Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Гарабед Минасян: Не е вярно, че няма пари в държавата

| Интервю
проф. Гарабед Минасян
Снимка: БГНЕС

Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ, и няма доходност. 

Това каза в интервю пред БНР икономистът проф. Гарабед Минасян и опроверга твърдението на финансовия министър Теменужка Петкова от вчера пред Съвета за съвместно управление.

"Значи, правим дългове, а поддържаме депозит, за какво ни е този депозит. Тази идея за фискалния резерв възникна за през 1997 г. при финансовата катастрофата, но сега нещата са променени. Винаги когато има нужда от средства, може да се емитира краткосрочен дълг. С този резерв губим всяка година около 200 млн. лева", обясни проф. Минасян.

Той допълни, че БНБ поддържа валутен резерв от 35 до 40 млрд. евро при и ги държи в първокласни чужди банки с нищожна доходност, "при условие че инвестициите у нас са от 12 до 15 млрд. евро".

"Пари има, въпросът е на организация и на използване на тези пари. Всяка година, последните 3-4 години, като най-бедната страна в ЕС изнасяме зад граница чисти капитали, произведени у нас от българските граждани - средногодишно около 8 млрд евро". 

Икономистът посочи, че влизането на България в еврозоната зависи от Европейската централна банка (ЕЦБ) и че освен Маастрихстките критерии, под тях има още 13.

"Най-подходящ момент за влизане в еврозоната е нашият мерак и преди всичко този на управляващите. Иначе, тези социологически проучвания показват, че населението далеч не е готово да прегърне идеята за еврозоната, независимо че се приказва много и се очаква да се случи. 

"Всичко зависи доколко ЕЦБ, тя е движещата институция, която решава дали да включи една страна в еврозоната. ЕЦБ следи допълнителни показатели – 13 макроикономически, свързани с оценка на дисбалансите, от тях ние на три не изпълняваме по доклада, публикуван преди месец. УС на ЕЦБ трябва да бъде убедена, че страната е готова. Иначе, винаги ще намери начини да изтъкне аргументите, които не позволяват. Не съм много убеден, че ЕЦБ е готова да ни приеме в еврозоната", каза проф. Минасян.

Според него България изостава чувствително цените вътре в страната със средноевропейските.

В предаването "Нещо повече" проф. Минасян коментира и изказването на американския президент Доналд Тръмп и е убеден, че всичко ще отмине, защото практиката показва, че решения се намират.

"Заканата за митата ще се изживее, Европа е показала, че проблеми, като се появят, а те ще се появяват, и отшумяват. През 2008 г. кризата беше неочаквана и се чудихме какво ще стане и дали няма да се разпадне ЕС. После дойде CCovid кризата, след нея войната, но виждаме, че се намират решения", смята икономистът. 

Той е убеден, острата риторика на Тръмп не винаги означава, че ще се материализира в конкретни действия. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцките фермери продължават с блокадите

Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..

публикувано на 02.02.25 в 11:25

МФ събира от държавните структури и общините информация, необходима за бюджета

Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от  критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..

публикувано на 02.02.25 в 11:17
Константин Проданов

Константин Проданов: 3% дефицит стана норма и предпоставихме занапред определени разходи

Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори,  енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които..

публикувано на 02.02.25 в 10:49
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и  Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:19

Седмица на обвинения във финансов хаос и спорове за дупката в бюджета

Представяме ви звуковата картина на основните събития от седмицата, белязана от обвинения за финансов хаос, за саботажи и спорове кой смята правилно и кой е виновен за дупката в бюджета. По-малко от две седмици има правителството на Росен Желязков, за да внесе ревизиран свой проект за държавния бюджет за тази година. Острите политическите..

публикувано на 02.02.25 в 10:05

Петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от ЕК за въвеждането на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас.  "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 09:09

Техническа профилактика на електронните табла на спирките на градския транспорт в София

В София днес са възможни временни прекъсвания на електронните табла на спирките на градския транспорт, както и неточности на сайта на Центъра за градска мобилност към Столичната община. Като причина се посочва 24-часова техническа профилактика в центровете за данни, която е планирана за днес от 9 часа, както и на 16 февруари. От ЦГМ..

публикувано на 02.02.25 в 08:57