Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане

Снимка: Ани Петрова

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми.

Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства. 

Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския съвет за стимулиране раждаемостта на територията на общината. 

През май миналата година размерът на отпусканите помощи бе увеличен, като за първо дете сумата от 200 лв. се повиши на 400, за второ - от 300 на 500 лв., а за трето - от 400 на 600 лв. 

За първо дете отпуснатите помощи за 11-те месеца на миналата година са 98, за второ – 94, за трето – 17, за близнаци - 7. 

Приетите през декември 2024 г. заявления предстои да бъдат разгледани от комисия до края на този месец.

Еднократна финансова помощ в размер на 600 лв. за раждане получават и майки, които са постоянен жител на общината и редовни студенти във висше учебно заведение. 

55 лица с репродуктивни проблеми са подпомогнати с 1 000 лева, сумата се предоставя за извършване на необходимите изследвания, предшестващи инвитро процедурите.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вносителят на вота на недоверие срещу Фон дер Лайен я обвини в липса на прозрачност и зачитане на правосъдието

Вносителят на вота на недоверие срещу председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен - консерваторът Георги Пиперя я обвини в пренебрегване на принципи като липса на прозрачност и зачитане на правосъдието. "Това не е проблем, а началото на решението", подчерта в изказването си Пиперя, визирайки процедурата за закупуване на ваксини..

публикувано на 07.07.25 в 19:56

Поредна стачка на влаковете в Италия

В Италия, от 21 часа местно време тази вечер до 18 часа във вторник 8-ми юли, е обявена поредната национална стачка в железопътния транспорт. Стачката е обявена от автономните профсъюзи, които не са подписали подновяването на трудовия договор на железопътните работници. Той обаче е подписан от основните профсъюзи за тази трудова..

публикувано на 07.07.25 в 19:47
Атанас Атанасов

Изслушване в НС на ръководители на службите за рискове от осуетяване на влизането ни в еврозоната

Ръководителите на ДАНС, Държавна агенция "Разузнаване" и Служба "Военно разузнаване" ще бъдат изслушани в Комисията за контрол над службите за сигурност относно рисковете от осуетяване на присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари следващата година. Заседанието на комисията е свикано от ротационния ѝ председател Атанас..

публикувано на 07.07.25 в 19:40
Снимката е илюстративна

В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско

Пожар е възникнал в покрайнините на село Асеново, Ямболско в късния следобед днес. На място има екипи на пожарната. Два екипа на пожарната се борят с огъня край селото. До момента няма информация за пострадали хора или засегнати от огъня къщи в Асеново. В помощ на огнеборците са и земеделски производители, които правят просеки с тежка..

публикувано на 07.07.25 в 19:34
Костадин Ангелов

Проф. Ангелов: Необходими са обмислени промени в здравното законодателство

До средата на месеца всички парламентарни групи трябва да направят своите предложения за   решаване на проблемите в здравеопазването и намаляване на напрежението в сектора. Това заяви проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната комисия по здравеопазване, който заедно с премиера Росен Желязков присъства на официалното откриване на..

публикувано на 07.07.25 в 19:30

Очаква се НС да гласува законопроект за намаление на университетските такси за платено обучение

Очаква се тази седмица в пленарната зала на парламента да бъде гласуван законопроектът на ГЕРБ, БСП и ИТН за промяна в Закона за висшето образование, който се очаква да доведе до намаление на университетските такси за платено обучение, срещу чието предстоящо повишение студенти от Софийския университет организират протест в сряда, 9 юли...

публикувано на 07.07.25 в 19:27
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху - архивна снимка от 2017 година

Нетаняху пристигна във Вашингтон за среща с Тръмп

Израелският премиер Бенямин Нетаняху пристигна във Вашингтон за предстоящата среща с американския президент Доналд Тръмп. Двамата ще разговарят на частна вечеря, закрита за медиите, вместо в официална обстановка в Овалния кабинет, където обикновено Тръмп приема Нетаняху. Не е ясно защо този път е предпочетен по-неформален подход, отбелязва Ройтерс...

публикувано на 07.07.25 в 18:58