университет (НБУ), автор е на монографията "Християнското кино. Топики на сакралното в кинематографията" (2020). Сред публикуваните ѝ преводи са книгите на о. Георгий Флоровски "Източните отци от IV век" и "Византийските отци от V–VIII век", а също капиталният труд на Ернст Канторовиц "Двете тела на краля (Изследване на средновековното политическо богословие)", както и "Битието като общение" на митр. Иоан Зизиулас.

"По-скоро това е дипломатически ход, акт на благодарност на княз Александър Батенберг към неговия чичо, който го е подкрепил за това той да заеме иначе невероятното за него място княз на самостоятелна държава, самостоятелно княжество".

Храмът е построен "практически само от български средства, при това много трудно събрани". Има и "минимални, наистина пренебрежими" дарения от руската страна, но парите в България се събират с много труд и главно от държавни дотации. Първото голямо дарение е от Софийска община, допълни Янакиева. 45 години са преминали от първото предложение до освещаването на храма през 1924 г.

"Това показва не особено голям ентусиазъм, нали?".

Княз Александър Невски е противоречива фигура и повечето сведения на историците "говорят не в полза, а против това, което пише в житието", каза Янакиева за предаването "Хоризонт до обед". Князът е приел васалитет от татарската орда и се сражава за нея, включително срещу "свои руски братя в услуга на своя господар". Роден е 1221 година и починал през 1263 година. Канонизиран е през 1547 г.

"Много късно! Това е времето, в което започва да се самоутвърждава този вече нов, още протонационален, дух на Московското княжество. Но преди това няма кой знае какво отношение на почитание към неговата фигура".

Невски е на почит при Иван Грозни, а през 16 век и цар Петър Първи използва фигурата му като символ на борбата срещу шведите.

"Ако въобще е воювал… Двете големи битки, за които се говори, че Александър е Невски, защото на Нева е победил шведите, нямаме никакви свидетелства в такава битка. Дори да е имало, той е бил на 17 години. Няма нищо специално, отбелязано в хрониките по това време".

Следващият етап от митологизацията на фигурата на Св. Александър Невски е при диктатурата на Сталин.

"Когато Сергей Айзенщайн, бидейки в немилост, съумява да се сдобие с благословението на партията да снима филм за Александър Невски. Първоначално той го замисля много драматично, с Шекспиров обрат… Скоро бива отрезвен и му бива показано, че не е интересен свети Александър Невски с това, че той има сложна душевност, а с това, че е победна фигура и трябва да бъде показван като човек от народа и като знаков за руската национална мобилизация".

Светията е обявен за покровител на пехотните войски от Владимир Путин.

"С България, разбира се, (Невски) няма нищо общо".

Янакиева е категорична, че изразът "безродници", употребен от патриарха също "има точно сталинско наследство".

Тя е категорична, че площадът пред храма може да бъде преименуван, но е " нелепо и по-скоро политическо предложение" да носи името на друг светец и предлага площадът да се казва "Катедрален".


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шефчович: ЕС ще предприеме контрамерки за 72 млрд. евро, ако преговорите със САЩ се провалят

Държавите членки на Европейския съюз се съгласиха, че ЕС ще трябва да предприеме контрамерки, ако търговските преговори със САЩ се провалят, заяви еврокомисарят по търговията Марош Шефчович след среща с министрите на търговията от ЕС в Брюксел, предаде Ройтерс. Той отбеляза, че всички министри на търговията от блока са се съгласили, че..

публикувано на 14.07.25 в 17:27

Двата синдиката отменят земеделския протест за утре

КНСБ и КТ "Подкрепа" отменят земеделския протест за утре. В Министерството на земеделието се проведе среща с министър Георги Тахов. Предлага се увеличение на заплатите с 15 до 20 процента за горските предприятия. Остава стачната готовност, ако до края на седмицата министърът не подпише споразумение с шестте горски предприятия. Министърът..

публикувано на 14.07.25 в 16:58

До момента 700 души са убити в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода

До момента 700 души са били убити по време на войната в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода.  Статистиката е на свързаните с "Хамас" власти в анклава. При такова нападение вчера загинаха 6 деца, а израелските сили го отдадоха на допусната грешка.  Според палестинските власти Израел целенасочено се опитва да лиши населението от..

публикувано на 14.07.25 в 16:44

Второ населено място в област Монтана мина на воден режим

Второ населено място в област Монтана мина на воден режим. В още две общини кметовете издадоха заповеди водата да не се разхищава, съобщиха от ВиК - Монтана. Село Равна, община Чипровци, вече е на воден режим. Вода се подава 48 часа за горната част на населеното място, а след два дни - за долната част, гласи заповедта на общинския кмет...

публикувано на 14.07.25 в 16:39

В Берлин започна процес срещу лекар, обвинен в убийството на 15 пациенти

В Берлин започна процес срещу лекаря Йоханес М., обвинен в убийството на 15 пациенти. Прокуратурата го подозира за още поне 90 случая, включително за смъртта на собствената му тъща. Делото може да се окаже това срещу най-жестокия сериен убиец в новата история на Германия. Според обвинението между 2021 г. и 2024 г. обвиненият Йоханес..

публикувано на 14.07.25 в 16:27

41,4% от българите не могат да си позволят едноседмична ваканция

България е сред първите три страни в ЕС с най-висок дял на хората, които не могат да си позволят едноседмична ваканция, показват данни на Евростат. От населението на ЕС на възраст 16 или повече години 27% не са могли да си позволят едноседмична годишна почивка извън дома през миналата година. Този дял е намалял с 1,5 процентни пункта в..

публикувано на 14.07.25 в 16:18
Павлина Ангелова, акушерка

Акушер Павлина Ангелова: Разказът на родилката не е шамар за екипа, а за цялата медицинска общност

Благодаря на тази майка, която разказа за раждането си, защото, поставяйки този проблем пред обществото, бърка дълбоко в една рана. И този шамар не е за екипа, а за цялата медицинска общност, коментира в интервю пред БНР акушерката Павлина Ангелова. "Мисля, че някъде се къса връзка между усещането и желанието жената да бъде подкрепена..

публикувано на 14.07.25 в 16:14