Френските съдебни власти издадоха вчера заповед за арест на сваления сирийски лидер Башар Асад за предполагаемо съучастие във военни престъпления, свързани по-конкретно със смъртта на французин от сирийски произход през 2017 г., съобщи в. "Паризиен". Разследващите подозират бившия президент на Сирия в съучастие в убийства и нападения срещу цивилни, уточнява БТА.
Според в. "Паризиен" 59-годишният мъж е бил убит, когато къщата му в южния сирийски град Дараа е била бомбардирана от хеликоптери на сирийската армия през юни 2017 г.
Позовавайки се на разследващите, вестникът пише, че според френските съдебни власти Башар Асад е дал разпореждане за нападението и е осигурил необходимите средства за него.
По това време правителството на Асад се опитва да си върне контрола над града от опозиционните бунтовнически сили.
През 2023 г. френските съдебни власти издадоха за първи път заповед за арест на Асад заради атаките с химическо оръжие. Това се отнася конкретно за големи атаки с химическо оръжие в района на Източна Гута край Дамаск през август 2013 г. При нападението с нервнопаралитичния газ зарин тогава бяха убити стотици хора. Според правозащитни организации жертвите са били повече от 1000 души.
Нараства делът на държавните болници с надлимитна дейност спрямо дела на частните лечебни заведения с такава дейност - това показват резултатите от серия проверки на Здравната каса (НЗОК) в 42 лечебни заведения у нас, които са с най-значително увеличение на хоспитализациите през тази и миналата година. Данните бяха представени от управителя на НЗОК..
С 30 дни е удължено бедственото положение в община Трън. Решението е взето на проведения днес Общински кризисен щаб. При нормализиране на обстановката бедственото положение ще бъде отменено, каза кметът Цветислава Цветкова. И днес има бедстващи селища на територията на общината. Осем населени места са без електричество, в други десет-..
Язовир "Среченска бара" се пълни. Заради падналите обилни валежи в последната седмица нивото се покачва. Притокът днес е шест пъти по-голям от разхода. От водоема с питейна вода се захранват населени места в областите Монтана и Враца Близо 12 милиона кубика вода има към днешна дата в язовир "Среченска бара", сочи справка на Министерството на..
"Това, което наблюдаваме през последните дни в София, е до някаква степен и обнадеждаващо. Показва, че гражданското общество функционира и може да се противопостави на всякакви опити за произвол". Така доц. Милен Любенов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", коментира случващото се около кризата със сметосъбирането в столичните райони..
Споразумението за прекратяване на огъня в Газа беше постигнато твърде късно, за да има Доналд Тръмп шанс да получи Нобеловата награда за мир тази година. Това стана ясно от изявление на говорителя на Норвежкия Нобелов институт Ерик Аасхайм - ден преди обявяването на лауреата на най-престижната награда. Говорителят съобщи, че Нобеловият..
С 14 гласа "за", 4 "против" и 1 "въздържал" се Комисията по конституционни и правни въпроси прие предложените от ИТН промени в Наказателния кодекс. Те предвиждат затвор до 6 години и глоби, които започват от 2000 до 8000 лв. за всеки, който чрез медии, електронни информационни системи или по друг начин разпространява информация за личния..
Всички жители на село Николово, Русенско, които имат имоти по протежението на река Са̀раджийка, трябваше днес да ги напуснат поради опасност от скъсване на преградата на дигата на съседния язовир. Причината е свлачищен процес, провокиран от интензивния дъжд в последните два дни. Евакуират жители на русенско село заради опасен язовир..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..