В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", дни преди голямата годишнина на Радиото, Здравка Андреева разказа спомени за годините, когато са поставяни основите на много от сегашните емблематични предавания, за работата си с легендарни фигури в историята на БНР, сред които е и диригентът основател на Радиооркестъра - Васил Стефанов.
Ето и нейния "послепис" за четящите (без редакция):
"Деветдесет! И шейсет от тях!
Забравяла съм винаги. Още от студетските ми години. Не е само до ЕГН-то. Дано тоя път ме допуснат до поправителен. И някой успее да публикува тази закъсняла добавка.
В интервюто ми с музикални радиоспомени за 90-годишнната на БНР стана дума как съм строшавала стена с главата си, за да прокарам странни и неприемливи идеи, които впоследствие са се оказвали верният път. На няколко пъти понечвах да кажа нещо, но все не можех „да взема думата“ от... себе си, от собствената си НЕхоризонтовска бъбривост. Нека го кажа тук и сега: същинските трошачи на стени с глави се наричат Ирена Гъделева и Татяна Иванова – ангелите на "Алегро виваче". Те осъществиха несънувани от мен неща. Несънувани, но мечтани. Отвориха хоризонт в Хоризонта.
Защо ли? Дайте ми 30 минути ефирно време и ще обясня.
Браво, момичета! Неслучайно в медиите ви нарекох преди време „майчиците на българското музикантство“. И други така ви наричат и усещат, не само аз – вашата Здравка Андреева...
Апропо – трошене на стени с глава. Моите нелоши щурави рискови идеи биха се отекли преспокойно в канала без реализация – ако не бяха шефовете ми и подкрепата им (понякога „през зъби“): Кирила Стършенова, Мими Щърбанова, Дими Досева, Маня Попова, Стоян Ангелов, Гроздан Христозов... Не ви е било лесно да ме изтрайвате...
Искам да отдам дължимото и на моя най-последен радиодом – програмата "Христо Ботев" на БНР. Благодаря ви, скъпи колеги!
И да знаете: 4% слушаемост е класическата учебникова слушаемост на радиопрограма с профил култура. По света, ако случайно слушаемостта на някоя радиопрограма за култура и изкуство се покачи на 5% - тогава се отваря шампанско. Но ако се повиши над 7 % - следват наказания – това означава, че програмата е станала прекалено „популистка“ в лошия смисъл."
Интервюто със Здравка Андреева чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..