На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум.
Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на елитната гимназия на Фондация „Theresianische Akademie“ и на Дипломатическата академия във Виена. Терезианум е образователна институция, основана от императрица Мария Терезия през 1746г . – гимназия с уникален профил и богата дългогодишна традиция, която има за цел да възпита своите ученици като космополитни европейци в дух на толерантност и хуманност.
Новогодишният концерт на 10 януари беше изключителна вечер на музикално съвършенство и приемственост между поколенията. Не само бляскав празник на музикалната виртуозност, но и доказателство за вдъхновението и смисъла на партньорството между изгряващи млади таланти и артисти от световна класа като Владимир Юровски, Албена Данаилова, Деница Лафчиева, Райнер Хонек, Александър Гордън Земцов и др.
Галаконцертът бе с благотворителна кауза, като събраните средства се предоставят в помощ на социалния фонд на родителското настоятелство, както и за музикалното обучение на учениците от Терезианум.
Художественото ръководство, изборът на произведенията, селекцията на учениците изпълнители и поканата към звездните гост-солисти на концерта бе изключителна заслуга на известната българска виртуозна кларинетистка с успешна международна кариера Деница Лафчиева. Сред гостите на галаконцерта бе и Десислава Найденова-Господинова - посланик на България в Австрия.
Събитието започна с встъпителна реч на Улрике Сих - ректор на Университета за музика и сценични изкуства във Виена и с обръщение на директора на Терезианум Андреас Шатцл, който подчерта: „Концертът тази вечер е изключителна възможност за изява на младите таланти и същевременно уникален шанс да чуят и наблюдават от близо как музицират големите артисти.“
В първа част на концерта повече от 20 талантливи ученици, възпитаници на Терезианум, се представиха успешно на сцена, интерпретирайки с ентусиазъм творби от Бах, Хайдн, Моцарт, Бетовен, Шопен, Чайковски и др.
Д-р Татяна Оберхамер - председател на родителското настоятелство на Терезианум, сподели своя възторг: „С Деница Лафчиева работихме интензивно във връзка с инициативата за концерта. Тя е не само фантастичен музикант, но като човек успя с невероятно търпение и ангажираност да организира тази концертна програма и да направи от невъзможното - възможно.“
Във втората част на вечерта публиката имаше удоволствието и привилегията да чуе виртуозните, въздействащи изпълнения на звездни имена на световните музикални сцени: известният диригент и музикален директор на Баварската държавна опера Владимир Юровски (на този концерт в качеството му на пианист), концертмайсторите на Виенска филхармония Албена Данаилова и Райнер Хонек, изявената кларинетистка Деница Лафчиева, виолиста и диригент с успешна международна кариера Александър Гордън Земцов, виолончелиста Рудолф Леополд, уважаваният в Австрия цигулар и диригент от японски произход Джоджи Хатори, виолончелиста Йоханес Сетеле и Джими Чиянг – пианист, оркестров диригент и капелмайстор на Хора на виенските момчета. Събрани в различни камерни ансамбли, тези великолепни музиканти представиха своята изящна интерпретация на творби от Франц фон Супе, Сергей Прокофиев, Йосиф Ахрон, Антонин Дворжак, Йохан Непомук Хумел, Волфганг Амадеус Моцарт, Йоханес Брамс, Йохан Щраус-син, Йозеф Щраус.
След края на всяко изпълнение, изпълнената с публика зала, аплодираше с възторг.
Престижно бе звездното участие в концерта на Владимир Юровски, в този случай в качеството му на пианист. Маестрото, който от 2021 г. е музикален директор на Баварската държавна опера в Мюнхен, имаше успешни гастроли през януари във Виенската Щатсопер и в Концертхаус. За слушателите на предаването "Алегро виваче" известният диригент разказа за удоволствието да участва в този концерт:
„Основната мотивация да приема тази покана е моето лично приятелство с Деница Лафчиева и нейния съпруг Александър Гордън Земцов. Познаваме се от дълги години, още от Лондон. Когато те ме запитаха спонтанно дали имам възможност да участвам като пианист в изпълнението на „Увертюра по еврейски теми“ от Сергей Прокофиев, веднага се съгласих. Важен е и фактът, че това е благотворително събитие за Терезианум. Когато става дума за такъв стойностен проект, човек не се замисля дали има много ангажименти или е изморен. Александър Гордън Земцов отдели време и ми асистира през януари в моята подготовка за изпълнението на Симфония №6 от Густав Малер с Виенските симфоници в Концертхаус. Деница и Александър бяха и на моя концерт във Виенската Щатсопер. Ние през цялото време се подкрепяхме взаимно и смятам, че особено в днешната международна ситуация всички се нуждаем от това. Светът е все повече разкъсан, свидетели сме на войни, политическо противопоставяне, но ние сме преди всичко хора и трябва да се подкрепяме един друг. Мисля, че с помощта на музиката и силата на изкуството можем да постигнем много.“
Чуйте кореспонденцията и интервютата с Деница Лафчиева, д-р Татяна Оберхамер и Владимир Юровски в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..