Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Гарабед Минасян: Не е вярно, че няма пари в държавата

| Интервю
проф. Гарабед Минасян
Снимка: БГНЕС

Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ, и няма доходност. 

Това каза в интервю пред БНР икономистът проф. Гарабед Минасян и опроверга твърдението на финансовия министър Теменужка Петкова от вчера пред Съвета за съвместно управление.

"Значи, правим дългове, а поддържаме депозит, за какво ни е този депозит. Тази идея за фискалния резерв възникна за през 1997 г. при финансовата катастрофата, но сега нещата са променени. Винаги когато има нужда от средства, може да се емитира краткосрочен дълг. С този резерв губим всяка година около 200 млн. лева", обясни проф. Минасян.

Той допълни, че БНБ поддържа валутен резерв от 35 до 40 млрд. евро при и ги държи в първокласни чужди банки с нищожна доходност, "при условие че инвестициите у нас са от 12 до 15 млрд. евро".

"Пари има, въпросът е на организация и на използване на тези пари. Всяка година, последните 3-4 години, като най-бедната страна в ЕС изнасяме зад граница чисти капитали, произведени у нас от българските граждани - средногодишно около 8 млрд евро". 

Икономистът посочи, че влизането на България в еврозоната зависи от Европейската централна банка (ЕЦБ) и че освен Маастрихстките критерии, под тях има още 13.

"Най-подходящ момент за влизане в еврозоната е нашият мерак и преди всичко този на управляващите. Иначе, тези социологически проучвания показват, че населението далеч не е готово да прегърне идеята за еврозоната, независимо че се приказва много и се очаква да се случи. 

"Всичко зависи доколко ЕЦБ, тя е движещата институция, която решава дали да включи една страна в еврозоната. ЕЦБ следи допълнителни показатели – 13 макроикономически, свързани с оценка на дисбалансите, от тях ние на три не изпълняваме по доклада, публикуван преди месец. УС на ЕЦБ трябва да бъде убедена, че страната е готова. Иначе, винаги ще намери начини да изтъкне аргументите, които не позволяват. Не съм много убеден, че ЕЦБ е готова да ни приеме в еврозоната", каза проф. Минасян.

Според него България изостава чувствително цените вътре в страната със средноевропейските.

В предаването "Нещо повече" проф. Минасян коментира и изказването на американския президент Доналд Тръмп и е убеден, че всичко ще отмине, защото практиката показва, че решения се намират.

"Заканата за митата ще се изживее, Европа е показала, че проблеми, като се появят, а те ще се появяват, и отшумяват. През 2008 г. кризата беше неочаквана и се чудихме какво ще стане и дали няма да се разпадне ЕС. После дойде CCovid кризата, след нея войната, но виждаме, че се намират решения", смята икономистът. 

Той е убеден, острата риторика на Тръмп не винаги означава, че ще се материализира в конкретни действия. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03