Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един българин, преподавател по английски език в Шанхай:

Димитър Владиков: Конкуренцията в Китай е милиард и половина - иначе как ще успееш в живота?

В Китай има огромен респект и уважение към преподавателите

2
Шанхай
Снимка: личен архив

Животът може да ни отведе на всяко място и да създаде такива условия, че да го почувстваме като свое. Иска се само малко повече решителност да приемеш предизвикателствата на чужда култура, друг континент и съвсем нов свят.

Димитър Владиков живее и работи в Китай. Нещо повече, чувства се прекрасно там и ние имаме късмет, че сега е в България.

Шанхай е с население над 25 милиона души. Наричат го „витрина“ на най-развиващата си икономика в света. Шанхай има една от най-добрите образователни системи в Китай. 

В града има десетки университети и колежи. В един от тях преподава Димитър Владиков. Той учи студентите там на английски език и преди време дори им написа учебник. 

Освен приятелската  атмосфера и добрата работна среда, Димитър се възхищава и на невероятния напредък на тази част от света, която полага сериозни усилия да догони и дори да изпревари образования западен свят. 

Димитър Владиков

"Аз имам щастието да съм преподавател в един от най-елитните университети в Шанхай, един от трите най-добри в Китай -  Дзяотонг, който е и един от топ 100 те университета в света. Аз преподавам и в още един град до Шанхай, каза за БНР Димитър Владиков

Технологиите в Китай са на много високо ниво, а Шанхай е с 26 милиона жители, но дори не е най-големият град в Китай. 

11 години съм вече преподавател в Шанхай. Имах и други чуждестранни предложения, но това приех. Аз обаче не съм преподавал в България, защото когато завърших, бях 10 години адвокат, бях юрист, и когато отидох в Китай, не знаех реално какво да очаквам от тяхната образователна система

Но бях много приятно изненадан, защото ме посрещнаха с едно много голямо уважение и това уважение се запази и до днес. Този респект към преподавателите е започнал при тях от древността и се е запазил и до сега, и то навсякъде. 

Усещал съм това позитивно и уважително отношение навсякъде, а това е много важно за всяка една професия. Това те кара да се представяш на едно много високо ниво.

Няма да лъжа, че там конкуренцията е малка! Напротив - тя е огромна и за студентите, и за преподавателите! Особено за чуждите преподаватели. 

Аз имам колеги, които са Нобелови лауреати, от САЩ, от Великобритания, Австралия, където майчиният език е английският, затова подготовката за урока е голяма, трябва да предизвикаш интереса на студентите, да участват всички, което означава да им привлечеш вниманието, да искат да комуникират, да участват и то повечето от тях.

Аз им преподавам и дисциплини като Публична реч, Маркетинг и Бизнес комуникации, разказа още Владиков.

По думите му в Китай образованието е поставено на пиедестал, преподавателите там получават по-високо възнаграждение от колегите си в САЩ, например. 

Условията за преподавателите в Китай също са много по-добри. Като възможностите на преподавателските карти, заредени с пари за хранене, отделно от заплатата, можеш да се храниш с тях в стола на университета, а можеш и да си поръчаш от любимото си кафе през телефона, разказа още преподавателят. 

За него от университета се поема апартамента, за да те улеснят, също преподаваш с микрофон или слушалка, за за не си напрягаш гласните струни. Помислено е за всичко, допълни Владиков. 

"Тези студенти са като роботчета - каквото им дадеш като задание - те го изпълняват в срок, старателни и дисциплинирани са, каза още Владиков. 

Защото конкуренцията там е милиард и половина - иначе няма как да се справят и да успеят в живота!, поясни той. 



Още по темата слушайте в интервюто на Мая Данчева с Димитър Владиков в "Нощен Хоризонт". 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Цените на клиничните пътеки няма да поскъпват през тази година

Цените на клиничните пътеки няма да поскъпват през тази година, предвижда подготвеният анекс към Националния рамков договор за медицинските дейности. Документът ще бъде обсъден на предстоящия в събота Събор на Лекарския съюз, а подписването му от съсловната организация и Здравната каса трябва да се случи до края на месеца. Цените, по които..

публикувано на 16.05.25 в 16:49

Две катастрофи затрудняват движението през Прохода на Републиката

Две катастрофи затрудняват движението през Прохода на Републиката. До село Вонеща вода се е завъртял тир и е затворил пътя. На върха на прохода в местността "Предела" е катастрофирал румънски тир. Няма пострадали и при двата инцидента, съобщиха за БНР от полицията във Велико Търново. На прохода вали обилен дъжд.

публикувано на 16.05.25 в 16:46

"Файненшъл таймс": Украйна е загубила стотици милиони долари при погрешни оръжейни сделки

Разследване на "Файненшъл таймс", базирано на изтекли украински държавни документи, съдебни документи и десетки интервюта с длъжностни лица по обществени поръчки, търговци и производители на оръжие и детективи, разкрива как стотици милиони долари, които Киев е платил на чуждестранни оръжейни посредници за осигуряване на жизненоважно военно..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

В Плевен задържаха 50-годишен мъж за телефонни измами

В Плевен задържаха 50-годишен мъж за телефонни измами. По искане на Районна прокуратура на мъжа съдът наложи най-тежката мярка за неотклонение- "задържане под стража". Измамите са извършени от 10 април до 13 май т.г. Пострадалите били заблудени по телефона, че разговарят с длъжностно лице от МВР и следва да предоставят наличните си парични..

публикувано на 16.05.25 в 16:33

Преговорите между Русия и Украйна приключиха за по-малко от два часа

В Истанбул завърши срещата на делегациите на Украйна и Русия. Първите преки двустранни разговори след повече от три години война продължиха по-малко от два часа. В разговорите в двореца "Долмабахче" участваха турският външен министър Хакан Фидан и ръководителят на турското разузнаване Ибрахим Калън. Започнаха преговорите между..

публикувано на 16.05.25 в 16:10

Росен Желязков и Еманюел Макрон обсъдиха прекратяването на войната в Украйна

Премиерът Росен Желязков разговаря с френския президент Еманюел Макрон за необходимостта от обединен европейски подход за прекратяване на войната в Украйна, осигуряване на траен мир и задълбочаване на сътрудничеството в отбраната и иновациите. "Мирът изисква решителност и единство - изградени върху споделени ценности и колективни действия" ,..

публикувано на 16.05.25 в 16:05
Красимир Ломски

Красимир Ломски: Времето отсява мимолетното, фокусът ми е по-високо

Трудностите само могат да те закалят. Бих казал, че обществото ни е обърнало гръб на изкуството и всички са се вторачили в комерсиалното, на мига да се усвоят програми, да се вземат един пари, да се направи нещо по принцип, каза скулпторът Красимир Ломски в интервю пред БНР. Скулпторът открива самостоятелната си изложбата "Непреходни..

публикувано на 16.05.25 в 16:04